11 سرمایه گذار آینده ای رنگارنگ و البته دشوار را برای استارت آپ های روانگردان پیش بینی می کنند

چقدر فاصله دارد صنعت داروهای روانگردان در 12 ماه گذشته آمده است؟ خب بستگی داره کجا نگاه کنی

اگر به بازار سهام نگاه کنید، دید خیلی خوب نیست: نمودارها همه پایین و قرمز هستند، و تنها چیزی که می‌توانید ببینید شرکت‌های روانگردان است که در حال تکان خوردن هستند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا سرمایه‌گذاران بدبین را تحت تأثیر قرار دهند.

مانند بسیاری از بخش‌های دیگر امروز، فروپاشی اعتماد در این بخش به بازارهای خصوصی نیز سرازیر شده است و باعث کند شدن معاملات ریسک‌پذیر و کوچک‌تر شدن بیشتر اندازه معاملات در بازار سرمایه‌گذاری در حال حاضر خشک شده است.

اما اگر تمرکز کنید و پیش‌فرض‌های خود را پشت سر بگذارید، متوجه می‌شوید که فراتر از چارچوب ارزش‌گذاری‌ها و قیمت‌های سهام، دنیایی از معاملات پرشور وجود دارد که انگیزه‌ای برای ساختن یک صنعت پایدار دارد. یک نظرسنجی اخیر توسط TechCrunch+ نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذاران، به جای اینکه صرفاً به دنبال فرصت‌های جذاب باشند، به طور فزاینده‌ای ذهن خود را برای ایجاد پایه‌های صنعتی قرار می‌دهند که می‌تواند از قدرت روان‌گردان‌ها برای تغییر زندگی استفاده کند.

برای بک مسلموف و نیکولای ترتیاکوف، شرکای مشترک در لیفی تونل، مشکلاتی که در حال حاضر توسط این صنعت حل شده است، گواه پیشرفت بخش نوپا است. «مسائلی که صنعت ما با آنها دست و پنجه نرم می کند، دقیق تر و ظریف تر می شوند که نشان دهنده بلوغ لازم است. از جمله این سؤالات، هزینه های واقعی درمان ها، پوشش بازپرداخت، استراتژی تجاری سازی برای شرکت های تولید داروهای روانگردان، تنگناهای منابع با تأمین و زیرساخت درمانگران و غیره است.


ما در حال گسترش لنز خود هستیم و به دنبال سرمایه‌گذاران بیشتری برای شرکت در نظرسنجی‌های TechCrunch هستیم، جایی که از متخصصان برتر در مورد چالش‌های صنعتشان نظرسنجی می‌کنیم.

اگر سرمایه گذار هستید و می خواهید در نظرسنجی های آینده شرکت کنید، این فرم را پر کنید.


مقررات نیز به سمت جلو حرکت می کند، البته به کندی، و تنها اورگان و کلرادو اقداماتی را برای جرم زدایی جزئی مواد روانگردان انجام می دهند. اما حتی در حالی که صنعت به این ایالت ها می نگرد تا به عنوان بستر آزمایشی برای همه چیز از توسعه دارو گرفته تا ادغام در زیرساخت های مراقبت های بهداشتی عمل کنند، چندین سرمایه گذار خاطرنشان کردند که ایالات متحده تنها جایی نیست که روانگردان ها مورد توجه قرار می گیرند.

جرم زدایی با قانونی شدن در سطح فدرال یکسان نیست. امی کروز، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری، ساتوری نورو، گفت: من معتقدم که ما همچنان مکان‌های بین‌المللی را به‌عنوان بسترهای آزمایشی اولیه می‌بینیم، زیرا موضوع بزرگ‌تر قانونی‌سازی در ایالات متحده مورد بحث قرار می‌گیرد. تحولات استرالیا در سال جاری بسیار جالب است و ارزش تماشای دقیق را دارد. از آنجایی که استرالیا اغلب محلی برای تحقیقات کارآزمایی های بالینی در اکوسیستم داروی روانگردان است، ارزش تماشای آن را دارد تا ببینیم چگونه این پیشرفت می کند. آیا آنها رهبری را بر عهده خواهند گرفت؟»

مانند چندین سرمایه‌گذار که مورد بررسی قرار دادیم، Kruse صرفاً روی روان‌گردان‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کند، اما آنها بسیار در رادار او هستند. شرکتی که او بخشی از آن است، Satori Neuro، یک سرمایه گذاری جدید است که هدف آن سرمایه گذاری در راه حل هایی برای مقابله با چالش های سلامت روان، از جمله داروی روانگردان است.

اما او و امثال او بخشی از معدود سرمایه‌گذارانی هستند که مایل به ورود به این فضا هستند، زیرا اکثر سرمایه‌گذاران، به‌ویژه مؤسسات، هنوز در مورد روانگردان‌ها سوء تفاهم دارند یا علاقه‌ای به به خطر انداختن پول یا شهرت خود ندارند.

سعد شاه، شریک مدیریت Noetic Fund، گفت: «برای اکثر سرمایه گذاران نهادی، روانگردان ها همچنان بخش «نه نمی توان» برای سرمایه گذاری است. «در حالی که ما مطمئناً می‌توانیم برای گام‌های اساسی و پیشرفت در بخش نظارتی استدلال کنیم، مؤسسات هنوز باید آن را ببینند تا آن را باور کنند. ثانیاً این بخش هنوز خیلی کوچک است. این نوع سرمایه ای را که اغلب سرمایه گذاران نهادی معمولاً به کار می برند، تضمین نمی کند.

اینکه چه زمانی ممکن است تغییر کند، احتمالاً بستگی به نحوه تنظیم مقررات و نحوه واکنش صنعت مراقبت های بهداشتی به پیشرفت ها در فضا دارد. اما این بدان معنا نیست که در حال حاضر مسیر تجاری سازی و پذیرش گسترده تر برای استارت آپ ها و سرمایه گذاران روانگردان بسته است.

تیم شلیت، یکی از بنیانگذاران و شریک پالو سانتو، آن را به اختصار توضیح داد: «به جای اینکه بخواهیم نحوه عملکرد سیستم مراقبت های بهداشتی خود را تغییر دهیم، معتقدیم این نسل اولیه روانگردان ها باید تغییر کند و با زیرساخت های موجود سازگار شود. به جای تلاش برای هجوم به باروها، ما معتقدیم رویکرد اسب تروا تنها وسیله‌ای است که از طریق آن این درمان‌ها می‌توانند به پذیرش در مقیاس وسیع دست یابند.

در ادامه بخوانید تا بدانید که این سرمایه گذاران در کجا شرط بندی می کنند، چگونه تصمیم می گیرند از کدام شرکت ها حمایت کنند، چشم انداز M&A در این فضا چیست، چگونه بهترین رویکرد را به آنها داشته باشند، و موارد دیگر.

صحبت کردیم با:

  • سعد شاه، شریک مدیریت، صندوق نوتیک
  • رایان زورر، بنیانگذار و مدیر؛ اوزان پولات، شریک; و دانیل تاروکف، شریک. Vine Ventures
  • تیم شلیت، یکی از بنیانگذاران و شریک، پالو سانتو
  • امی کروز، مدیر ارشد سرمایه گذاری، ساتوری نورو
  • کلارا برتنشاو، شریک Neo Kuma Ventures
  • گرگ کوبین و ماتیاس سربرینسکی، شرکای عمومی PsyMed Ventures
  • بک مسلموف و نیکولای ترتیاکوف، شرکای بنیانگذار، لیفی تونل

سعد شاه، شریک مدیریت، صندوق نوتیک

خط سیر شرکت های روانگردان های فهرست شده چگونه بر شرکت های خصوصی و استارت آپ ها تأثیر گذاشته است؟

شرکت‌های روان‌گردان‌های فهرست‌شده در سال 2021 بسیار بیش از حد ارزش‌گذاری شدند و اصلاحات در بازارها، ارزش‌گذاری شرکت‌های خصوصی را به سطوح اولیه استانداردتر بازگرداند.

سرمایه‌گذاران امروز با سرمایه محتاط‌تر عمل می‌کنند و به بنیان‌گذاران و تیم‌های توانمندی که روی یک محصول عالی با یک طرح تجاری خوب کار می‌کنند، اجازه می‌دهند تا به جای غرق شدن در اثر سر و صدا، بدرخشند.

تعدیل انتظارات از سرمایه گذاران همچنین به شرکت های خصوصی اجازه می دهد تا به طور ارگانیک رشد کنند و با مشاوره خوب تصمیم بگیرند.

11 سرمایه گذار آینده ای رنگارنگ و البته دشوار را برای استارت آپ های روانگردان پیش بینی می کنند

سعد شاه، شریک مدیر، نوتیک. اعتبار تصویر: اندرو

در همان زمان، سرمایه‌گذاران عمومی که با سرمایه‌گذاری در سیب‌های بد سوخته بودند، اکنون می‌توانستند دیدگاه نامطلوبی نسبت به سرمایه‌گذاری در این فضا ایجاد کنند، که باعث می‌شود شرکت‌های خوب تحت حمایت شرکت‌های سرمایه‌گذاری فناوری عمیق به سرمایه‌های اضافی دسترسی داشته باشند. ناتوانی در جذب سرمایه بیشتر در این محیط باعث شده است که بسیاری از شرکت های خوب برنامه های امیدوارکننده را کنار بگذارند یا متوقف کنند و بقا را بر رشد سریع اولویت دهند.

به غیر از اختلاف نظر بر سر قیمت، چه عواملی مانع فعالیت M&A در فضای روانگردان در 12 ماه گذشته شده است؟

سه عامل اصلی مانع فعالیت M&A وجود دارد:

  1. جداسازی میزان اثربخشی: در حالی که نشانه‌های واضحی از اثربخشی در کارآزمایی‌های بالینی وجود دارد، میزان تأثیر قابل انتساب به تنهایی به روان‌گردان‌ها هنوز در حال انجام است. داروخانه بزرگ قبل از حرکت M&A منتظر داده های بیشتری در این زمینه است. در این میان، شرکت‌های بزرگ داروسازی و بیوتکنولوژی VC بیشتر به کاوش در مسیرهای روانگردان غیر توهم زا علاقه دارند.
  2. عدم قطعیت مالکیت فکری: با توجه به فرصت 18 ماهه عدم قطعیت در ثبت اختراع و اعطای آن، تردیدهایی در مورد تملک وجود دارد.
  3. حفظ موجودی نقدی: در این محیط، بیوتکنولوژی‌ها بر اولویت‌بندی و سهمیه‌بندی وجه نقد خود برای برنامه‌های اصلی خود تمرکز می‌کنند و در هنگام انجام حرکت‌های بزرگ هوشیارتر از قبل عمل می‌کنند.

توسعه دارو بسیار پرهزینه است و استارت آپ ها برای جمع آوری پول نقد مشکل تری دارند. آیا این امر استارتاپ‌های روانگردانی را که هیچ دارویی تولید نمی‌کنند، برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر از سرمایه‌گذاران درگیر در توسعه دارو می‌کند؟

مدل‌های کسب‌وکار که می‌توانند با نرخ سوخت پایین درآمد ایجاد کنند، همیشه برای سرمایه‌گذاران سنتی جذاب‌تر از کسب‌وکارهای غیر درآمدزا مانند توسعه دارو بوده‌اند. با این حال، سرمایه گذارانی وجود دارند که هنوز مشخصات منحصر به فرد ریسک-پاداش را در هر مورد درک می کنند، و از این رو، بنیانگذاران باید بتوانند به سرمایه گذار مناسب نزدیک شوند.

شرکت‌های توسعه‌دهنده دارو هستند که به دلیل اعتبارسنجی مستمر اثربخشی و «اختیاری» که در برنامه‌شان وجود دارد، به افزایش سرمایه با ارزش‌های بالاتر ادامه می‌دهند – به عنوان مثال، آنها چندین مسیر نویدبخش/مولکولی را دنبال می‌کنند. آنچه خطرناک تر است، به خصوص در این برهه از زمان، شرکت های کشف داروی خالص هستند که هیچ سرنخی برای آزمایش به این زودی ندارند.

یک شرکت چه در حال توسعه یک دارو باشد یا نه، برای سرمایه گذاران جذاب خواهد بود اگر و تنها در صورتی که به یک مشکل کلیدی در بازار رسیدگی کند که قبلاً توسط شرکت های فعلی به طور کارآمد قابل حل نیست. چندین شرکت توسعه غیر دارویی که ادعا می‌کنند «ویژه صنعت روانگردان» هستند، تنها در صورتی در درازمدت موفق خواهند بود که ارزش پیشنهادی منحصر به فرد و متمایزکننده داشته باشند، بتوانند یک خندق اقتصادی پایدار ایجاد کنند، سابقه ثابتی در افزایش سرمایه داشته باشند. و تیم مناسب برای اجرا داشته باشید.

از آن زمان تاکنون رویکرد شما به بخش روانگردان چگونه تغییر کرده است؟ نظرسنجی قبلی ما در مورد داروهای روانگردان یک سال پیش?

نگاه ما به بازارها از یک سال پیش تنها با آنچه در بازار روانگردان اتفاق افتاده است تأیید شده است.

تمرکز کلی ما همیشه بر روی سیستم عصبی مرکزی (CNS) بوده و بوده است، و ما نسبت به این روش، خواه توسعه داروهای روانگردان، سایر رویکردهای دارویی، دستگاه های پزشکی و یا درمان های دیجیتال، نادان هستیم.

وقتی صحبت از بخش روانگردان ها به میان می آید، احساس می کنیم که این صنعت به وضوح از یک کودک نوپا در دو دوره وحشتناک خود به یک نوجوان بالغ شده است، اما هنوز راه زیادی در پیش است. ما همچنان بر روی رویکرد غیر توهم زا به روانگردان ها تمرکز می کنیم، زیرا امیدبخش ترین چشم انداز تجاری سازی با بررسی بسیار کمتر در عین رعایت استانداردهای مراقبت فعلی را دارد.

ما از بسته شدن چندین کلینیک کتامین تعجب نکردیم، زیرا سال گذشته اعلام کردیم که با توجه به چرخه حیات صنعت، برای فرصت‌های “پایین دستی” برای داشتن شانس موفقیت آمیز خیلی زود است.

چیزی که ما انتظارش را نداشتیم، سطح باد مخالفی بود که بازارها به طور کلی با آن مواجه هستند، که بر شرکت‌های پولدار تأثیر می‌گذارد تا سرمایه‌های اضافی را برای پیشبرد برنامه‌هایشان افزایش دهند. این یک مدل داروینی است که در حال اجراست. قوی ترین و سازگارترین آنهایی هستند که زنده می مانند.

ما باید بپذیریم که نرخ شکست یک استارتاپ در صنعت جدیدی مانند صنعت ما بالا خواهد بود، به خصوص با توجه به پس زمینه کلان. به این ترتیب، رویکرد ما این است که مجموعه‌ای با اعتقاد بالا داشته باشیم و به شرکت‌هایی که توانایی اجرای خوب در هر محیطی را دارند، تکیه کنیم.

ما همچنین احساس می‌کنیم که استراتژی ساده «انتخاب یک مولکول و یک نشانه» که به راحتی در سال‌های 2020/2021 تأمین مالی شده بود، منقرض خواهد شد، زیرا یک مدل تجاری قابل دوام نیست. برای زنده ماندن، باید ایمنی و کارایی خود را نشان دهید، از IP خود محافظت کنید، متمایز شوید و تیمی داشته باشید که بتواند علم و تجارت را به منظور تجاری سازی و مقیاس گذاری اجرا کند.

کلرادو و اورگان به غیرقانونی کردن جزئی مواد روانگردان رأی دادند، اما هشدارهایی وجود دارد. آیا این ایالت های ایالات متحده باید بسترهای آزمایشی برای آنچه ممکن است در این فضا در سطح جهانی اتفاق بیفتد در نظر گرفته شوند؟ چرا و چرا نه؟

اگر می‌خواهیم در مورد تخت‌های آزمایش صحبت کنیم، ابتدا باید به استرالیا نگاه کنیم، که اولین کشوری است که MDMA و Psilocybin را برای استفاده درمانی تحت پروتکل مناسب و مطابقت قانونی قانونی کرده است.

در حوزه‌هایی که روان‌گردان‌ها جرم‌زدایی می‌شوند، این احتمال وجود دارد که افراد ساده لوح روانگردان خارج از سیستم پزشکی به روان‌گردان‌ها دسترسی داشته باشند. برای کاهش خطرات پیش‌بینی نشده در این موارد، ضروری است که پروتکل‌های موثر قبل از غربالگری و روان‌درمانی و حمایت بعد از جلسه برای اطمینان از دسترسی ایمن و مؤثر افراد اجرا شود.

علاوه بر این، یک منبع قابل اعتماد از اطلاعات برای آموزش افراد مورد نیاز است. بنابراین هدف ما تمرکز بر مسیرهای تنظیم شده (مانند FDA، EMA، بهداشت کانادا) است تا روان درمانی با کمک روانگردان را برای بیماران به شیوه ای ایمن، مؤثر و در دسترس ارائه کنیم.

ضروری است که فرآیند جرم زدایی اطمینان حاصل کند که بررسی های ایمنی مناسب وجود دارد. این امر مستلزم آموزش صحیح در مورد داروهای روانگردان و پروتکل های ایمن است.