شرکت فنلاندی VC Lifeline Ventures صندوق ۱۶۳ میلیون دلاری را برای استارت‌آپ‌های در مراحل اولیه می‌بندد

شرکت فنلاندی VC Lifeline Ventures صندوق ۱۶۳ میلیون دلاری را برای استارت‌آپ‌های در مراحل اولیه می‌بندد

شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) Lifeline Ventures امروز یک صندوق جدید 150 میلیون یورویی (163 میلیون دلاری) را با هدف استارت آپ های اولیه در سراسر فنلاند اعلام کرد.

Lifeline Ventures مستقر در هلسینکی که در سال 2009 تأسیس شد، تا به امروز در حدود 115 شرکت سرمایه‌گذاری کرده است، با بیش از 12 شرکت از جمله برنامه ردیابی فعالیت Moves که فیسبوک در سال 2014 آن را خریداری کرد. شرکت تحویل غذا Wolt، که DoorDash دو سال پیش در یک معامله 8.1 میلیارد دلاری سهام آن را خریداری کرد. و غول بازی سوپرسل، که Tencent در سال 2016 8.6 میلیارد دلار برای اکثریت سهام به فروش رساند. Lifeline Ventures همچنین از تک شاخ هایی مانند شرکت زیرساخت سازمانی منبع باز Aiven حمایت کرده است که در سال گذشته به ارزش 3 میلیارد دلار رسید.

Lifeline Ventures معمولاً در مرحله “فرشته” و مرحله اولیه سرمایه گذاری می کند، با برخی سرمایه گذاری های بعدی در قلمرو سری A. در حالی که «فرشته» معمولاً به افراد ثروتمندی اطلاق می‌شود که با پول نقد خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، در این مثال، شرکت به این معنی است که گاهی اوقات از شرکت‌ها در مراحل فوق‌العاده اولیه حمایت می‌کند، قبل از اینکه چیزی معنادار برای نشان دادن از دیدگاه محصول داشته باشند. چنین سرمایه‌گذاری‌هایی شامل Varjo سازنده هدست‌های واقعیت ترکیبی و Oura سازنده حلقه‌های هوشمند می‌شود که اخیراً ادعای ارزش‌گذاری 2.55 میلیارد دلاری داشته است.

تیمو آهوپلتو، شریک موسس Lifeline Ventures، به TechCrunch گفت: «ما در «پیش پاورپوینت» Oura سرمایه‌گذاری کردیم – به این معنی که قبل از تولید یک محصول واقعی در آنجا بوده‌ایم.

با صندوق جدید خود، این شرکت می‌گوید که به دنبال سرمایه‌گذاری بین 150000 تا 2 میلیون یورو خواهد بود. و wاز آنجایی که اکثریت قریب به اتفاق سرمایه‌گذاری‌های آن (95 درصد، TechCrunch اطلاع داده شده است) برای استارت‌آپ‌های داخلی فنلاند است، مشخص شده است که در صورت دعوت به انجام این کار، در شرکت‌هایی از جاهای دیگر، از جمله آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده، سهام می‌گیرد. .

شرکای بنیانگذار Lifeline Ventures، پتری کوپونن و تیمو آهوپلتو اعتبار تصویر: Lifeline Ventures

کاشت بذر

در حالی که بودجه VC به طور کلی در تمام مراحل کاهش یافته است، داده ها نشان می دهد که بودجه در مراحل اولیه کمی انعطاف پذیرتر بوده است. مطمئناً، تنها در چند ماه گذشته شاهد ظهور موجی از سرمایه‌های تازه در مراحل اولیه در اروپا بوده‌ایم. به عنوان مثال، Playfair Capital لندن یک صندوق اولیه 70 میلیون دلاری را بست، در حالی که Emblem و Ovni Capital فرانسه هر کدام 50 میلیون یورو (54 میلیون دلار) بودجه جدید را اعلام کردند. در جاهای دیگر، شرکای سرمایه آمادئوس بریتانیا با Apex Ventures اتریش برای یک صندوق 80 میلیون یورویی (87 میلیون دلار) با هدف استارت‌آپ‌های فناوری عمیق در مراحل اولیه شریک شدند.

آهوپلتو گفت: «مرحله اولیه مقاوم‌ترین کسب‌وکار برای رکود اقتصادی است، هم برای بنیان‌گذاران و هم برای سرمایه‌گذاران، زیرا احتمالاً همیشه سریع‌تر از کاهش بازارها رشد می‌کنید».

آخرین صندوق لایف لاین ونچرز پنجمین صندوق تا به امروز است، با افتتاحیه صندوق 29 میلیون یورویی آن در سال 2012 بسته شد و پس از آن صندوق دو در سال 2014 به مبلغ 17 میلیون یورو رسید. یک صندوق 57 میلیون یورویی سه در سال 2016؛ و یک صندوق 130 میلیون یورویی سه سال بعد. در حالی که از سال 2019 اتفاقات زیادی در جهان افتاده است، آهوپلتو می‌گوید که از منظر سرمایه‌گذاری تقریباً طبق معمول تجارت است.

او گفت: “هیچ چیز واقعاً از نظر استراتژی سرمایه گذاری برای ما تغییر نکرده است – ما هنوز در بسیاری موارد اولین سرمایه گذاران هستیم.” ما هنوز شاهد تاسیس تعداد زیادی استارت آپ به ویژه در فنلاند هستیم. اکوسیستم در فنلاند در روزهای اولیه خود است و در طول پنج تا ده سال آینده از نظر کیفیت و اندازه دو تا سه برابر رشد خواهد کرد. در فنلاند جا برای این نوع رشد وجود دارد.»

جدیدترین سرمایه‌گذاری Lifeline Ventures در Origin by Ocean بود، یک استارت‌آپ مستقر در اسپو که تلاش می‌کند اقیانوس‌ها را از شر جلبک‌های مضر با تبدیل آن‌ها به کالاهای کاربردی شامل مواد غذایی، لوازم آرایشی، منسوجات و غیره خلاص کند. و این یکی از حوزه‌هایی است که آهوپلتو معتقد است در سال‌های آینده به رشد خود ادامه خواهد داد.

او گفت: «ما احساس می‌کنیم که استارت‌آپ‌های اقلیمی با گذشت زمان سرشان را بیشتر می‌کنند. به همین ترتیب، ما شاهد سرمایه‌گذاری بیشتر صندوق‌های اقلیمی در این حوزه خواهیم بود.»