Endua فناوری پاک استرالیا مشکل متناوب انرژی های تجدیدپذیر را برطرف می کند

Endua فناوری پاک استرالیا مشکل متناوب انرژی های تجدیدپذیر را برطرف می کند

یکی از پاور بانک های هیدروژنی Endua

یکی از مشکلات عمده منابع انرژی تجدیدپذیر مانند باد، خورشیدی و آبی، متناوب بودن آن است. این بدان معنی است که نمی توان دائماً به آنها اعتماد کرد زیرا، برای مثال، ممکن است خورشید از درخشش خودداری کند یا ممکن است یک روز ساکن و بدون باد باشد. برای پر کردن شکاف ها، کاربران اغلب به دیزل ژنراتور یا باتری تکیه می کنند. اما دیزل ژنراتورها آلایندگی تولید می کنند و باتری ها فقط برای مدت کوتاهی دوام می آورند. استارت‌آپ فن‌آوری پاک Endua می‌گوید راه‌حل را با فناوری تولید هیدروژن و ذخیره‌سازی مدولار خود پیدا کرده است.

این استارت آپ استرالیایی امروز اعلام کرد که 11.8 میلیون دلار استرالیا (حدود 7.8 میلیون دلار) جذب کرده است. شرکت کنندگان در این دور شامل سرمایه گذاران جدید، شرکت سرمایه گذاری کوئینزلند (QIC)، Melt Ventures و 77 Partners بودند که مجموعاً 7.5 میلیون دلار استرالیا درآمد داشتند. مابقی بودجه از سوی سرمایه گذاران استراتژیک بازگشتی Main Sequence (صندوق فناوری عمیق تاسیس شده توسط آژانس علمی دولتی CSIRO) و Ampol، بزرگترین تامین کننده انرژی حمل و نقل استرالیا تامین شد.

Endua که در سال 2021 توسط مدیر عامل و بنیانگذار پل سرنیا راه اندازی شد، از پاوربانک های هیدروژنی مستقل و مدولار استفاده می کند که می گوید می تواند بارهای برق تا 100 کیلووات را در هر ماژول هدایت کند. این برای تغذیه پمپ های آب، سوله های مزرعه یا زیرساخت های مخابراتی مستقل کافی است. مقدار برق مصرفی مقیاس پذیر است زیرا انرژی تجدیدپذیر اضافی به عنوان هیدروژن ذخیره می شود و در صورت نیاز توسط سلول های سوختی به الکتریسیته تبدیل می شود.

سرنیا به TechCrunch گفت که ذخیره انرژی تجدیدپذیر اضافی به عنوان هیدروژن بر چالش‌های متناوب غلبه می‌کند، زیرا کاربران می‌توانند هر زمان که نیاز باشد یا زمانی که تولید انرژی تجدیدپذیر ناکافی است، از انرژی ذخیره‌شده خود استفاده کنند. Endua به طیف گسترده‌ای از مشتریان، از جمله جوامع منطقه‌ای، کشاورزی و کشاورزی، زیرساخت‌های مخابراتی، توزیع‌کنندگان انرژی و زیرساخت‌های راه دور خدمات می‌دهد.

Endua الکترولیزهایی را طراحی و ساخت که مولکول‌های آب را از طریق الکترولیز به هیدروژن و اکسیژن با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی یا باد تقسیم می‌کنند. سپس آن هیدروژن تولید شده در بانک های مدولار آن ذخیره می شود که مخازن ذخیره سازی فشار بالا هستند که می توانند یکپارچگی هیدروژن را برای ماه ها حفظ کنند. هنگامی که مشتریان Endua آماده تبدیل هیدروژن ذخیره شده خود به برق هستند، پاوربانک ها از فناوری های الکتروشیمیایی، عمدتاً از طریق سلول های سوختی هیدروژنی استفاده می کنند که هیچ انتشار کربنی ایجاد نمی کند.

پاول سرنیا، بنیانگذار و مدیر عامل Endua

پاول سرنیا، بنیانگذار و مدیر عامل Endua

سرنیا گفت که پاور بانک‌های Endua برای ادغام با سیستم‌های انرژی موجود، از جمله منابع انرژی تجدیدپذیر مانند پانل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی، برای جذب انرژی اضافی طراحی شده‌اند. این به مشتریان اطمینان می دهد که منبع تغذیه مداوم دارند.

Endua از سرمایه جدید خود برای توسعه سیستم های آزمایشی و استخدام در 18 ماه آینده استفاده خواهد کرد. علاوه بر بودجه، Endua همچنین در مجموع 4.3 میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده است، از جمله کمک هزینه تجاری سازی تسریع برنامه کارآفرینان، پروژه مراکز تحقیقاتی تعاونی و کمک هزینه مرکز رشد تولید پیشرفته. تمام محصولات آن در استرالیا تولید می شود و در حال حاضر در کوئینزلند تاسیسات تولیدی دارد.

متیو هالیدی، مدیر عامل آمپل در بیانیه‌ای درباره این بودجه گفت: «فناوری Endua پایه‌ای را برای مصرف‌کنندگان انرژی خارج از شبکه و دیزل ایجاد می‌کند تا تعهدات کربن‌زدایی را انجام دهند و خودپایدار شوند. ما مشتاقانه منتظر همکاری با مشتریان هستیم زیرا این فناوری برای بررسی بیشتر برنامه های کاربردی در سراسر اقتصاد ما مقیاس شده است.