شرکت VC Neo به دنبال افزایش 235 میلیون دلاری در دو صندوق جدید است

نئو، یک شرکت شش ساله مستقر در منطقه خلیج که توسط کارآفرین سریال و سرمایه‌گذار مشهور علی پرتوی تأسیس شده است، اعلام می‌کند که ۲۳۵ میلیون دلار تعهدات سرمایه‌ای را در دو صندوق جدید جمع‌آوری کرده است. به گفته پرتوی، 180 میلیون دلار در معاملات بذر و از طریق برنامه های شتاب دهنده که توسط Neo انجام می شود، سرمایه گذاری خواهد شد. مابقی، 55 میلیون دلار، به سرمایه گذاری های بعدی اختصاص خواهد یافت.

سرمایه دارایی‌های Neo تحت مدیریت را به بیش از 600 میلیون دلار می‌رساند و می‌تواند کمابیش به‌عنوان تأییدی بر آنچه که Neo مونتاژ کرده است، که از جهاتی سنتی است – و همچنین بسیار دور از آن، تلقی شود.

از یک طرف، نئو در استارتاپ‌ها با شرایطی مشابه با VC‌های سنتی سرمایه‌گذاری می‌کند، از جمله از طریق یک برنامه شتاب‌دهنده سه ماهه که هر بهار ۲۰ تیم فنی را می‌پذیرد. اما نئو همچنین سرمایه‌گذاری زیادی برای راهنمایی‌هایی انجام می‌دهد که فراتر از بنیان‌گذارانی است که برای آنها چک می‌نویسد. گاهی اوقات، این به معنای آوردن دانشجویان مهندسی به جمعی است که در شرکت های بزرگ فناوری منحل می شوند. در زمان‌های دیگر، به این معنا بود که آنها را به سمت استارت‌آپ‌های دیگر هدایت می‌کردند که شروع به کار کنند.

همه این “نئو اسکالرها”، که 30 نفر از آنها هر سال انتخاب می شوند، احتمالاً در طول زمان به همان اندازه که به آنها کمک می کند، به نئو کمک خواهند کرد. برخی ممکن است در نهایت استارت آپ راه اندازی کنند و نئو می خواهد اولین تماس تلفنی آنها باشد. دیگران ممکن است به سفت شدن رابطه نئو با شرکت های دیگر کمک کنند. به عنوان مثال، پرتوی می‌گوید که نئو «سرمایه‌گذاری‌های مرحله آخر را در شرکت‌هایی مانند Ramp، Watershed، و MosaicML انجام داده است، پس از کمک به آنها در استخدام Neo Scholars که در بین مهندسان با بهترین عملکرد قرار گرفته‌اند».

هفته گذشته درباره آخرین سرمایه‌های نئو با پرتوی صحبت کردیم که می‌گوید بیش از 100 میلیون دلار یا 45 درصد از سرمایه نئو که تا به امروز مستقر شده است، به استارت‌آپ‌هایی متعهد شده است که توسط زنان رهبری می‌شوند و مدیران اجرایی کم‌نمایش. او همچنین به ما گفت که Neo دارای 51 درصد IRR ناخالص (که برای تخمین سودآوری سرمایه‌گذاری‌ها استفاده می‌شود) در صندوق‌های خود دارد. اگرچه سرمایه‌گذاران معمولاً بر IRR خالص متمرکز هستند، به این معنی که پس از کارمزد و سایر هزینه‌ها، جدیدترین حامیان نئو – از جمله اریک اشمیت، هنری کراویس، جو گبیا، مکس لوچین و شریل سندبرگ – به اندازه کافی خوشحال به نظر می‌رسند. در واقع، تعداد آنها به حدی است که پرتوی پیشنهاد ایجاد یک کلاژ تصویری برای این ویرایشگر را داد.

اطلاعات بیشتر از تبادل ما به شرح زیر است:

شما می گویید که صندوق ها از زمان آغاز به کار 51 درصد IRR به دست آورده اند و به سرمایه گذاری در Ethena، Forethought، Kalshi، Kepler، Pavilion و Vanta اشاره می کند. آیا بودجه بعدی در سال 2023 افزایش یافته است؟ واضح است که بسیاری از شرکت ها در حال حاضر شاهد بازنشانی ارزش گذاری های خود هستند.

در میان این شش شرکت، تقریباً همگی در نیمه دوم سال 2022، پس از بازنشانی بازار سهام در ماه مه 2022، بودجه بعدی را جذب کردند و هیچ یک از آنها نیاز به افزایش بیشتر در سال 2023 نداشتند. رقم 51 درصد IRR بر اساس بیش از یک صد سرمایه گذاری در دو پرتفوی اکثریت پرتفوی در 12 ماه گذشته بودجه بعدی را جذب کرده است. در برخی موارد، ما حتی اگر شرکت دور نزولی نداشته باشد، برای هماهنگی با بازار، به طور فعال ارزش گذاری ها را پایین آورده ایم.

نئو البته خیلی جوان است. آیا هیچ یک از شرکت های پرتفوی آن قبلاً فروخته شده یا سهامی عام شده است؟

هنوز هیچی. خوشبختانه نئو هنوز خیلی جوان است. در این بازار، من واقعاً از اینکه با شرکت‌های مرحله اولیه کار می‌کنم سپاسگزارم.

شما مدت‌هاست که بر دانشجویان CS تمرکز کرده‌اید، زیرا این افراد اغلب افرادی هستند که استارت‌آپ‌ها را می‌سازند یا آنها را به کار می‌اندازند. آیا نگران هستید – یا باید دانشجویان CS نگران باشند – که این به دلیل هوش مصنوعی مولد در حال تغییر است؟

علم کامپیوتر چیزی فراتر از کدنویسی است. جف بزوس، استیو جابز، مارک زاکربرگ، لری پیج، سرگئی برین، بیل گیتس، رید هستینگز و لری الیسون چه مشترکاتی دارند؟ مدیران عامل با ارزش ترین شرکت های جهان همگی در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرده اند.

در هسته خود، علم کامپیوتر فقط در مورد کدنویسی نیست: به شما می آموزد که چگونه فکر کنید. من نگران این نیستم که هوش مصنوعی جایگزین تفکر شود. همچنین، افراد CS در بهترین موقعیت برای انطباق با جهان در حال تغییر هستند، و من برای کار با نسل جدیدی از رهبران هیجان‌زده هستم.

به کسی که هنوز فکر می کند مهندسان نرم افزار منسوخ می شوند چه می گویید؟

برای 20 سال، دنیای نرم‌افزار شاهد فناوری‌های جدیدی بوده است که کارهای ساده را خودکار می‌کند و این تنها مهندسان را بهره‌ورتر و توانمندتر کرده است. یک تیم کوچک اکنون می‌تواند کارهای زیادی با این مقدار کم انجام دهد.

آیا مصاحبه های کدنویسی خود را تغییر داده اید یا به دلیل هوش مصنوعی مولد تغییر خواهید کرد؟

ارزیابی استعدادهای فنی تنها بخشی از نحوه ارزیابی یک تیم برای سرمایه گذاری است. ما هر سال استراتژی ارزیابی فنی و مصاحبه های زنده خود را تغییر می دهیم. از سال 2021، به جای تکیه بر مصاحبه‌های کدنویسی، به هر نامزد اجازه می‌دهیم انتخاب کند که چگونه می‌خواهد مصاحبه شود – گزینه‌ها شامل «تکلیف اشکال‌زدایی» یا «تعریف کد» است.

آیا مهارت های جدیدی وجود دارد که به دنبال آن هستید – باز هم به تغییرات عظیم در حال انجام است؟

ما تیم‌ها را برای طیف وسیعی از ویژگی‌ها، از هوش هیجانی و مهارت‌های رهبری گرفته تا تخصص فنی، ارزیابی می‌کنیم و اعضای مختلف تیم ممکن است نقاط قوت متفاوتی داشته باشند. چه برای کدنویسی و چه برای فروش، دانستن نحوه استفاده از هوش مصنوعی برای بهره وری بیشتر یک مزیت رقابتی بزرگ است.

شما مدتها یک سرمایه گذار فرشته بودید. چه چیزی در مورد راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری سازمانی شما را شگفت زده کرده است؟ در نتیجه آموخته هایتان تا به امروز با این صندوق جدید چه کار متفاوتی انجام می دهید؟

من چندین بار بنیانگذار بوده ام. من با بنیانگذاران همذات پنداری می کنم. من با بنیانگذاران همدلی دارم. با این حال، به محض اینکه از یک فرشته بنیانگذار منفرد به اداره یک صندوق نهادی تغییر مکان دادید، باید دوباره اعتماد را به دست آورید، زیرا به سایر بنیانگذاران آموزش داده شده است که در برابر VC ها محتاط و کمتر آسیب پذیر باشند. به همین دلیل است که ما عمداً تیم سرمایه‌گذاری و مربیان خود را جمع‌آوری کرده‌ایم تا بسیاری از بنیان‌گذاران را شامل شود – تا همدلی و اعتماد از ابتدا وجود داشته باشد. همچنین یکی از دلایلی است که من مرتباً در مورد شکست‌های کسب‌وکارم توییت می‌کنم.

چه مقدار از سرمایه اولیه جدید شما از طریق شتاب دهنده شما در مقابل شرکت های مرحله اولیه که از برنامه شتاب دهنده شما عبور نمی کنند، سرمایه گذاری می شود؟ این درصدها به ترتیب در صندوق های قبلی چقدر بوده است؟

در آخرین صندوق، تنها حدود 12 تا 15 درصد از سرمایه اولیه ما از استارت‌آپ‌های شتاب دهنده پشتیبانی می‌کرد، زیرا ما در اواخر عمر صندوق، شتابدهنده را راه‌اندازی کردیم. در آینده، ما انتظار داریم که صندوق اولیه ما به یک تقسیم برابر بین شرکت‌های شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذاری معمولی اولیه/پیش بذر نزدیک‌تر شود.

از طریق شتاب دهنده خود چقدر سهام در هر شرکت خریداری خواهید کرد و شرکت ها در ازای آن چقدر پول باید دریافت کنند؟ زمانی که کمی بیشتر از یک سال پیش صحبت کردیم، Neo برای حداکثر 5 درصد از هر استارت آپ تا 625000 دلار با ارزش 20 میلیون دلاری «طبقه» پیشنهاد می کرد. نئو همچنین به هر مؤسس سهم کوچکی در هر استارت‌آپ دیگری در این گروه می‌داد تا آنها را تشویق کند تا به یکدیگر کمک کنند.

در مقایسه با سال گذشته، تنها تغییر این است که ارزش گذاری “کف” به گونه ای تنظیم شده است که حداکثر سهم ما در هر شرکت 7.5٪ باشد. به دلیل ماهیت بدون سقف معامله ما، بسته به ارزش گذاری دور بعدی، ممکن است سهام ما کمتر باشد، مگر اینکه در ارزیابی دور بعدی پول اضافی وارد کنیم. ما سعی می کنیم تا حد امکان شفاف باشیم، بنابراین شما می توانید همه اینها را با جزئیات در وب سایت ما، حتی از جمله اسناد قانونی، بیابید.

آیا نئو با صندوق رشد جدید خود فقط در شرکت های پرتفوی خود سرمایه گذاری خواهد کرد؟

صندوق فرصت‌های نئو برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری استثنایی که با ارجاع استعدادهای مهندسی استثنایی به استارت‌آپ‌های بعدی به دست می‌آوریم، در دسترس است. ما از سال 2018 این کار را انجام داده‌ایم و به ما دسترسی بی‌سابقه‌ای برای سرمایه‌گذاری در برخی از شرکت‌های شگفت‌انگیز داده است. برای مثال، ما در شرکت‌هایی مانند Ramp، Watershed و MosaicML پس از کمک به آنها در جذب Neo Scholars سرمایه‌گذاری‌های مرحله آخر انجام دادیم. [who have] تبدیل به یکی از مهندسان با بالاترین عملکرد آنها شود. در گذشته چنین سرمایه گذاری هایی را از همان صندوق اصلی انجام می دادیم، در حالی که اکنون آنها را از یک صندوق جداگانه انجام خواهیم داد. صندوق فرصت ها همچنین در مراحل بعدی سرمایه گذاری های قبلی خود ما سرمایه گذاری خواهد کرد.

شما فرشته‌های قابل توجه زیادی دارید که در سرمایه‌های شما سرمایه‌گذاری می‌کنند. آیا می توانید نام هر یک از سرمایه گذاران نهادی خود را به اشتراک بگذارید؟

Cendana Capital، Horsley Bridge، Sequoia Capital و دیگران.

چه مقدار از این سرمایه های جدید مستقیماً از شما تأمین شده است؟

حدود 2 درصد از آنجایی که سرمایه ما از 80 میلیون دلار به 150 میلیون دلار افزایش یافته است، من بیشتر و بیشتر پول نقد خود را در هر یک قرار داده ام.

چند درصد از Neo Scholars شرکت های خود را راه اندازی کرده اند؟ آیا می بینید که آنها شرکت های بزرگ خود را پس از دریافت آموزش هایی برای شروع کار خود ترک می کنند؟ آیا فکر می کنید که با رشد اقتصاد، کمتر یا بیشتر را شاهد باشیم یا این؟

من تخمین می زنم که 20٪ از نئو اسکالرها سعی کرده اند یک شرکت را راه اندازی کنند، چه مستقیماً از دانشگاه یا چند سال بعد. ما در حال حاضر حدود 23 شرکت را که توسط Neo Scholars راه اندازی شده اند، تأمین مالی کرده ایم، و این تعداد در حال افزایش است زیرا بسیاری از آنها اکنون 3 تا 5 سال از تحصیل خارج شده اند و آماده انجام کار جدید هستند.

ما همچنین شاهد معاملات بسیار بیشتری هستیم زیرا آنها دوستان خود را به ما معرفی می کنند. صندوق جدید ما در حال حاضر حدود 20 استارت‌آپ ساخته شده توسط فارغ التحصیلان اخیر که کمتر از 3 سال از کالج فارغ‌التحصیل شده‌اند، تامین مالی کرده است – یک چهارم این تیم‌ها شامل Neo Scholars و سه چهارم آن‌ها بودند. دوستان از محققین نئو.

من فکر می کنم ما شاهد خواهیم بود که تعداد بیشتری از جوانان شغل خود را ترک می کنند تا به شرکت های جدید بپیوندند یا راه اندازی کنند – هم به این دلیل که این کار با هوش مصنوعی ساده تر از همیشه است و هم به این دلیل که شرکت های بزرگ یک مزیت خود را از دست داده اند که ثبات است. شرکت‌های بزرگ امروز نسبت به گذشته ثبات کمتری ارائه می‌کنند، در حالی که استارت‌آپ‌های اولیه نسبتاً از طوفان کلان در امان هستند. یک استارت‌آپ در مراحل اولیه با بودجه خوب، امروزه یکی از پایدارترین مکان‌ها برای کار یا سرمایه‌گذاری است.