Cortical Labs 10 میلیون دلار برای سلول های بنیادی بازی پنگ جمع آوری می کند که در نهایت می تواند هوش مصنوعی را تقویت کند.

در حالی که هوش مصنوعی Generative در حال حاضر پر سر و صدا است، آنچه OpenAI، مایکروسافت و گوگل انجام می دهند ممکن است تنها بخشی از داستان باشد. فرآیند استفاده از زیست‌شناسی نیز وجود دارد: ایده استفاده از سلول‌های بنیادی برای ایجاد رایانه‌های زیستی که به طور بالقوه می‌توانند هوشمندتر و کارآمدتر از آنچه امروز به آن عادت کرده‌ایم باشند.

استارت‌آپ استرالیایی Cortical Labs پس از اینکه ورنر فوگلز، مدیر ارشد فناوری آمازون اخیراً برای بازدید از آزمایشگاه آنها به استرالیا پرواز کرد، در رادار ظاهر شد و او حتی در مورد آن نوشت و آن را “جذاب‌کننده” نامید.

Cortical زیست‌شناسی مصنوعی و نورون‌های انسانی را ترکیب می‌کند تا آنچه را که ادعا می‌کند کلاسی از هوش مصنوعی، معروف به «هوش ارگانوئید (OI)» است، ایجاد کند.

اکنون یک دور مالی 10 میلیون دلاری به رهبری Horizons Ventures، با مشارکت LifeX (Life Extension) Ventures (که راه اندازی آن را در سال گذشته پوشش دادیم) Blackbird Ventures، Radar Ventures و In-Q-Tel (بازوی مخاطره‌آمیز) جمع آوری کرده است. سیا).

این شرکت می گوید که در حال حاضر در حال انجام سفارشات برای فناوری خود است.

نحوه عملکرد آن به این صورت است که از خوشه‌هایی از سلول‌های عصبی کشت‌شده در آزمایشگاه از سلول‌های بنیادی انسانی برای تشکیل آنچه «DishBrain» نامیده می‌شود استفاده می‌کند که سپس به سیلیکون سخت متصل می‌شود تا آنچه را که به عنوان یک سیستم عامل هوش بیولوژیکی (biOS) توصیف می‌کند، ایجاد کند.

برخی از ناظران می گویند این آینده هوش مصنوعی است زیرا نورون های انسانی می توانند از هر مدل هوش مصنوعی دیجیتالی برای هوش تعمیم یافته بهتر باشند، با توجه به اینکه آنها خود برنامه ریزی هستند و به مصرف انرژی بسیار کمتری نیاز دارند.

Hon Weng Chong، مدیر عامل و بنیانگذار Cortical Labs در بیانیه ای گفت: «احتمالاتی که یک هوش مصنوعی ترکیبی با مدل زیست شناسی مصنوعی مطابقت دارد، بی حد و حصر است و به روشی قدرتمندتر و پایدارتر به امکانات هوش مصنوعی دیجیتال سرعت می بخشد.»

جاناتان تام از Horizons Ventures می‌گوید: «در نهایت، با استفاده از این سیستم‌ها برای درک بهتر و در نهایت مهار نحوه نمایش هوش توسط نورون‌ها، کاربردهای فراوانی از جمله انقلابی در پزشکی شخصی‌سازی شده و تشخیص بیماری‌ها باز خواهد شد.»

فناوری Cortical Labs برای اولین بار در مجله علمی Neuron در اکتبر 2022 ظاهر شد و نشان داد که نورون های موجود در یک ظرف پتری را می توان به بازی رایانه ای Pong تشویق کرد.

این به نظر بی اهمیت به نظر می رسد، اما همانطور که ونگ چونگ از طریق ایمیل به من گفت، این می تواند به توسعه و آزمایش داروها و درمان های جدید اجازه دهد، به علاوه «اگر خون خود را بگیرید و آنها را به سلول های عصبی تبدیل کنید، این کشف دارو حتی شخصی سازی تر می شود – نتایج به دست می آید. فقط برای شما طراحی شده باشد.»

او همچنین می‌گوید که رقابت در این فضا کم است: «مستقیماً با هیچ چیز رقابت نمی‌کند، زیرا این اولین در نوع خود است که در زمینه هوش ارگانوئیدی پیشگام است. هوش ارگانوئیدی این پتانسیل را دارد که سریعتر یاد بگیرد و انرژی بسیار کمتری نسبت به هر سیستم هوش مصنوعی موجود دیگری مصرف کند. GPT بسیار هوشمند است زیرا تمام اینترنت را جذب کرده است، اما من یا شما مجبور نیستیم که مهارت های مکالمه خوبی داشته باشیم.

حداقل 10 سال طول کشید از زمانی که جف هینتون و الکس کریژفسکی یک پردازنده گرافیکی برای یادگیری عمیق قرار دادند و ما به جایی که امروز هستیم رسیدیم. ما هنوز در روزهای اولیه این فناوری هستیم.»

او می‌گوید در کوتاه مدت، یک کاربرد فوری این است که به طور موثر یک داروی جدید را روی سلول‌ها چکانده و آن را آزمایش کنیم – اگر سلول‌ها دیگر نتوانند پونگ بازی کنند، می‌دانید که دارو کار نمی‌کند: «نه تنها اثربخشی آن می‌تواند بهتر تعیین شود، اما همچنین می توان اثرات جانبی شناختی (مه مغزی) را روشن کرد زیرا ما اکنون یک سنجش بالقوه برای شناخت به شکل نورون هایی داریم که بازی پنگ را انجام می دهند.

او می‌گوید این فناوری همچنین می‌تواند برای مطالعه زوال عقل و حتی آزمایش «نیروی خشن» ترکیباتی که با استفاده از محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی مولد کشف کرده‌ایم، مورد استفاده قرار گیرد.

و به طور بالقوه بیشتر در آینده “اگر تعداد و پیچیدگی این نورون ها مقیاس شود، نتیجه نهایی برای ما به عنوان موجودات کاملاً مجسم مانند گربه، سگ یا انسان آشنا خواهد بود.”

مردم، کلاه خود را نگه دارید.