نمونه بازی سری A: عرشه 5.2 میلیون دلاری Fibery

فیبر واقعا استارت‌آپ جالبی که هدفش این است که تنها منبع حقیقت و کار برای شرکت‌های تولیدکننده باشد. این شرکت مستقر در قبرس اخیراً یک سری A 5.2 میلیون دلاری جمع آوری کرده است، و من می‌خواستم نگاهی دقیق‌تر به آنچه که این استارت‌آپ را به راه انداخته است، بیاندازم.


ما همیشه به دنبال زمین‌های منحصر به فرد بیشتری برای تخریب هستیم، بنابراین اگر می‌خواهید طرح خود را ارسال کنید، در اینجا نحوه انجام این کار آمده است.

در این عرشه اسلاید می شود

Fibery دور خود را با یک عرشه 15 اسلاید افزایش داد و همه چیز را بدون ویرایش با TechCrunch به اشتراک گذاشت. این به ما ایده خوبی از نحوه سرمایه گذاری 5.2 میلیون دلاری این شرکت می دهد.

این اسلایدها هستند:

 1. کاور اسلاید
 2. اسلاید مشکل
 3. اسلاید راه حل
 4. اسلاید اندازه بازار
 5. اسلاید رقیب
 6. اسلاید تحلیل رقابتی
 7. اسلاید محصول
 8. اسلاید “بلوک های ساختمانی”.
 9. بازخورد / اسلاید اعتبار سنجی مشتری
 10. اسلاید استراتژی رفتن به بازار
 11. اسلاید مدل کسب و کار
 12. سرسره کششی
 13. نقاط عطف تا به امروز اسلاید
 14. اسلاید تیم
 15. اسلاید Ask

چهار چیز برای دوست داشتن

روی عرشه کامل کلیک کنید و فضای سفید، سادگی و وضوح زیادی خواهید داشت. این شرکت چند انتخاب طراحی غیرمعمول انجام داد که واقعاً برای من کارساز بود و داستان به خوبی با هم آویزان است. اما چند چیز وجود دارد که من از آنها لذت بردم.

یک تحلیل رقابتی محکم

این شرکت دارای دو اسلاید مسابقه است:

نمونه بازی سری A: عرشه 5.2 میلیون دلاری Fibery

[Slide 5] مسابقه، قسمت 1. اعتبار تصویر: فیبر.

[Slide 6] مسابقه، قسمت دوم. اعتبار تصویر: فیبر.

اسلایدهای مسابقه اغلب یک فکر بعدی هستند، یا به این دلیل که استارت آپ ها رقبای خود را دست کم می گیرند، یا به این دلیل که ادعا می کنند هیچ رقبای ندارند. فیبر در هر دو زمینه واقعاً خوب کار می کند.

در اسلاید 5، شرکت هر دو بازیکن موجود در این فضا را به روشی بسیار زیبا تجزیه می‌کند و نشان می‌دهد که بازار بزرگی وجود دارد که ارزش آن را دارد. حتی می‌تواند برخی از نقاط قوت رقبای خود را شناسایی کند، که همیشه لمس خوبی است – به خصوص اگر راه‌حل کاری کمی متفاوت انجام دهد یا بتواند مجموعه‌ای از ویژگی‌های اضافی یا رویکردی برای مشکل ارائه دهد که قفل‌های گسترده‌تر یا متفاوت‌تری را باز کند. پایگاه مشتری. سرمایه گذارانی که ممکن است به این فضا علاقه مند باشند، Jira، Trello، Asana و Zendesk را می شناسند. فیبری زیرکانه خود را در مقابل چند شرکت چند میلیارد دلاری قرار می دهد. صاف.

در اسلاید 6، به ابزارهای بدون کد دیگری که Fibery به عنوان رقیب در نظر می گیرد، کمی عمیق تر می پردازیم. باز هم، این شرکت انتخاب می کند تا رقبای خود را به خاطر نقاط قوتشان تحسین کند (“بهترین میزها” برای Airtable و “بهترین ویکی” برای Notion).

این کمک می کند تا درک عمیق تری از آنچه شرکت درک می کند موقعیت خود در بازار است.

وضوح عالی مدل کسب و کار

[Slide 11] مدل تجاری. اعتبار تصویر: فیبر.

من عاشق یک مدل تجاری خوب و واضح هستم، و Fibery’s یک مثال بسیار مناسب در اینجا است. مدل قیمت گذاری سطح بالا (SaaS چند حسابی)، بازار هدف و نحوه قیمت گذاری خود را نشان می دهد. این یک LTV مورد انتظار را نشان می دهد که بسیار محافظه کارانه است (LTV 7000 دلاری که از این اعداد استفاده می کند میانگین اندازه حساب 20 یا بیشتر را فرض می کند).

بازاریابی ورودی و موفقیت مشتری هر دو وقتی مشتریان به سمت شما می آیند عالی هستند و «شبکه شرکا» کمی مبهم است. اما هزینه جذب مشتری را از دست داده است. وقتی در مورد چیزهایی صحبت می کنم که می توانند بهبود یابند، در زیر کمی بیشتر در مورد این صحبت خواهم کرد، اما به طور کلی یک اسلاید محکم است.

معیارهای!

[Slide 12] آن کشش را به من نشان بده اعتبار تصویر: فیبر.

یک سرسره کششی خوب همه گناهان را می بخشد، و این یک عکس فوری از جایی است که کسب و کار در حال حاضر در آن قرار دارد. این واقعیت که ریزش لوگو (یعنی ریزش تعداد مشتریان) از کاهش درآمد بیشتر است نشان می دهد که شرکت می تواند مشتریان با ارزش بالاتر خود را حفظ کند. خوبه. بقیه آمارها نیز برای یک شرکت در این مرحله خوب به نظر می رسند. واضح، ساده، مختصر.

با این حال، ای کاش فیبری برخی از این معیارها را به صورت نمودار نشان می داد. داشتن درآمد مکرر سالانه 350000 دلار قابل توجه است، اما اگر در شش ماه گذشته راکد بود، زنگ هشداری را به صدا در می آورد. سرمایه‌گذاران روی عکس‌های فوری سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، بلکه در روندها سرمایه‌گذاری می‌کنند، بنابراین می‌توانید آنها را نیز نشان دهید.

نکته عجیب دیگر این است که اعداد ناسازگار هستند. در اسلاید 11، می گوید که میانگین اندازه حساب مورد انتظار 20-30 است، اما در این اسلاید عکس فوری، نشان می دهد که فیبری در حال حاضر 15 کاربر پولی در هر حساب دارد. نگفتن چیزی در مورد اینکه چگونه انتظار می رود این تعداد افزایش یابد مرا مشکوک می کند.

برنده جایزه: اسلاید درخواست عالی

[Slide 15] آرهسسس اعتبار تصویر: فیبر.

اسلاید دارای برچسب “طرح‌ها” است، اما این چیزی است که من معمولاً از آن به عنوان اسلاید “پرسش” یاد می‌کنم. بسیاری از بنیانگذاران این کار را اشتباه می‌کنند، بنابراین دیدن آن به این خوبی باعث خوشحالی است. Fibery توضیح نمی دهد که یک تیم “بازاریابی قوی” چیست و “راه اندازی و بهبود کانال ها” معنای زیادی ندارد. داشتن اهداف مشخص MRR و ARR برای EOY 2023 و 2024 عالی است و داشتن یک هدف راه اندازی واضح برای نسخه جدید پلتفرم حتی بهتر است.

در ادامه این حذف، من به سه چیز که Fibery می‌توانست بهبود ببخشد یا متفاوت انجام دهد، همراه با عرشه کامل آن می‌اندازم!