Axiom Space برای دومین ماموریت فضایی خصوصی انسان به ISS آماده می شود

دومین ماموریت خدمه خصوصی Axiom Space به ایستگاه فضایی بین‌المللی اکنون قرار است تا ده روز دیگر پرتاب شود و خدمه چهار نفره خود را برای انجام بیش از بیست آزمایش علمی در فضا آماده می‌کنند.

مأموریت Ax-2 اکنون زودتر از ساعت 5:37 بعد از ظهر به وقت شرقی در 21 مه از مجتمع پرتاب 39A اسپیس ایکس در مرکز فضایی کندی ناسا پرتاب خواهد شد. خدمه با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس و کپسول کرو دراگون به ایستگاه خواهند رفت و تقریباً 10 روز در آنجا خواهند ماند. این دومین خدمه کاملا خصوصی است که از ISS بازدید می کنند. اولین ماموریت، که توسط Axiom Space نیز انجام شد، در آوریل 2022 انجام شد.

خدمه شامل پگی ویتسون، فرمانده ماموریت و مدیر پروازهای فضایی انسانی Axiom است. جان شوفنر، خلبان؛ علی القرنی، کارشناس مأموریت; و ریانه برناوی، همچنین متخصص مأموریت. القرنی و برناوی هر دو از اعضای اولین کلاس فضانوردان عربستان سعودی هستند و اولین افرادی از این کشور خواهند بود که از ایستگاه فضایی بین المللی بازدید می کنند. شافنر، سرمایه گذار Axiom، تنها مشتری پرداخت کننده خدمه است.

این چهار نفر در حین حضور در ایستگاه درگیر تحقیقات علمی زیادی خواهند بود. بیش از 20 محموله ای که با خدمه سفر می کنند، که شامل علوم زیستی، زیست پزشکی، و نمایش های فناوری است، توسط آزمایشگاه ملی ISS حمایت می شود. آزمایش‌ها شامل بررسی تأثیر ریزگرانش بر تولید سلول‌های بنیادی، مطالعات بر روی بافت‌های انسانی مهندسی شده زیستی و پروژه‌ای است که به پیشبرد درمان سرطان در زمین کمک می‌کند. خدمه همچنین برای درک بهتر تاثیر پرواز فضایی و ریزگرانش بر بدن، آزمایش‌هایی را انجام خواهند داد.

ماموریت پرواز فضایی انسانی خصوصی تنها بخشی از برنامه Axiom است. این شرکت همچنین در میان جمعیت فزاینده ای از بازیکنان است که قصد دارند یک ایستگاه فضایی خصوصی را راه اندازی کنند. طرح آنها شامل اتصال ماژول‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی است و بعداً این ماژول‌ها را به‌عنوان یک ایستگاه پرواز آزاد پس از از کار انداختن ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال 2030 بهره‌برداری می‌کنند. اولین ماژول قرار است در سال 2025 راه اندازی شود.

Axiom همچنین ماه گذشته اعلام کرد که توافق نامه ای را برای ایجاد یک سرمایه گذاری مشترک با یکی از سرمایه گذاران خود امضا کرده است: شرکت داروسازی کره ای Boryung که در دسامبر گذشته 50 میلیون دلار سرمایه داشت. JV ماه گذشته اعلام شد.