نبرد سودان: درگیری ها برای سومین روز ادامه دارد و نزدیک به 100 کشته برجای گذاشته استCNN

درگیری‌های شدید و خونین سودان را برای سومین روز درگیر کرده است، درگیری‌های خشونت‌آمیز بر سر قدرت حدود 100 کشته، صدها زخمی برجای گذاشت و هشدارهایی را درباره بحران انسانی که بیمارستان‌ها را از ذخایر خون و تجهیزات نجات‌بخش تخلیه کرده است، برانگیخت.

درگیری‌ها ابتدا روز شنبه بین ارتش کشور و گروه شبه‌نظامی نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) به رهبری محمد حمدان داگالو، معروف به همدی، رخ داد که روز یکشنبه به سی‌ان‌ان گفت که ارتش آتش‌بس موقت بشردوستانه با میانجیگری سازمان ملل را نقض کرده است.

همدی روز دوشنبه گفت که گروهش عبدالفتاح البرهان، رهبر نیروهای مسلح سودان را تعقیب خواهد کرد و او را به دست عدالت خواهد برد، در حالی که ارتش سودان از جنگجویان شبه‌نظامی خواست تا به نیروهای مسلح بپیوندند.

ساکنان پایتخت خارطوم روز دوشنبه صدای توپخانه و بمباران هواپیماهای جنگی را تحمل کردند و شاهدان عینی به سی ان ان گفتند که در ساعات اولیه صدای خمپاره شنیده اند. درگیری ها پس از نماز صبح در جهت فرودگاه بین المللی خارطوم و پایگاه های پادگان ارتش سودان شدت گرفت.

تصاویر ویدئویی تایید شده نشان می دهد که جت ها و هلیکوپترهای نظامی به فرودگاه برخورد می کنند. کلیپ های دیگر بقایای سوخته شده ساختمان فرماندهی عمومی ارتش را در نزدیکی پس از آن که روز یکشنبه در آتش گرفت، نشان می دهد.

ساکنان محله ها شرق فرودگاه به سی ان ان گفت که دیدند هواپیماهای جنگی بمباران سایت های شرق فرماندهی. یکی از شاهدان عینی گفت: «ما شاهد انفجار و دود بودیم که از خیابان عبید خاتم بلند شد و بلافاصله پس از آن توپخانه ضدهوایی به سمت هواپیماها شلیک کرد.

دود بر فراز ساختمان های مسکونی در خارطوم، سودان در 16 آوریل 2023 بلند می شود.

در میان هرج و مرج، هر دو طرف درگیر در تلاش هستند تا حس کنترل را در پایتخت به تصویر بکشند. نیروهای مسلح روز دوشنبه گفتند که نیروهای پشتیبانی سریع “دروغ هایی را برای گمراه کردن مردم” منتشر می کنند و تکرار کردند که ارتش “کنترل کامل همه مقرهای آنها” در پایتخت خارطوم را در دست دارد.

شبکه تلویزیونی دولتی سودان روز دوشنبه یک روز پس از تاریک شدن هوا به روی آنتن رفت و در حال پخش پیام هایی در حمایت از ارتش است.

در بنری روی این کانال آمده بود: «نیروهای مسلح پس از تلاش‌های مکرر شبه‌نظامیان برای تخریب زیرساخت‌های آن توانستند کنترل شبکه ملی را به دست بگیرند.» اگرچه به نظر می رسد که نیروهای مسلح کنترل سیگنال تلویزیونی را در دست دارند، سی ان ان نمی تواند به طور مستقل تأیید کند که ارتش کنترل فیزیکی ساختمان تلویزیون سودان را در دست دارد.

در بنری روی این کانال آمده بود: «نیروهای مسلح پس از تلاش‌های مکرر شبه‌نظامیان برای تخریب زیرساخت‌های آن توانستند کنترل شبکه ملی را به دست بگیرند.»

فتحی الاردی روزنامه نگار سودانی در فیس بوک نوشت: در منطقه کفوری، در شمال خارطوم، درگیری ها و درگیری های خیابانی در سحرگاه دوشنبه رخ داد که باعث شد ساکنان شروع به تخلیه زنان و کودکان از منطقه کنند. در منطقه کالاکلا، در جنوب پایتخت، ساکنان از لرزش دیوارهای خانه هایشان بر اثر انفجار خبر دادند.

همچنین گزارش‌هایی مبنی بر نبردهای صدها مایلی دورتر در شرق شهر پورت سودان و منطقه غربی دارفور در آخر هفته منتشر شد.

به گفته کمیته مقدماتی اتحادیه صنفی پزشکان سودانی، تا روز دوشنبه، حداقل 97 نفر کشته شده اند. اوایل روز یکشنبه، سازمان بهداشت جهانی بیش از 1126 زخمی را تخمین زد.

سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که پزشکان و پرستاران در تلاش هستند تا به افرادی که نیاز به مراقبت فوری دارند دسترسی پیدا کنند و فاقد تجهیزات ضروری هستند.

منابع توزیع شده توسط WHO به مراکز بهداشتی قبل از تشدید درگیری اخیر در حال حاضر تمام شده است و بسیاری از 9 بیمارستان در خارطوم که غیرنظامیان مجروح را دریافت می کنند، کمبود خون، تجهیزات انتقال خون، مایعات داخل وریدی، لوازم پزشکی و سایر موارد نجات دهنده را گزارش کرده اند. این سازمان روز یکشنبه گفت.

سازمان بهداشت جهانی افزود: قطع آب و برق بر عملکرد تأسیسات بهداشتی تأثیر می گذارد و کمبود سوخت برای ژنراتورهای بیمارستانی نیز گزارش شده است.

داگالو در مصاحبه با سی‌ان‌ان، ارتش را به‌خاطر آغاز درگیری سرزنش کرد و مدعی شد نیروهای RSF «برای دفاع از خود باید به جنگ ادامه می‌دادند».

او حدس زد که فرمانده ارتش و رقیبش البرهان کنترل ارتش را از دست داده اند. وقتی از داگالو پرسیده شد که آیا پایان بازی او حکومت بر سودان است، گفت که او “هیچ قصدی ندارد” و باید یک دولت غیرنظامی وجود داشته باشد.

در میان درگیری ها، به غیرنظامیان هشدار داده شده است که در خانه بمانند. یکی از ساکنان محلی در توییتی نوشت که آنها “در داخل خانه های خودمان گیر افتاده اند، بدون هیچ گونه حفاظتی.”

«تمام چیزی که می‌شنویم، انفجاری پشت سر هم است. دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد و ما نمی‌دانیم کجاست، اما احساس می‌کنیم که مستقیماً بالای سرمان است.»

دسترسی به اطلاعات نیز محدود است و شبکه تلویزیونی ملی متعلق به دولت اکنون پخش آن قطع شده است. کارمندان تلویزیون به سی ان ان گفتند که در دست نیروهای RSF است.

این درگیری سایر کشورها و سازمان ها را در حالت آماده باش قرار داده است، به طوری که برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد پس از کشته شدن سه کارمند در درگیری های روز شنبه، به طور موقت تمام عملیات در سودان را متوقف کرد.

آژانس کمک های بین المللی گفت که سازمان ملل و سایر تاسیسات بشردوستانه در دارفور غارت شده اند، در حالی که یک هواپیمای تحت مدیریت برنامه جهانی غذا در خارطوم به طور جدی در اثر تیراندازی در خارطوم آسیب دید که مانع از توانایی برنامه جهانی غذا برای انتقال کمک و کارگران به داخل کشور شد.

قطر ایرویز روز یکشنبه اعلام کرد به دلیل بسته شدن فرودگاه و حریم هوایی خود به طور موقت پروازهای خارطوم و خروج از آن را متوقف می کند.

روز یکشنبه، داگالو به CNN گفت که RSF کنترل فرودگاه و همچنین چندین ساختمان دولتی دیگر در پایتخت را در دست دارد.

در همین حال، مکزیک در حال تلاش برای تخلیه شهروندان خود از سودان است و وزیر خارجه این کشور یکشنبه گفت که به دنبال “تسریع” خروج آنها است.

سفارت ایالات متحده در سودان روز یکشنبه با اشاره به بسته شدن فرودگاه خارطوم اعلام کرد هنوز هیچ برنامه ای برای تخلیه هماهنگ شده توسط دولت برای آمریکایی ها در این کشور وجود ندارد. این سازمان به شهروندان آمریکایی توصیه کرد در داخل خانه بمانند و در محل سرپناه بمانند و افزود که «اگر تخلیه شهروندان آمریکایی ضروری شود، اعلامیه خواهد کرد».

درگیری‌های جدید باعث درخواست‌های گسترده برای صلح و مذاکره شده است. موسی فکی، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، قرار است روز دوشنبه وارد خارطوم شود تا درگیری ها را متوقف کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز خواستار آتش بس فوری شدند.

مردم سودان خواهان بازگشت ارتش به پادگان ها هستند، آنها خواهان دموکراسی هستند، آنها خواهان یک دولت تحت رهبری غیرنظامیان هستند. سودان باید به این مسیر بازگردد.»

هیئت سیاسی سازمان ملل در سودان گفته است که دو جناح متخاصم این کشور با یک “پیشنهاد” موافقت کرده اند، اگرچه هنوز مشخص نیست که این پیشنهاد چیست.

در قلب این درگیری ها جنگ قدرت بین دو رهبر نظامی داگالو و برهان است.

این زوج برای سرنگونی عمر البشیر، رئیس جمهور برکنار شده سودان در سال 2019 با یکدیگر همکاری کرده بودند و نقشی اساسی در کودتای نظامی در سال 2021 داشتند که به توافق تقسیم قدرت بین ارتش و گروه های غیرنظامی پایان داد.

ارتش از آن زمان تاکنون مسئولیت سودان را بر عهده دارد و برهان و داگالو در راس آن قرار دارند.

اما مذاکرات اخیر به شکاف هایی در اتحاد بین این دو نفر منجر شد. مذاکرات به دنبال ادغام نیروهای RSF در ارتش کشور به عنوان بخشی از تلاش برای انتقال به حکومت غیرنظامی بوده است.

منابع جنبش غیرنظامی سودان و منابع نظامی سودانی به سی ان ان گفتند که موارد اصلی اختلاف شامل جدول زمانی ادغام نیروها، وضعیتی که به افسران RSF در سلسله مراتب آینده داده می شود و اینکه آیا نیروهای RSF باید تحت فرماندهی فرمانده ارتش باشند یا خیر. به جای فرمانده کل سودان که در حال حاضر برهان است.