Axis تحت حمایت Tiger Global، پلتفرم پرداخت دیجیتال را برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​مصری ماه‌ها پس از بذر 8.25 میلیون دلاری خود راه‌اندازی کرد.

اکسیس فین‌تک مصری پس از کسب مجوز از بانک مرکزی مصر (CBE) برای کیف پول موبایلی حلقه باز خود، axisPay، پلتفرم پرداخت دیجیتال خود را به بازار آفریقای شمالی راه‌اندازی کرد که یک جایگزین بانکداری دیجیتال برای مشاغل کوچک ارائه می‌دهد. و کارکنان آنها

این تقریباً 18 ماه پس از دریافت سرمایه‌گذاری اولیه 8.25 میلیون دلاری توسط Tiger Global، Sawari Ventures و Raba، با مشارکت Firstminute Capital و RaliCap توسط استارت‌آپ انجام می‌شود. بنیانگذاران Venmo، Rho Banking و Cred. و مدیران Revolut و Plaid.

ژاک مارکو، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت، ژاک مارکو در مصاحبه اخیر با TechCrunch گفت که Axis در مخفی کاری، با تنظیم کننده ها درگیر بوده و مجوزهای لازم را برای عملیات دریافت کرده است. “ما داریم در دو سال گذشته بر روی سه مسیر متمرکز شده است: یکی، صدور مجوز (پرداخت پول تلفن همراه / مجوزهای دریافت و پذیرش). دو، عمدی بودن و تمرکز بر ایجاد روابط صحیح با تنظیم کننده و بانک های محلی، اطمینان از اینکه کاملاً دارای مجوز و مقررات هستیم. سه، ساختن کل پشته، تنظیم تمام ادغام‌های ما به صورت سرتاسری و گذراندن گواهینامه با سوییچ محلی،» مدیر اجرایی اظهار داشت.

قبل از Axis، مارکو یکی از بنیانگذاران Raseedy، اولین کیف پول تلفن همراه مستقل مصر بود. او در سال 2020 به استارتاپ تک شاخ MNT-Halan رفت، جایی که چندین نقش در امور مالی استراتژیک و تحول دیجیتال قبل از ترک در اوایل سال 2021 داشت. احمد رجب و نادا عبدالنور، بنیانگذاران Axis، مانند مارکو، دارای پیشینه فین تک هستند. راگاب، مدیر ارشد فناوری استارت‌آپ، به عنوان معاون مهندسی در Raseedy کار می‌کرد و پیش از آن مشاور مهندسی در IBM مصر بود. عبدالنور، مدیر رشد، چندین نقش محصول را در زیرمجموعه PayPal Zettle، Yahoo و Yoco فین‌تک آفریقایی بر عهده داشت.

کسب و کارهای کوچک بیشتر اقتصادهای آفریقایی را هدایت می کنند. در مصر، آنجا 8 میلیون SME هستند و 80٪ از تولید ناخالص داخلی 400 میلیارد دلاری کشور را تشکیل می دهند و بیش از 20 میلیون نفر را استخدام می کنند. این مشاغل کوچک به شدت مبتنی بر پول نقد هستند و دسترسی کمی به خدمات بانکداری آنلاین، پردازش حقوق و دستمزد و تامین مالی سرمایه در گردش دارند. بیش از 60 درصد از آنها هنوز حقوق کارمندان را به صورت نقدی پرداخت می کنند، و تامین کنندگان را به صورت نقدی یا چک پرداخت می کنند، که دارای نقص هایی از تقلب تا محرومیت مالی است.

علیرغم نیاز آشکار به دیجیتالی کردن پرداخت‌ها و جریان پول کسب‌وکارهای کوچک، بخش عمده فین‌تک در مصر، با راه‌حل‌هایی از MoneyFellows، Telda، Sympl و دیگران، بر مشارکت مالی مصرف‌کنندگان متمرکز است. مارکو در نمایشنامه‌ای که اکسیس در بازار فین‌تک مصر می‌سازد، گفت: «هیچ‌کس به‌طور کلی به شرکت‌های کوچک و متوسط ​​خدمات بانکی نمی‌دهد.

به گفته رئیس اجرایی، تخمین زده می‌شود که کسب‌وکارهای کوچک سالانه 192 ساعت را با پرداخت پول نقد به کارکنان خود، از تامین منابع گرفته تا پرداخت حقوق، تلف می‌کنند. در همین حال، راه‌اندازی حساب‌های بانکی برای ساده‌سازی حقوق و دستمزد برای این مشاغل تا حدودی سخت و پرهزینه است. آنها همچنین معمولاً با پیگیری دستی درخواست‌های پیش‌پرداخت حقوق و اعطای وام به کارمندان خود به ازای جریان نقدی سنگینی می‌کنند.

برای کارمندانی که اکثر آنها بخشی از محرومان مالی مصر هستند (حدود 65 درصد از جمعیت بزرگسال)، مارکو ادعا می کند که حمل پول نقد یک دردسر و بالقوه ناامن است. پرداخت نقدی برای چیزها به معنای پرداخت حضوری برای چیزها است، برخلاف راحتی پرداخت دیجیتالی چیزها.

او می گوید که پلت فرم Axis جایگزینی برای این مشاغل فراهم می کند. آن کمک می کند پرداخت های خود را به کارمندان و تامین کنندگان از طریق کیف پول موبایل axisPay ساده کنید. آن‌ها می‌توانند حقوق ارسال کنند، هزینه‌ها را بازپرداخت کنند، مدیریت هزینه‌ها را انجام دهند، بازپرداخت نقدی دریافت کنند و پیش‌پرداخت دستمزد کسب‌شده را به کارمندان خود در کیف پول خود ارائه دهند، در نتیجه کارمندان را قادر می‌سازند به طیف وسیعی از خدمات مالی دسترسی داشته باشند: انتقال وجه، پرداخت صورت‌حساب و خرید آنلاین و کد QR. مبلغ پرداختی.

فین‌تک‌هایی مانند خزنا و NowPay خدمات دسترسی به دستمزد (EWA) را در مصر ارائه می‌کنند و نوعی رقابت را برای Axis، یک شرکت جدید، ارائه می‌کنند. با این حال، بنیان‌گذاران Axis استدلال می‌کنند که EWA آن‌ها از این جهت متفاوت است که بر مشاغل کوچک و کارمندان بدون بانک/بدون بانک تمرکز می‌کند، که از سایر بازیگرانی که شرکت‌هایی را که عمدتاً کارمندان بانکی دارند، متمایز می‌کنند.

ما را مانند M-Pesa برای مشاغل کوچک در مصر در نظر بگیرید. ما به این مشاغل کوچک که به شدت به پول نقد وابسته هستند کمک می کنیم و به کارمندان، تامین کنندگان و پرداخت های B2B خود به صورت نقدی پرداخت می کنند و جایگزینی برای پرداخت های دیجیتال برای آنها ارائه می دهیم. ما همچنین در حال حل مشکل مصرف کننده و مقابله با شمول مالی از هر دو طریق هستیم.» عبدالنور در تماس.

در آینده، مصرف‌کنندگان می‌توانند حواله‌هایی را از خارج از کشور به کیف پول تلفن همراه خود دریافت کنند و ما با چند بازیکن در خارج از کشور همکاری می‌کنیم تا بتوانیم آن را فعال کنیم.» این استارتاپ برای آن با ویزا همکاری کرد کیف پول موبایل و کارت مجازی و با Fawry به مشتریان امکان می دهد تا از شبکه 250000 نماینده غول فین تک مصری در سراسر پرجمعیت ترین کشور MENA پول نقد دریافت کنند.

Axis تحت حمایت Tiger Global، پلتفرم پرداخت دیجیتال را برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​مصری ماه‌ها پس از بذر 8.25 میلیون دلاری خود راه‌اندازی کرد.

بنیانگذاران محور (از چپ به راست): ژاک مارکو، نادا عبدالنور و احمد راگاب

Axis اکنون پلتفرم خود را برای بیش از 100 کسب و کار کوچک (در صنایع مختلف مانند غذا و نوشیدنی، خرده‌فروشی، گردشگری، ساخت‌وساز و مراقبت‌های بهداشتی) و 5000 کارمندی که در مخفی کاری در اختیار دارد، راه‌اندازی کرده است. مارکو گفت Axis پیش‌بینی می‌کند که سال را با 5000 کسب‌وکار کوچک و 80000-100000 کارمند ببندد، زیرا فین‌تک «با سرمایه خوب» به تکرار و بهبود پیشنهادات خود ادامه می‌دهد، از جمله یک محصول وام دهی که به 15 میلیارد دلار شکاف مالی SME در مصر کمک می‌کند.

ما می‌خواهیم خودمان را به‌گونه‌ای قرار دهیم که راه‌حل ما را چسبناک‌تر و پرهزینه‌تر کند. اگر با ما حقوق و دستمزد انجام می‌دهید، پرداخت‌های B2B را انجام می‌دهید، ما همچنین از شما می‌خواهیم که سرمایه در گردش را از پلتفرم ما بگیرید. همه این‌ها را از نزدیک با تنظیم‌کننده انجام می‌دهیم تا از استراتژی ملی کشور در دیجیتالی‌سازی، کاهش پول نقد، توانمندسازی مشاغل کوچک و رشد اقتصاد پیروی کنیم.»