موفقیت با حقوق موسیقی ریحانا به بازار Web3 کمک می کند تا دور VC جدیدی را افزایش دهد

به طور معمول در صنعت موسیقی، خرید حقوق موسیقی برای سرمایه گذاران عادی کم و بیش غیرممکن است. بنابراین، استارت‌آپ‌های Web3 فرصتی را دیدند که دارایی‌های موسیقی را نشانه‌گذاری کنند و به طرفداران اجازه دسترسی به حقوق موسیقی را به شیوه‌ای کاملاً جدید داد.

البته، این مورد در طول رونق کریپتو چند سال پیش مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

برای مثال، رویال یک پلتفرم موسیقی مبتنی بر NFT را راه‌اندازی کرد که به طرفداران امکان خرید و فروش مالکیت نمادین آهنگ‌ها را می‌داد. بازار آن توکن هایی را می فروشد که نشان دهنده درصدی از حقوق پخش موسیقی، به علاوه موارد اضافی است. به این ترتیب، می‌گوید، طرفداران در کنار هنرمند حق‌الامتیاز دریافت می‌کنند و در صورت دستمزد دریافت می‌کنند.

رویال در مجموع 71 میلیون دلار از جمله از طریق شرکت هایی مانند a16z Crypto جمع آوری کرد.

در تئوری، خشم برای این نوع پلتفرم‌ها ممکن است از آن روزهای پرمخاطره رونق کریپتو کاهش یافته باشد.

اما، به وضوح، بلاک چین مانند یک زامبی است که از دراز کشیدن خودداری می کند. چرا؟ زیرا تا کنون هیچکس راه بهتری برای اثبات مالکیت شما پیدا نکرده است.

این خبر خوبی برای شرکت موسیقی web3 AnotherBlock، مستقر در خارج از سوئد است.

ترائوره، سباستین لیونگبرگ و فیلیپ استرومستن در سال 2022 توسط میشل دی. همچنین اکسول هنرمند از سوئد هاوس مافیا شرکت داشت.

قبل از این دور، این استارتاپ مبلغ 1.2 میلیون دلاری را از VC J12 و برخی از سرمایه گذاران فرشته جمع آوری کرده بود.

مشابه رویال، بازار دیگر بلوک برای حقوق موسیقی از NFT ها و توکن ها برای ایجاد حق امتیاز مربوط به مالکیت استفاده می کند. هنرمندان هر بار که NFT معامله می شود، یک پرداخت تراکنش/حق امتیاز معامله دریافت می کنند.

این همه بسیار خوب است، اما به وضوح علاقه واقعی را از صنعت موسیقی دریافت می کند.

به عنوان مثال، جمیل «معاون» پیر، یکی از تهیه‌کنندگان آهنگ «B-ch Better Have My Money» ریحانا، پس از فروش حق امتیاز شخصی‌اش برای این آهنگ به عنوان NFT از طریق AnotherBlock، 63000 دلار به دست آورد. این به این دلیل بود که اجرای ریحانا در نمایش نیمه‌تیم Super Bowl LVII که شامل این آهنگ بود، در فضای مجازی پخش شد.

با این حال، لیست آهنگ کاملاً ساده نبود، و OpenSea مجموعه BBHMM NFT را به دلایل نامعلومی از فهرست حذف کرد.

طبق قرارداد مالکیت NFT با AnotherBlock، فروش ثانویه نیز مجاز است و صاحب حقوق موظف است حداقل دو بار در سال، درصد حق امتیاز پخش جریانی را به دارندگان NFT پرداخت کند.

Gabbi Cahane، شریک Stride.VC در بیانیه‌ای گفت: «این پیشنهاد می‌تواند یک تغییر لرزه‌ای برای صنعتی باشد که به طور سنتی به شدت از مالکیت IP محافظت می‌کرده است».

از دیگر هنرمندان AnotherBlock می‌توان به The Weeknd، Martin Garrix، Alan Walker، Offset و R3HAB اشاره کرد.

من از همان ابتدا AnotherBlock را دنبال کرده‌ام و واضح است که کار آنها با دیدگاه آنها مطابقت دارد. ایجاد انعطاف پذیری بیشتر حقوق، آینده این صنعت است. این یک آزادی کاملاً جدید برای سازندگان ایجاد می کند تا انگیزه های مالی را با طرفداران به اشتراک بگذارند، که مهمترین چیزی است که ما داریم.