Arm تراشه های جدیدی را برای عملکرد سریعتر گوشی های هوشمند در طول Computex راه اندازی می کند

Arm تراشه های جدیدی را برای عملکرد سریعتر گوشی های هوشمند در طول Computex راه اندازی می کند

رنه هاس مدیر عامل بازو

درست قبل از سخنرانی رنه هاس، مدیرعامل شرکت در Computex در تایپه امروز، Arm دو محصول جدید طراحی شده برای افزایش عملکرد گوشی های هوشمند را معرفی کرد. اولین مورد، Arm Cortex-X4، نسل چهارم هسته Cortex-X آن است. آرم گفت که Cortex-X4 سریع‌ترین پردازنده‌ای است که تاکنون ساخته شده است و با تمرکز بر فعال‌سازی هوش مصنوعی و اپلیکیشن‌های مبتنی بر یادگیری ماشین، 15 درصد عملکرد بیشتری نسبت به نسل قبلی خود یعنی Cortex X-3 به ارمغان می‌آورد.

دومین محصول جدید Arm Immortalis-G720 است که بر اساس معماری نسل پنجم پردازنده گرافیکی آن ساخته شده است. نسل قبلی آن، پردازنده گرافیکی Immortalis-G715، در حال حاضر از طریق مشارکت با MediaTek در دستگاه های پرچمدار OPPO و vivo قرار دارد. معماری GPU نسل پنجم Arm با بازی‌های هندسه بالا و برنامه‌های سه بعدی بی‌درنگ در ذهن ایجاد شد تا حس بازی کنسول را در دستگاه‌های تلفن همراه تکرار کند.

Arm گفت ریزمعماری Cortex-X4 در همان فرآیند 40 درصد انرژی کمتری نسبت به Cortex-X3 مصرف می‌کند که باعث افزایش پاسخگویی و زمان راه‌اندازی برنامه می‌شود.

Arm همچنین پلتفرم جدیدی به نام برای محاسبات موبایلی به نام Arm Total Compute Solutions 2023 (TCS23) معرفی کرد که شامل IP مانند GPU Immortalis، پردازنده‌های Armv9 و بهبودهای نرم‌افزاری می‌شود. با بسته های IP خود، مجموعه راه حل های کامل این شرکت برای طراحان سیستم روی تراشه (SoC) که زیرسیستم های محاسباتی خود را می سازند، ایجاد شد. TCS23 برای مدل‌های گوشی‌های هوشمند ممتاز و مبتنی بر معماری جدید Armv9.2 Arm در نظر گرفته شده است. پردازنده‌های گرافیکی آن مبتنی بر معماری نسل پنجم هستند، از جمله Immortalis-G720، Mali-G720 و Mali-G620 که به تازگی راه اندازی شده است. خوشه محاسباتی Armv9.2 شامل پردازنده‌های جدید Cortex-4، Cortex-A720 و Cortex-A520 و DSU-120، آخرین واحد مشترک DynamiQ Arm است.

هاس در سخنرانی امروز خود گفت که Arm به طور سنتی یک تامین کننده IP بوده است، اما پس از آن شروع به دیدن اینکه چقدر طول می کشد تا IP با IP های دیگر ادغام شود. بنابراین برای کمک به طراحان SoC، شروع به ساخت CPU، سیستم های حافظه و بلوک های محاسباتی قبل از ادغام، پیکربندی و اعتبارسنجی آنها برای ارائه یک سیستم کامل کرد.

آرم به همکاری خود با TSMC ادامه می‌دهد تا از Cortex-X4 در فرآیند TSMC N3E استفاده کند، که ابتدا آن را صنعت می‌نامد.

آرم که متعلق به شرکت SoftBank Group است، ماه گذشته اعلام کرد که بزرگترین عرضه اولیه عمومی امسال را در ایالات متحده ثبت کرده است. این شرکت قصد دارد بین 8 تا 10 میلیارد دلار در IPO خود در نزدک جذب کند.

به گزارش سی ان ان، تصمیم Arm برای آغاز به کار سهام خود در حالی است که عرضه های اولیه سهام ایالات متحده، به استثنای SPAC، حدود 22 درصد کاهش یافته و تنها به 2.35 میلیارد دلار رسیده است.