Google در تلاش برای تسویه حساب مستعد ضد انحصار، انتخاب صورت‌حساب را برای توسعه دهندگان فروشگاه Play انگلستان ارائه می‌کند

گوگل پیشنهاد داده است که به توسعه دهندگانی که برنامه های خود را از طریق فروشگاه برنامه تلفن همراه Play خود در انگلستان ارائه می دهند، این امکان را داشته باشند که از پردازشگرهای پرداخت جایگزین برای تراکنش های درون برنامه ای استفاده کنند، به جای قفل شدن در سیستم صورتحساب خود (GPB)، پس از مداخله ضد تراست توسط Competition بریتانیا. و مرجع بازار (CMA).

«تعهدات پیشنهادی گوگل به توسعه دهندگان برنامه این آزادی را می دهد که سیستم صورتحساب متفاوتی را به انتخاب خود ارائه دهند، که به عنوان «صورتحساب فقط برای توسعه دهندگان» (DOB) شناخته می شود، یا به کاربران امکان انتخاب بین یک سیستم صورتحساب جایگزین یا سیستم صورتحساب Google Play را می دهد. «صورت‌حساب انتخاب کاربر» (UCB)،» رگولاتور در به‌روزرسانی درباره اجرای این قانون توضیح می‌دهد.

CMA یک مشاوره در مورد پیشنهاد Google آغاز کرده است که می‌گوید مایل است آن را بپذیرد – از توسعه‌دهندگان و سایر ذینفعان علاقه‌مند دعوت می‌کند تا تا 19 مه پاسخ دهند. پس از بررسی پاسخ‌ها، درباره پذیرش تعهدات و حل پرونده تصمیم می‌گیرد.

تابستان گذشته، رگولاتور یک مطالعه یک ساله در مورد اکوسیستم تلفن همراه را به پایان رساند که نگرانی‌های قابل توجهی را در مورد قدرت بازار این دو قطبی (گوگل با اندروید و اپل با iOS) شناسایی کرد. در آن زمان، علاوه بر گشودن برخی کاوشگرهای عمیق دیگر به جنبه‌های عملیات این دو غول فناوری، اعلام کرد که در حال انجام اقدامات اجرایی است علیه Google در رابطه با شیوه‌های پرداخت فروشگاه برنامه‌اش. CMA ها نگرانی در اینجا بر شرایطی است که برای توسعه دهندگان برای پرداخت های درون برنامه ای تعیین می کند. بنابراین پیشنهاد گوگل با هدف رفع این نگرانی ها است.

الیور بتل، مدیر حقوقی، در یک پست وبلاگی که جزئیات پیشنهاد گوگل را توضیح می دهد، می نویسد:

بر اساس این تعهدات، توسعه‌دهندگان می‌توانند یک سیستم صورت‌حساب درون‌برنامه جایگزین را در کنار سیستم صورت‌حساب Google Play برای کاربران موبایل و تبلت خود در بریتانیا اضافه کنند. این گزینه‌ها به شیوه‌ای خنثی ارائه می‌شوند که به کاربران امکان می‌دهد انتخابی آگاهانه و متعهدانه داشته باشند.

او می افزاید: «توسعه دهندگان می توانند به طور متناوب انتخاب کنند که به هیچ وجه صورتحساب Google Play را زمانی که کاربرانشان در بریتانیا در حال پرداخت برای محتوا و خدمات دیجیتال هستند، ارائه ندهند.

در این پست وبلاگ، این شرکت همچنین خاطرنشان می کند که پیشنهاد بریتانیا انتخاب سیستم صورتحساب جایگزینی را که در حال حاضر در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) ارائه می دهد – که در آن گوگل در چند سال گذشته با تعدادی از قوانین ضد انحصار مواجه شده است – گسترش می دهد. و در سایر نقاط جهان؛ مانند کره جنوبی، جایی که در سال 2021، قانونگذاران برای وادار کردن گوگل به صدور صورت حساب مداخله کردند. هند یکی دیگر از کشورهایی است که گوگل در حال آماده شدن برای ارائه صورت‌حساب جایگزین است – پس از اینکه پاییز گذشته با جریمه 162 میلیون دلاری به دلیل اقدامات ضد انحصار مواجه شد.

برای پیشنهاد خود در بریتانیا، گوگل پیشنهاد می‌کند آنچه را که به‌عنوان «هزینه خدمات» به ازای هر تراکنش دریافت می‌کند، کاهش دهد که از توسعه‌دهندگان برای فروش دیجیتال درون‌برنامه‌ای دریافت می‌کند – به نام کاهش/کمیسیون آن (یا مالیات فروشگاه برنامه، همانطور که برخی از این کارمزدها را نقد می‌کنند) – 4 درصد که در آن یک توسعه‌دهنده انتخابی را به کاربران ارائه می‌دهد که شامل GPB است اما کاربر صورت‌حساب جایگزین را انتخاب می‌کند. اما اگر توسعه‌دهندگان ترجیح دهند سیستم پردازش پرداخت خود گوگل را ارائه ندهند، چوب پیشنهادی کاهش اندکی کاهش در کاهش Google است – در آن سناریو به 3% کاهش می‌یابد، ظاهراً توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند تا به کاربران این گزینه را برای انتخاب فناوری پرداخت خود ارائه دهند.

(نکته: کارمزد خدمات پایه Google برای Play Store از 15٪ برای اولین 1 میلیون دلار درآمد به دست آمده در سال شروع می شود و برای هر درآمد سالانه بیش از این آستانه به 30٪ افزایش می یابد – بنابراین، تحت پیشنهاد صورتحساب جایگزین، هزینه آن باقی می ماند. تقریباً در همه سناریوها بالای 10 درصد. برای اشتراک‌های تکرارشونده خودکار، کاهش استاندارد Google 15 درصد است. اگرچه می‌گوید برخی از انواع برنامه‌های محتوای رسانه ممکن است تحت برنامه Play Media Experience خود، هزینه‌ای کمتر از 15 درصد دریافت کنند.)

در اینجا به نظر می رسد که ترکیبی از آنچه قبلاً در جاهای دیگر عرضه شده است ارائه می دهد – با توسعه دهندگان در کره جنوبی و هند 4٪ کاهش کارمزد در هنگام استفاده از صورتحساب جایگزین دریافت کردند، در حالی که توسعه دهندگان در EEA تابستان گذشته 3٪ کاهش یافتند.

گوگل می‌افزاید: «برای هر دو گزینه، توسعه‌دهندگان همچنان ملزم به رعایت الزامات حفاظتی مناسب از کاربر هستند و هزینه‌ها و شرایط خدمات همچنان اعمال می‌شوند تا از سرمایه‌گذاری‌های ما در Android و Play پشتیبانی کنند.»

همچنین می‌خواهد بتواند تعهدات پیشنهادی را به مرحله اجرا درآورد و استدلال می‌کند که این به زمان «تغییرات لازم» در سیستم‌هایش اجازه می‌دهد – در ابتدا آنها را در اختیار توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیربازی قرار می‌دهد. و سپس آوردن آنها به برنامه های بازی “حداکثر تا اکتبر 2023”.

این که آیا گوگل به راه خود برسد یا خیر، به CMA بستگی دارد که تصمیم می‌گیرد این پیشنهاد را بپذیرد – و این ممکن است به نوع بازخوردی که دریافت می‌کند بستگی دارد.

تنظیم کننده ها می گویند که به ویژه مشتاق بازخورد در مورد کاهش هزینه خدمات پیشنهادی گوگل است («تحت هر یک از UCB و DOB). و همچنین عناصر اضافی از جمله فرآیند پیشنهادی برای گزارش گردش مالی مربوط به خرید درون‌برنامه به Google (به صورت دستی یا با استفاده از API) برای هزینه سرویس که باید محاسبه شود. استفاده از صفحه نمایش اطلاعات و برای UCB، صفحه انتخاب صورتحساب. و فرآیندی که برای نظارت بر پایبندی Google به تعهدات پیشنهاد می‌کند، به‌ویژه تعهدی که اتخاذ کرده است در مقابل توسعه‌دهندگان برنامه که برای استفاده از UCB یا DOB اقدام به تلافی نمی‌کنند.

“بر اساس اطلاعاتی که CMA تا به امروز دریافت کرده است، و به دلایلی که در زیر ذکر شده است، CMA موقتاً تعهدات پیشنهادی را برای رسیدگی به نگرانی‌های خاص رقابتی ناشی از رفتاری که CMA در این مورد بررسی کرده است، مناسب می‌داند.” تنظیم کننده در خلاصه اجرایی اعلامیه قصد خود برای پذیرش تعهدات می نویسد
«هم DOB و هم UCB به توسعه دهندگان برنامه این امکان را می دهند که از سیستم های صورتحساب مورد نظر خود استفاده کنند (و DOB به آنها اجازه می دهد به هیچ وجه GPB را ارائه ندهند)، پیوندی را که الزام GPB در حال حاضر بین دسترسی به Google Play و استفاده از سیستم صورتحساب اختصاصی Google برای فروش درون برنامه ای دسترسی به محتوا یا خدمات دیجیتال.»

آن دسته از توسعه دهندگان برنامه که استفاده از یک سیستم صورتحساب جایگزین را انتخاب می کنند، امکان برقراری روابط مستقیم با مشتریان و نظارت بر تراکنش های خود را خواهند داشت. آنها همچنین ممکن است بتوانند معاملات قیمتی ارائه دهند که با قیمت هایی که GPB استفاده می شود متفاوت است. علاوه بر این، پردازنده‌های پرداخت شخص ثالث می‌توانند خدمات خود را به مشتریان بالقوه توسعه‌دهنده برنامه برای خرید درون‌برنامه محتوای دیجیتال یا خدمات در یک برنامه توزیع‌شده در Google Play ارائه دهند و به توسعه‌دهندگان برنامه اجازه می‌دهد از افزایش انتخاب و رقابت بهره‌مند شوند.» نیز پیشنهاد می کند.