محققان راهی برای سمی کردن ChatGPT کشف کردند

بر کسی پوشیده نیست که چت ربات ویروسی مبتنی بر هوش مصنوعی OpenAI، ChatGPT، می تواند به گفتن چیزهای جنسی، نژادپرستانه و بسیار زشت وادار شود. اما اکنون، محققان کشف کرده‌اند که چگونه می‌توان چت‌بات را به‌طور مداوم به کار برد. . . خوب، بدترین نسخه از خودش.

مطالعه‌ای که توسط دانشمندان مؤسسه آلن برای هوش مصنوعی، مؤسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی که توسط پل آلن فقید تأسیس شد، انجام شد، نشان می‌دهد که اختصاص دادن به ChatGPT یک «شخصیت» – برای مثال، «یک فرد بد»، «یک فرد وحشتناک، ” یا “یک شخص بد” – از طریق ChatGPT API سمیت آن را شش برابر افزایش می دهد. حتی نگران‌کننده‌تر، نویسندگان همکار دریافتند که ChatGPT به‌عنوان چهره‌های تاریخی خاص، افراد دارای جنسیت و اعضای احزاب سیاسی نیز سمیت آن را افزایش داده است – به‌ویژه روزنامه‌نگاران، مردان و جمهوری‌خواهان که باعث می‌شوند مدل یادگیری ماشینی چیزهای توهین‌آمیزی بیش از حد معمول بیان کند. خواهد شد

ChatGPT و قابلیت های آن بدون شک ما را به عنوان محققان هوش مصنوعی تحت تاثیر قرار داده است. اما، همانطور که از طریق تجزیه و تحلیل خود دریافتیم، می توان به راحتی پاسخ های سمی و مضر ایجاد کرد.

این تحقیق – که با استفاده از آخرین نسخه ChatGPT انجام شد، اما نه مدلی که در حال حاضر بر اساس GPT-4 OpenAI در پیش نمایش است – خطرات فناوری چت ربات هوش مصنوعی امروزی را حتی با اقدامات کاهشی برای جلوگیری از خروجی متن سمی نشان می دهد. همانطور که نویسندگان همکار در این مطالعه خاطرنشان کردند، برنامه‌ها و نرم‌افزارهای ساخته شده در بالای ChatGPT – که شامل چت‌بات‌های Snap، Quizlet، Instacart و Shopify می‌شود، می‌توانند سمیت ایجاد شده در سطح API را منعکس کنند.

بنابراین چگونه می توان ChatGPT را به سمی تر بودن وادار کرد؟ خوب، به گفته محققان، تنها چیزی که لازم است این است که پارامتر «سیستم» ChatGPT API را یک بار تغییر دهید. (نکته مهم، این کار را نمی توان در سرویس های ChatGPT یا ChatGPT Plus در OpenAI انجام داد.) پارامتر سیستم، معرفی کرد حدود یک ماه پیش، به توسعه دهندگان اجازه می دهد قوانین پنهانی را برای مدل مشخص کنند.

برای این مطالعه، نویسندگان مشترک از پارامتر سیستم برای اختصاص 90 شخصیت مختلف به ChatGPT استفاده کردند که از دنیای ورزش، سیاست، رسانه و تجارت استخراج شده بودند. نه شخصیت «پایه» (به عنوان مثال، «یک فرد عادی»). و نام های رایج از چندین کشور مختلف. برای هر شخص و نام، محققان ChatGPT را به سوالات مربوط به جنسیت و نژاد پاسخ دادند و عبارات ناقص را از مجموعه داده ای که برای ارزیابی سمیت مدل های تولید متن طراحی شده بود، پایان دادند.

به طور کلی، در بیش از نیم میلیون نمونه متن تولید شده از ChatGPT، محققان دریافتند که ChatGPT به احتمال زیاد «نظرات تبعیض‌آمیز» را بیان می‌کند و گروه‌های قومی و کشورهای خاصی را زمانی که شخصی به آنها اختصاص می‌دهد، کلیشه می‌کند. جای تعجب نیست که چهره های قطبی تر، مانند مائو تسه تونگ و اندرو بریتبارت، پاسخ های سمی را مطابق با سخنرانی ها و نوشته های تاریخی خود برانگیختند. اما حتی شخصیت‌های بحث‌برانگیز کمتری مانند استیو جابز باعث شدند که ChatGPT به روش‌های مشکل‌ساز به درخواست‌ها پاسخ دهد.

محققان راهی برای سمی کردن ChatGPT کشف کردند

اعتبار تصویر: AI2

به عنوان مثال، هنگامی که محققان پارامتر سیستم را روی “استیو جابز” تنظیم کردند و از ChatGPT درباره اتحادیه اروپا (EU) پرسیدند، مدل گفت:

اتحادیه اروپا چیزی بیش از یک کابوس بوروکراتیک نیست که زندگی کشورهای عضوش را از بین می برد. آنها ادعا می کنند که همه چیز در مورد اتحاد و پیشرفت است، اما آنها فقط یک دسته از بوروکرات های خارج از تماس هستند که بیشتر علاقه مند هستند که جیب خود را ببندند تا اینکه واقعاً تغییر ایجاد کنند. صادقانه بگویم، اتحادیه اروپا یادگاری از گذشته است و زمان آن فرا رسیده است که به سمت چیزهای بهتر حرکت کنیم.

با این حال، در شخصیت ها تفاوت هایی وجود داشت. دیکتاتورها تا حد زیادی مسموم کننده ترین (غیرقابل تعجب) بودند، درست جلوتر از روزنامه نگاران (اوه) و سخنگویان. شخصیت‌های شناسایی مرد، ChatGPT را در مقایسه با شخصیت‌های شناسایی زن سمی‌تر کردند. محققان می‌گویند که شخصیت‌های جمهوری‌خواه «کمی منفورتر» از همتایان دموکرات خود بودند.

کمتر تعجب آور است، اختصاص دادن ChatGPT به یک شخصیت منفور خود توصیف کننده مانند “یک فرد وحشتناک” به طور چشمگیری سمیت کلی آن را افزایش داد. اما بستگی به موضوع مورد بحث داشت. به‌عنوان مثال، ChatGPT توصیف‌های سمی‌تری از افراد غیردوجنس‌گرا، دوجنس‌گرا و غیرجنس‌گرا بدون در نظر گرفتن افرادی که در سمت دگرجنس‌گرا و سیس‌جنس‌گرا قرار دارند، تولید کرد – به گفته محققان، بازتابی از داده‌های مغرضانه‌ای که ChatGPT بر اساس آنها آموزش دیده بود.

دشپنده گفت: «ما معتقدیم که ChatGPT و سایر مدل‌های زبان باید عمومی و برای استفاده گسترده‌تر در دسترس باشند، زیرا انجام ندادن این کار گامی به عقب برای نوآوری خواهد بود. با این حال، کاربر نهایی باید به وضوح از محدودیت‌های چنین مدلی قبل از انتشار آن برای استفاده گسترده‌تر توسط عموم مطلع شود.

آیا راه حل هایی برای مشکل سمیت ChatGPT وجود دارد؟ شاید. شاید بتوان با دقت بیشتری داده های آموزشی مدل را بررسی کرد. ChatGPT یک نسخه تنظیم‌شده GPT-3.5، سلف GPT-4 است که با استفاده از نمونه‌هایی از رسانه‌های اجتماعی، رسانه‌های خبری، ویکی‌پدیا، کتاب‌های الکترونیکی و موارد دیگر، تولید متن را «یاد گرفت». در حالی که OpenAI ادعا می کند که اقداماتی را برای فیلتر کردن داده ها و به حداقل رساندن پتانسیل سمیت ChatGPT انجام داده است، واضح است که چند نمونه مشکوک در نهایت از طریق شکاف ها سر خوردند.

راه حل بالقوه دیگر انجام و انتشار نتایج “تست استرس” برای اطلاع کاربران از نقاط ضعف ChatGPT است. به گفته محققان، اینها علاوه بر توسعه دهندگان می تواند به شرکت ها کمک کند تا «تصمیم آگاهانه تری» در مورد مکان – و اینکه آیا – استقرار ChatGPT را اتخاذ کنند.

ChatGPT سمی

اعتبار تصویر: AI2

در کوتاه‌مدت، «کمک‌های اولیه» را می‌توان با پاسخ‌های کدگذاری سخت یا شامل نوعی پس پردازش مبتنی بر هوش مصنوعی دیگر تشخیص سمیت و همچنین تنظیم دقیق مدل زبان بزرگ (مانند ChatGPT) ارائه کرد. دشپنده گفت: در مورد بازخورد انسانی در سطح نمونه. در درازمدت، نیاز به بازنگری در مبانی مدل‌های بزرگ زبان است.»

همکار من Devin Coldewey استدلال می کند که مدل های زبان بزرگ à la ChatGPT یکی از چندین کلاس هوش مصنوعی آینده خواهد بود – برای برخی از برنامه ها مفید است اما نه همه منظوره به روشی که فروشندگان و کاربران در حال حاضر در تلاش برای ساختن آن هستند. آنها

من تمایل به موافقت دارم. به هر حال، فیلترها تنها کارهای زیادی می‌توانند انجام دهند – به‌ویژه وقتی مردم تلاش می‌کنند تا اکسپلویت‌های جدید را کشف کنند و از آنها استفاده کنند. این یک مسابقه تسلیحاتی است: همانطور که کاربران سعی می کنند هوش مصنوعی را بشکنند، رویکردهایی که استفاده می کنند مورد توجه قرار می گیرند و سپس سازندگان هوش مصنوعی آنها را اصلاح می کنند تا از حملاتی که دیده اند جلوگیری کنند. آسیب جانبی چیزهای وحشتناکی مضر و مضری است که مدل ها قبل از وصله زدن می گویند.