FAA مجوز پرتاب را به SpaceX می دهد تا راه را برای آزمایش پرواز مداری استارشیپ باز کند

اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده مجوز پرتابی را برای اسپیس ایکس برای آزمایش پرواز مداری استارشیپ صادر کرده است که اکنون می تواند از روز دوشنبه انجام شود.

مجوز راه اندازی که مدت ها در انتظار آن بودیم در پایان کار در روز جمعه ارائه شد.

دولت در بیانیه ای گفت: «پس از یک فرآیند ارزیابی مجوز جامع، FAA تشخیص داد که SpaceX تمام الزامات ایمنی، زیست محیطی، سیاست، محموله، ادغام فضای هوایی و مسئولیت مالی را برآورده می کند.

این آخرین مانع نظارتی پیش روی اسپیس ایکس بود. اکنون این شرکت مجاز است به محض آماده شدن، آزمایش پرواز مداری را انجام دهد. این اولین باری است که تقویت کننده Super Heavy و مرحله دوم (که Starship نیز نامیده می شود) با هم پرواز می کنند. با فرض اسمی بودن بلند کردن، برنامه این است که جداسازی مرحله تقریباً سه دقیقه پس از مأموریت اتفاق بیفتد و مرحله تقویت کننده و مرحله دوم به ترتیب در خلیج و اقیانوس آرام پاشیده شوند. SpaceX تلاشی برای بازیابی این مؤلفه ها نخواهد کرد.

اسپیس‌ایکس در وب‌سایت خود هیچ قولی در مورد چگونگی انجام آزمایش یا حتی تکمیل نقاط عطف مانند Max Q (نقطه حداکثر فشار روی وسیله نقلیه) یا احتراق Starship نمی‌دهد. در عوض، این احتمال وجود دارد که این شرکت به سادگی به دنبال جمع‌آوری داده‌های پرواز تا جایی که می‌تواند باشد، شرکت همچنان به تکرار سیستم Starship با ارتفاع 394 فوت ادامه می‌دهد.

این شرکت در وب‌سایت خود می‌گوید: «با آزمایشی مانند این، موفقیت با میزان یادگیری سنجیده می‌شود، که احتمال موفقیت در آینده را افزایش می‌دهد، زیرا SpaceX به سرعت توسعه Starship را پیش می‌برد.»

استارشیپ قدرتمندترین موشکی است که تاکنون ساخته شده است. پس از عملیاتی شدن، قادر خواهد بود 100 تا 150 تن (100000-150000 کیلوگرم) را در مدار حمل کند. به عنوان مرجع، موشک اسب کار اسپیس ایکس، فالکون 9، دارای ظرفیت حمل بار 22800 کیلوگرم است.

اسپیس ایکس هنوز زمانی را برای آزمایش پرواز تعیین نکرده است، آزمایشی که می تواند به زودی در روز دوشنبه انجام شود. مانند سایر راه‌اندازی‌ها، این شرکت در حال برنامه‌ریزی برای پخش زنده این راه‌اندازی در وب‌سایت خود است.

در حال توسعه…