تصاویر مداری فراطیفی Pixxel سرمایه گذاری گوگل را جذب می کند

استارت‌آپ تصویرسازی فراطیفی Pixxel با آماده‌سازی برای ارائه قابلیت‌های جدید سنجش از راه دور و تجزیه و تحلیل برای مشتریان، بودجه 36 میلیون دلاری خود را بسته است.

این استارت‌آپ مستقر در لس‌آنجلس و بنگلور نیز یک سرمایه‌گذار استراتژیک جدید به دست آورد: گوگل، غول فناوری که برای محصولات نقشه‌برداری‌اش به همان اندازه که برای موتور جستجوی خود شناخته شده است. اویس احمد، مدیر عامل شرکت گوگل در مصاحبه اخیر خود گفت: در حالی که گوگل دور تامین مالی سری B را رهبری می کرد، این شروع رابطه آن با Pixxel نیست.

او با یک تیم تحقیقاتی هوش مصنوعی از گوگل که از داده های ابرطیفی Pixxel در برنامه های کشاورزی استفاده می کند، توضیح داد: «ما قبلاً به عنوان مشتری با آنها کار می کردیم. گوگل همچنین سال گذشته Earth Engine خود را راه‌اندازی کرد، ابزاری قدرتمند که به دولت‌ها و کسب‌وکارها امکان دسترسی به مجموعه عظیمی از داده‌های رصد زمین از صدها حسگر در مدار را می‌دهد. احمد گفت که بسیاری از کاربران Pixxel به طور جداگانه از Earth Engine استفاده می کنند و هدف نهایی ادغام داده های استارت آپ در آن سرویس است.

تصویربرداری فراطیفی از یک طیف سنج برای شناسایی امضای طیفی اجسام استفاده می کند. این نوع تصویربرداری که از فضا گرفته شده است، بینش عظیمی از سیاره ما را باز می کند – از تشخیص نشت گاز گرفته تا شناسایی انواع خاصی از مواد معدنی یا گیاهان. Pixxel از سال 2019 این فناوری را توسعه داده است و سال گذشته سه ماهواره نمایشی را در مدار قرار داد.

این استارت‌آپ داده‌ها را به تعدادی از مشتریان از جمله دفتر شناسایی ملی ایالات متحده می‌فروشد. اما احمد گفت: «برای افزایش ظرفیت و در واقع رسیدن به نقطه‌ای که بتوانیم از طریق درآمد خود را حفظ کنیم، تیم Pixxel اکنون بر روی راه‌اندازی صورت فلکی Firefly نسل بعدی خود متمرکز شده است. این ماهواره ها قادر خواهند بود وضوح 5 متری را بر روی بیشتر زمین، در مقابل 10 متری ماهواره های آزمایشی، ارائه دهند. (احمد خاطرنشان می کند که حتی 10 متر بالاترین حسگر فراطیفی با وضوح است که تاکنون در فضا عمل کرده است.)

فایرفلای ها همچنین طول عمر بیشتری دارند: از دو سال تا هفت سال. آنها نیز سنگین‌تر هستند – 50 کیلوگرم در مقابل 15 کیلوگرم – احتمالاً به دلیل افزایش پیشرانه در داخل هواپیما. سه ماهواره Firefly در اوایل سال 2024 با اسپیس ایکس پرتاب خواهند شد و Pixxel قصد دارد تا مدت کوتاهی پس از آن سه ماهواره دیگر را پرتاب کند. این شرکت قصد دارد تا سال 2025 18 ماهواره دیگر را به فضا پرتاب کند.

تمرکز اصلی دیگر Pixxel توسعه پلتفرم تجزیه و تحلیل Aurora بوده است که به مشتریان اجازه می دهد تا امضای طیفی یک شی را با کلیک یک دکمه شناسایی کنند. ابزارهای مدل متفاوتی مانند مدل شناسایی گونه های محصول، مدل حذف ابر و مدلی برای اطلاع رسانی در مورد نشت گاز در پلت فرم تعبیه می شود. مشتریان می توانند از Aurora برای ردیابی مناطق خاص در طول زمان و ایجاد گزارش های هفتگی در مورد تغییرات در آن دوره ها استفاده کنند.

احمد گفت: «برای ما مهم است که فقط داده ها را به مشتریان خود ندهیم و از آنها بخواهیم خودشان آن را کشف کنند. افراد بسیار کمی در جهان وجود دارند که مهارت تجزیه و تحلیل واقعی داده‌های ابرطیفی را داشته باشند، بنابراین ما متوجه شدیم که در واقع آن را به روی مشتریان بسیار بیشتری نسبت به آنچه که بدون آن امکان‌پذیر بود، باز کنیم، پلتفرم Aurora را ساخته و عرضه خواهیم کرد.

احمد گفت که مهمتر از همه، سرمایه جدید به Pixxel باند کافی می دهد تا روی اجرا و درآمدزایی تمرکز کند و به «دره مرگ» که بسیاری از استارتاپ ها را نابود می کند، نیفتد. 36 میلیون دلار از طریق ساخت شش ماهواره اول Firefly و اولین پرتاب در سال آینده و همچنین توسعه پلت فرم Aurora خواهد بود.

احمد همچنین فاش کرد که مقداری از پول نقد برای توسعه نسخه بعدی ماهواره های خود به نام Honeybees می رود که حتی بزرگتر خواهد بود و وضوح بیشتری را ارائه می دهد. علاوه بر گوگل، سرمایه گذاران موجود Radical Ventures، Lightspeed، Blume Ventures، GrowX، Sparta و Athera نیز در این دور شرکت کردند. Pixxel تا به امروز ۷۱ میلیون دلار جمع آوری کرده است.

احمد گفت که او می تواند آینده ای را پیش بینی کند که در آن فراطیفی به اندازه تصاویر ماهواره ای نوری امروز برای افراد عادی قابل دسترسی باشد.

او گفت: “در حال حاضر، شما به Google Earth بروید و به خانه ها و جاده های خود نگاه کنید.” اما در آینده، ممکن است فرد بتواند به راحتی به داده‌های فراطیفی دسترسی داشته باشد تا «به یک منطقه خاص برود و ببیند چقدر فلز تغییر کرده یا چقدر جنگل کاهش یافته است، یا بتواند روی چیزی شناور شود و شناسایی کند. [it]”

“من فکر می کنم این آینده است.”