جیا، وام دهنده کسب و کارهای کوچک مبتنی بر بلاک چین در بازارهای نوظهور، 4.3 میلیون دلار سرمایه جمع آوری می کند.

جیا، یک فین‌تک مبتنی بر بلاک چین که به کسب‌وکارهای خرد و کوچک در بازارهای نوظهور وام ارائه می‌کند، 4.3 میلیون دلار سرمایه اولیه و یک میلیون دلار تعهد اضافی برای نقدینگی درون زنجیره‌ای را در دوری که توسط پشتیبان مرحله اولیه TCG Crypto هدایت می‌شود، جمع‌آوری کرده است. مشارکت تعدادی از صندوق ها از جمله BlockTower، Hashed Emergent، Saison Capital و Global Coin Research.

سرمایه گذاران فرشته، Packy McCormick، بنیانگذار Not Boring، Anand Iyer از Canonical Crypto، Jared Hecht و Rory Eakin، بنیانگذاران شرکت های وام دهنده فین تک Fundera و CircleUp نیز در این دور شرکت کردند.

فین‌تک قصد دارد پیش از کاوش در بازارهای جدید در غرب آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا، از این بودجه برای دو برابر کردن فعالیت‌های خود در کنیا و فیلیپین استفاده کند.

جیا سال گذشته توسط Zach Marks، Cheng Cheng، Ivan Orone و Yuting Wang که همگی مدیران سابق Tala بودند، تاسیس شد. این استارت آپ وام هایی را به وام گیرندگانی که پس از بازپرداخت توکن دریافت می کنند، ارائه می دهد که بعداً می توانند با نرخ توافق شده بر اساس سود جیا بازخرید کنند.

مارکس، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران جیا، گفت: «ایده این است که تأمین مالی مقرون‌به‌صرفه برای کسب‌وکارهای خرد فراهم شود، و وقتی بازپرداخت آن‌ها را بازپرداخت کردند، با دریافت جوایز نمادین، مالک می‌شوند. پروتکل وام جیا

فین‌تک در حال حاضر توکن‌ها را به‌عنوان نقاط Jia بسته‌بندی می‌کند، که مارکس می‌گوید پس از استقرار کامل سیستم توکن قابل ادعا هستند. در همین حال، وام گیرندگان می توانند از آنها به عنوان تضمینی برای نرخ بهره پایین تر، مقادیر بیشتر وام و شرایط انعطاف پذیرتر وام استفاده کنند.

جیا در تلاش است تا مدل گروه های مالی جامعه (جدول بانکی) را که در بازارهایی مانند کنیا محبوب هستند، تکرار کند، جایی که اعضای آن، که وام گیرندگان نیز هستند، سهام دارند و از گروه ها درآمد کسب می کنند.

فین‌تک اولین استخر زنجیره‌ای خود را با فاینانس Huma راه‌اندازی کرده است، یک پروتکل مالی غیرمتمرکز با پشتوانه درآمدی.

جیا وام هایی تا سقف 5000 دلار به مشاغل کوچک ارائه می دهد که شکافی را که در حال حاضر توسط وام دهندگان دیجیتال و برنامه های وام که اعتباری بیش از 1000 دلار ارائه نمی دهند پر می کند. مارکس می‌گوید این «خدمات واقعی برای استفاده تجاری مناسب را دشوار می‌کند، زیرا اگر می‌خواهید رشد کنید، به پول بیشتری و برای مدت طولانی‌تر نیاز دارید».

دوره بازپرداخت وام جیا بر اساس وام گیرنده است و می تواند تا شش ماه تمدید شود و بسته به مشخصات وام گیرنده، ماهیانه حدود 2 تا 6 درصد سود جذب کند. وام گیرندگانی که به منابع مالی و فاکتور دسترسی دارند تا سه ماه فرصت دارند تا بازپرداخت کنند.

بنابراین، اندازه وام ها از حدود 200 دلار تا 5000 دلار متغیر است … آنها واقعاً قیمت رقابتی دارند. ما حدود یک سوم نرخ بهره وام دهنده معمولی فین تک مصرف کننده را دریافت می کنیم.

جیا با ادغام در برنامه های شرکای محلی خود از جمله Ilara Health که موجودی پزشکی را به شبکه ای متشکل از 2000 کلینیک کوچک عرضه می کند، از مشتریان بهره می برد.

تمرکز ایلارا بر کمک به رشد کلینیک ها است. آنها دارو، دستگاه های تشخیصی ارزان قیمت را می فروشند. آن‌ها نمی‌خواهند با ریسک اعتباری در ترازنامه‌شان مقابله کنند، بنابراین ما برای تأمین مالی یک برنامه تأمین مالی موجودی برای آنها قدم می‌گذاریم. ما به مجموعه‌ای از داده‌های اختصاصی ایلارا در مورد این کلینیک‌ها دسترسی پیدا می‌کنیم، که به ما کمک می‌کند به گونه‌ای پذیره‌نویسی کنیم که بانک‌ها و سایر وام‌دهندگان نتوانند.»

جیا یکی از شرکت‌های فین‌تک است که برای پر کردن شکاف دسترسی به منابع مالی که مانع رشد کسب‌وکارها در بازارهایی مانند آفریقا می‌شود، تلاش می‌کند. داده ها نشان می دهد که در حالی که شرکت های کوچک 90 درصد از کسب و کارهای آفریقا را تشکیل می دهند، آنها با کسری مالی 330 میلیارد دلاری مواجه هستند. این کسب و کارها باید قبل از دسترسی به وام های وام دهندگان سنتی، وثیقه داشته باشند و تعدادی دیگر از الزامات وقت گیر را برآورده کنند. فین تک هایی مانند Jia برای پر کردن این شکاف مالی وارد عمل شده اند.

مارکس گفت: «آنچه در کاری که ما انجام می‌دهیم واقعاً هیجان‌انگیز است این است که سرمایه‌های جهان را به روی بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​باز کنیم، تا بتوانند منابع مالی مقرون به صرفه دریافت کنند». جیا فقط تامین مالی نیست، ما مسیری برای تاب‌آوری اقتصادی و این فرصت برای ایجاد ثروت به روشی جدید فراهم می‌کنیم که قبلاً انجام نشده است.