مایکروسافت همه پلاگین ها را برای برنامه های هوش مصنوعی وارد می کند

مایکروسافت قصد دارد اکوسیستم برنامه‌ها و سرویس‌های مبتنی بر هوش مصنوعی به نام «کپیلوت» را با افزونه‌های توسعه‌دهندگان شخص ثالث گسترش دهد.

مایکروسافت همه پلاگین ها را برای برنامه های هوش مصنوعی وارد می کندامروز در کنفرانس سالانه Build خود، مایکروسافت اعلام کرد که همان استاندارد افزونه‌ای را که همکار نزدیکش OpenAI برای ChatGPT، ربات چت مجهز به هوش مصنوعی خود معرفی کرده است، اتخاذ می‌کند – به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا پلاگین‌هایی بسازند که در ChatGPT، Bing Chat کار می‌کنند. وب و در نوار کناری Microsoft Edge)، Dynamics 365 Copilot، Microsoft 365 Copilot و Windows Copilot تازه راه اندازی شده است.

کوین اسکات، مدیر ارشد فناوری مایکروسافت، در یک پست وبلاگی که هفته گذشته با TechCrunch به اشتراک گذاشته شد، گفت: «فکر می‌کنم در سال‌های آینده، این به یک انتظار برای نحوه عملکرد همه نرم‌افزارها تبدیل خواهد شد.

جدای از اظهارات جسورانه، چارچوب پلاگین جدید به خانواده «کپیلوت‌های» مایکروسافت – برنامه‌هایی که از هوش مصنوعی برای کمک به کاربران در انجام کارهای مختلف مانند نوشتن ایمیل یا تولید تصاویر استفاده می‌کنند – اجازه می‌دهد با طیف وسیعی از نرم‌افزارها و سرویس‌های مختلف تعامل داشته باشند. با استفاده از IDEهایی مانند Visual Studio، Codespaces و Visual Studio Code، توسعه‌دهندگان می‌توانند افزونه‌هایی بسازند که اطلاعات بلادرنگ را بازیابی می‌کنند، داده‌های شرکت یا سایر کسب‌وکارها را ترکیب می‌کنند و از طرف کاربر اقدام می‌کنند.

برای مثال، یک پلاگین می‌تواند به Microsoft 365 Copilot اجازه دهد تا ترتیبات سفری را مطابق با خط‌مشی سفر یک شرکت انجام دهد، از سایتی مانند WolframAlpha برای حل معادله سؤال کند یا به سؤالاتی درباره نحوه رسیدگی به برخی مسائل حقوقی در یک شرکت پاسخ دهد. گذشته.

مشتریان برنامه دسترسی زودهنگام Microsoft 365 Copilot (به علاوه مشترکین ChatGPT Plus) در هفته های آینده به پلاگین های جدید شرکا از جمله Atlassian، Adobe، ServiceNow، Thomson Reuters، Moveworks و Mural دسترسی خواهند داشت. در همین حال، Bing Chat شاهد افزودن پلاگین‌های جدید به مجموعه موجود خود از Instacart، Kayak، Klarna، Redfin و Zillow خواهد بود و همان پلاگین‌های Bing Chat در Windows Copilot به ویندوز اضافه می‌شوند.

افزونه OpenTable به بینگ چت اجازه می‌دهد تا در رستوران‌ها برای رزروهای موجود جستجو کند، برای مثال، در حالی که افزونه Instacart به ربات چت این امکان را می‌دهد تا منوی شام را انتخاب کند، آن را به فهرست خرید تبدیل کند و سفارشی را برای تحویل مواد تشکیل دهد. در همین حال، افزونه جدید Bing، داده‌های وب و جستجو را از Bing به ChatGPT می‌آورد، همراه با نقل قول.

یک چارچوب جدید

اسکات پلاگین ها را به عنوان پلی بین یک سیستم هوش مصنوعی، مانند ChatGPT، و داده هایی که شخص ثالث می خواهد خصوصی یا اختصاصی نگه دارد، توصیف می کند. یک پلاگین به سیستم هوش مصنوعی دسترسی به آن فایل‌های خصوصی را می‌دهد و به عنوان مثال، آن را قادر می‌سازد به سؤالی در مورد داده‌های خاص کسب‌وکار پاسخ دهد.

مطمئناً تقاضای فزاینده ای برای چنین پلی وجود دارد زیرا حفظ حریم خصوصی به یک مشکل اصلی با هوش مصنوعی مولد تبدیل می شود که تمایل به افشای داده های حساس مانند شماره تلفن و آدرس ایمیل از مجموعه داده هایی را دارد که روی آن آموزش دیده است. شرکت‌هایی از جمله اپل و سامسونگ، به‌دنبال به حداقل رساندن ریسک، کارمندان خود را از استفاده از ChatGPT و ابزارهای هوش مصنوعی مشابه به دلیل نگرانی از سوء استفاده کارمندان و افشای اطلاعات محرمانه به سیستم منع کرده‌اند.

جان مونتگومری، مدیر عامل پلتفرم هوش مصنوعی در مایکروسافت، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کاری که یک افزونه انجام می‌دهد این است که می‌گوید «هی، ما می‌خواهیم آن الگو را قابل استفاده مجدد کنیم و در مورد نحوه استفاده از آن مرزهایی تعیین کنیم».

سه نوع پلاگین در چارچوب جدید مایکروسافت وجود دارد: پلاگین های ChatGPT، برنامه های افزودنی پیام Microsoft Teams و اتصال دهنده های Power Platform.

پلاگین های Microsoft Copilot

اعتبار تصویر: مایکروسافت

افزونه‌های پیام تیم‌ها، که به کاربران اجازه می‌دهد با یک سرویس وب از طریق دکمه‌ها و فرم‌های موجود در Teams تعامل داشته باشند، جدید نیستند. همچنین کانکتورهای پلتفرم Power که به عنوان پوششی در اطراف یک API عمل می‌کنند و به سرویس زیربنایی اجازه می‌دهد با برنامه‌های مجموعه Power Platform مایکروسافت (مثلاً Power Automate) “صحبت” کند. اما مایکروسافت در حال گسترش دامنه دسترسی خود است و به توسعه دهندگان اجازه می دهد از افزونه ها و رابط های پیام جدید و موجود استفاده کنند تا Microsoft 365 Copilot، ویژگی دستیار شرکت برای برنامه ها و سرویس های Microsoft 365 مانند Word، Excel و PowerPoint را گسترش دهند.

به عنوان مثال، کانکتورهای پلتفرم Power را می توان برای وارد کردن داده های ساختاریافته به “Dataverse”، سرویس مایکروسافت که داده های مورد استفاده توسط برنامه های تجاری داخلی را ذخیره و مدیریت می کند، که Microsoft 365 Copilot می تواند به آن دسترسی داشته باشد، استفاده شود. مایکروسافت در یک نمایش آزمایشی در طول ساخت، نشان داد که چگونه Dentsu، یک شرکت روابط عمومی، از Microsoft 365 Copilot همراه با یک افزونه برای Jira و داده‌های Atlassian’s Confluence بدون نیاز به نوشتن کد جدید استفاده می‌کند.

مایکروسافت می‌گوید که توسعه‌دهندگان می‌توانند افزونه‌های خود را به روش‌های مختلفی ایجاد و اشکال‌زدایی کنند، از جمله از طریق خانواده برنامه‌های هوش مصنوعی Azure، که قابلیت‌هایی را برای اجرا و آزمایش پلاگین‌ها بر روی داده‌های سازمانی خصوصی اضافه می‌کند. Azure OpenAI Service، محصول مدیریت شده و متمرکز مایکروسافت که برای دسترسی کسب‌وکارها به فناوری‌های OpenAI با ویژگی‌های حاکمیتی افزوده طراحی شده است، از افزونه‌ها نیز پشتیبانی خواهد کرد. و Teams Toolkit برای ویژوال استودیو ویژگی هایی را برای اجرای آزمایشی پلاگین ها به دست خواهد آورد.

انتقال به یک پلت فرم

در مورد نحوه توزیع آنها، مایکروسافت می گوید که توسعه دهندگان می توانند افزونه ها را از طریق Developer Portal for Teams پیکربندی، منتشر و مدیریت کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از آن‌ها درآمدزایی کنند، اگرچه شرکت دقیقاً نحوه عملکرد قیمت‌گذاری را مشخص نکرده است.

در هر صورت، مایکروسافت با پلاگین‌ها، در رقابت بسیار رقابتی هوش مصنوعی مولد باقی می‌ماند. افزونه‌ها اساساً «کپیلوت‌های» شرکت را به تجمیع‌کننده‌ها تبدیل می‌کنند – آنها را در مسیر تبدیل شدن به فروشگاه‌های یک‌جا برای مشتریان سازمانی و مصرف‌کننده قرار می‌دهند.

مایکروسافت بدون شک فرصت قفل شدن را به‌عنوان کلیدی‌تر درک می‌کند، زیرا شرکت با فشار رقابتی از سوی استارت‌آپ‌ها و غول‌های فناوری به‌طور یکسانی که هوش مصنوعی مولد تولید می‌کنند، از جمله گوگل و آنتروپیک، مواجه است. می‌توان تصور کرد که پلاگین‌ها به یک منبع درآمد جدید درآمدزا تبدیل شوند، زیرا برنامه‌ها و سرویس‌ها بیشتر و بیشتر به هوش مصنوعی مولد متکی هستند. و می‌تواند ترس کسب‌وکارهایی را که ادعا می‌کنند هوش مصنوعی مولد آموزش‌دیده بر روی داده‌هایشان حقوق آنها را نقض می‌کند، کاهش دهد. Getty Images و Reddit، در میان دیگران، اقداماتی را برای جلوگیری از آموزش هوش مصنوعی مولد شرکت‌ها بر روی داده‌های خود بدون هیچ گونه جبرانی انجام داده‌اند.

من انتظار دارم رقبا به چارچوب پلاگین مایکروسافت و OpenAI با چارچوب های پلاگین خود پاسخ دهند. اما مایکروسافت مانند OpenAI با ChatGPT یک مزیت حرکت اول دارد. و این را نمی توان دست کم گرفت.