28 سال بعد بالاخره ویندوز از فایل های RAR پشتیبانی کرد

سال 1999 است، و من و دوستانم در حال گشت و گذار در سایت های warez با استفاده از اینترنت اکسپلورر در دستگاه بازی 98SE خود هستیم. در نهایت ما کلاهبرداری‌ها و پورن‌ها را پشت سر می‌گذاریم تا لیستی از فایل‌ها را در یک سرور FTP پیدا کنیم، با برچسب “.rar, .r00, .r01, r.02…” اما اینها چه هستند؟

اوه، بخش بندی شده است. شما باید این برنامه را دانلود کنید تا آن ها را گسترش دهید، به نام WinRAR. خیلی بهتر از WinZip.

“آیا ما باید هزینه آن را بپردازیم؟”

“نه… اما اگر به همان اندازه که من فکر می کنم ارزان هستید، برای یک ربع قرن همچنان شما را درگیر می کند تا اینکه در تاریکی تلخ سال 2023، ویندوز 11 بالاخره از این فرمت به صورت بومی پشتیبانی می کند.”

در نگاهی به گذشته، نظر دوستم به طرز شگفت انگیزی پیش بینی کننده بود. او چگونه می‌توانست بداند که آینده چقدر تلخ و تاریک خواهد بود؟ چگونه می‌توانست پیش‌بینی کند که ویندوز به شماره‌گذاری متوالی برمی‌گردد، اما 9 را رد می‌کند؟ و از کجا می‌دانست که من خیلی صرفه‌جو هستم، به‌جای پرداخت 30 دلار، برای بیش از دو دهه تلاش می‌کردم کارم را در WinRAR به‌قدری سریع انجام دهم که پنجره «لطفا مجوز WinRAR را بخرید» انجام داد. شانسی برای ظاهر شدن ندارید؟

بله، بیش از سه دهه طول کشید تا فایل .rar در نهایت بدون هیچ نوع نرم افزار اضافی در ویندوز پشتیبانی شود. در دهه 90، این فقط یکی از چندین برنامه فشرده سازی رقیب (یا همانطور که در آن زمان “برنامه ها” نامیده می شد) بود، به منظور کوچک کردن مجموعه فایل ها به طوری که آنها بتوانند به طور موثرتری از طریق اینترنت بسیار کند ما منتقل شوند.

چه مدت طول کشید تا بتوانیم مجموعه محافظ صفحه نمایش Star Trek را برای After Dark از BBS با استفاده از برنامه راه دور WhiteKnight بارگیری کنیم؟ یک شب. به هر حال، بیش از پنج مگابایت بود. اما اگر یک .sea (بایگانی خود استخراجی) توسط Stuffit نبود، ما تا روز بعد منتظر می ماندیم.

بله، فشرده سازی در آن زمان یک ضرورت بود، در مورد من به عنوان یک دزد دریایی نرم افزار جوان، اما البته به روش های قانونی تر مانند توزیع نرم افزار و اهداف واقعی “بایگانی”. نمی‌توانم بگویم که آیا WinRAR در بین شرکت‌ها به همان اندازه که در میان تهیه‌کنندگان بازی‌ها و برنامه‌های تکراری غیرقانونی رایج بود، رایج بود یا خیر. اما این واقعیت که این برنامه 30 سال کامل از توسعه اولیه خود به عنوان یک برنامه DOS تا آخرین نسخه آن برای ویندوز – هفته گذشته، و هنوز به اندازه کافی کوچک برای قرار گرفتن بر روی یک فلاپی سخت 3.5 اینچی – زندگی کرده است، نشان می دهد که آن را پیدا کرده است. موقعیت مناسب، جایگاه.

با گذشت زمان، نیاز به برنامه هایی مانند WinRAR کاهش یافته است، زیرا ظرفیت درایو و پهنای باند شبکه به طور تصاعدی افزایش یافته است. تعداد انگشت شماری مگابایتی که زمانی برای دانلود یک شبه طول می‌کشید و بخش قابل توجهی از هارد دیسک من را تشکیل می‌داد، اکنون حداقل چیزی است که می‌توان در یک واحد انتقال داد. دومین اگر می خواهید اتصال خود را “باند پهن” بنامید. علاوه بر این، استانداردها و گزینه‌های منبع باز، مانند پروژه libarchive، گسترش یافته‌اند.

سپس، در مقطعی، یکی از مایکروسافت باید از عجله کردن عملیات .rar خود به روشی که من 20 سال پیش داشتم خسته شده باشد و فکر می کردم، باید راه بهتری وجود داشته باشد. و بنابراین، تحت عنوان فرعی «کاهش زحمت»، ما چند به‌روزرسانی مفید برای رابط کاربری داریم، سپس به صورت اتفاقی و بدون هیچ چیز، این:

علاوه بر این…

ما پشتیبانی بومی را برای قالب‌های آرشیو اضافی، از جمله tar، 7-zip، rar، gz و بسیاری دیگر با استفاده از پروژه منبع باز libarchive اضافه کرده‌ایم. اکنون می توانید عملکرد بهبود یافته بایگانی را در حین فشرده سازی در ویندوز دریافت کنید.

البته این کتابخانه برای مدت طولانی با سایر سیستم عامل ها ادغام شده است و پشتیبانی بومی از فایل های .rar برای بسیاری از افراد قدیمی است. اما برای من شخصاً این تغییر دورانی است.

من هنوز در طول سال‌ها کاربردهایی برای WinRAR پیدا کرده‌ام، برخی قانونی، برخی… شاید اکثر آنها چندان قانونی نیستند. و هرگز این را از دست ندادم که در بحبوحه دزدی دریایی من دوچندان دزد دریایی بودم، زیرا چندین دهه از پایان دوره آزمایشی 40 روزه WinRAR گذشته بود. وقتی قدرت من کم بود (APM های من دیرتر کاهش یافته است) آن صفحه نازک را می دیدم و فکر می کردم: آیا من واقعاً آنقدر کوچک هستم؟ آیا واقعاً در تمام عمرم به سوء استفاده از این نرم افزار اشتراک گذاری ضعیف ادامه خواهم داد؟ چه زمانی یک بار دیگر خودم را بر روی مسیر مستقیم و باریک قرار خواهم داد (اگر قبلاً از آن شروع کرده باشم) و یک برنامه صادقانه از WinRAR بسازم؟

خواننده، من WinRAR را خریدم.

28 سال بعد بالاخره ویندوز از فایل های RAR پشتیبانی کرد

اعتبار تصویر: دوین کلدوی / TechCrunch

منصفانه به نظر می رسد که من هزینه یک قهوه را بپردازم – همانطور که می دانید این روزها حدود 31 دلار – برای پشتیبانی از نرم افزاری که در میان تعداد بسیار کمی از نرم افزارهایی است که می توانند با من در بیشتر عمر محاسباتی من سفر کنند. تعداد کمی از برنامه های دیگر به عنوان یک همراه ثابت بوده اند، اگرچه اگر می توانستم برای Winamp هزینه می کردم.

(به‌علاوه، من به ویندوز 11 آپدیت نکرده‌ام و تا زمانی که گزینه دیگری وجود نداشته باشد، این کار را نمی‌کنم، بنابراین از این ادغام خاص بهره‌مند نمی‌شوم.)

نمی دانم آینده WinRAR چه خواهد بود. من از شرکت پرسیده ام که فکر می کند پذیرش رسمی فرمت ویندوز چه معنایی برای نرم افزار و تجارت آن دارد و در صورت شنیدن پاسخ به روز رسانی خواهد شد.