سهام پیش از بازار: اقتصاد ایالات متحده وضعیت خوبی ندارد. آوریل می تواند ماه بی رحمانه ای باشد

سهام پیش از بازار: اقتصاد ایالات متحده وضعیت خوبی ندارد.  آوریل می تواند ماه بی رحمانه ای باشد

نسخه ای از این داستان برای اولین بار در خبرنامه CNN Business’ Before the Bell ظاهر شد. مشترک نیستید؟ می توانید ثبت نام کنید درست همین جا. با کلیک بر روی همین لینک می توانید به نسخه صوتی خبرنامه گوش دهید.


نیویورک
CNN

پس از ماه ها بازار کار و اقتصاد بسیار قوی ایالات متحده، به نظر می رسد همه چیز در حال کند شدن است.

جدیدترین فرکانس بالا داده‌ها نشان می‌دهد که مصرف‌کننده ممکن است در حال تمام شدن است، فعالیت‌های استخدامی تعدیل می‌شود، فعالیت‌های تجاری در حال نرم شدن است، بخش‌های حساس به نرخ بهره عقب‌نشینی می‌کنند و مسکن در رنج است.

سوال این است که آیا گزارش مشاغل ماهانه روز جمعه، که به راحتی مورد انتظارترین داده های این هفته است، این روند را تایید می کند یا خیر.

انعطاف ناپذیر بازار کار ایالات متحده یکی از بزرگترین منابع تنش در اقتصاد امروز است. مقامات فدرال رزرو گفته اند که پیش از غلبه بر تورم «چسبنده»، تعداد اشتغال و سرعت افزایش دستمزدها باید کاهش یابد.

طی سال گذشته، فدرال رزرو برای خنک کردن اقتصاد، نرخ بهره را از تقریباً صفر به محدوده 4.75 تا 5 درصد افزایش داده است. اما تعداد مشاغل انتظارات را در 11 ماه گذشته افزایش داده است. نرخ بیکاری در حال حاضر نزدیک به پایین ترین سطح تاریخی یعنی 3.6 درصد است.

کاهش سرعت در گزارش رسمی مشاغل ایالات متحده در روز جمعه می تواند نشان دهنده یک تغییر اقتصادی باشد.

خنک شدن آهسته: گرگوری داکو، اقتصاددان ارشد EY، روز چهارشنبه در یادداشتی نوشت: «شواهد اخیر بازار کار، همراه با مکالمات ما با مدیران کسب‌وکار، نشان می‌دهد که تلاش‌های استخدام به‌ویژه در بسیاری از بخش‌ها کاهش یافته است». او افزود که این می تواند به این معنی باشد که حقوق و دستمزد ماه مارس بسیار کمتر از برآورد اجماع 240000 نفر است.

اطلاعات بیشتر مشاغل منتشر شده در این هفته نشان می دهد که استخدام ممکن است کند شود. ADP تخمین زده است که اشتغال بخش خصوصی در ماه مارس 145000 شغل افزایش یافته است که کمتر از پیش بینی اجماع 200000 نفر است. و اندازه گیری ADP از رشد دستمزد سال به سال از 7.2% به 6.9% کاهش یافت.

در همین حال، گزارش فوریه JOLTS نشان داد که فرصت‌های شغلی در ماه فوریه با 632000 کاهش به 9.93 میلیون نفر از 10.56 میلیون در ژانویه رسیده است. این پایین ترین سطح فرصت های شغلی از ماه می 2021 است.

به نظر می رسد قدرت مصرف کننده آمریکایی – که برایان موینیهان، مدیرعامل بانک آمریکا قبلاً گفته بود به تنهایی از اقتصاد ایالات متحده حمایت می کند – در حال کاهش است.

شتاب هزینه در ماه فوریه کاهش یافت و تحلیلگران انتظار ضعف بیشتری را در ماه مارس دارند.

تورستن اسلوک گفت: وزارت خزانه داری ایالات متحده داده های روزانه را برای بازپرداخت مالیات منتشر می کند، و “سطح بازپرداخت مالیات به خانوارها به ما چیزی در مورد میزان حمایت از هزینه های مصرف کننده می گوید.” اقتصاددان ارشد Apollo Global Management. بازپرداخت مالیات در هفته های اخیر با نرخ کمتری نسبت به دو سال گذشته انجام شده است.

داکو نوشت: «شرایط اعتباری در حال تنگ‌تر شدن است و استرس اخیر بخش بانکی تنها تأثیر آن را تشدید می‌کند و منجر به کاهش هزینه‌ها برای اقلام و خدمات بزرگ می‌شود».

در همین حال، فروش خانه های موجود در سال گذشته بیش از 20 درصد کاهش یافته است و آخرین نظرسنجی تولید ISM نشان می دهد که سرمایه گذاری تجاری در حال کاهش است. املاک و مستغلات تجاری با مشکل مواجه هستند و در حالی که شاخص های سهام اصلی ایالات متحده در سال جاری افزایش یافته اند، ضعف اساسی در بنیادهای بازار وجود دارد.

جمع کردن آن: «اقتصاد خوب نیست. آنفولانزا نیست، اما گلودرد است. و بعید است در ماه‌های آینده بهتر شود.»

گزارش شغلی روز جمعه به ما درک بهتری از میزان بیمار بودن اقتصاد ارائه می دهد.

روابط تیره بین چین و ایالات متحده و حمله روسیه به اوکراین منجر به افزایش انزوای مالی در چند سال گذشته شده است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدیدی در روز چهارشنبه نوشت: این تنش‌ها سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی را کاهش داده و به سیستم‌های پرداخت و قیمت دارایی‌ها آسیب رسانده و ثبات مالی جهانی را تضعیف کرده است. آنها گفتند: “این به نوبه خود با افزایش هزینه های تامین مالی بانک ها، کاهش سودآوری آنها و کاهش وام دهی آنها به بخش خصوصی به بی ثباتی دامن می زند.”

این گزارش در حالی منتشر می شود که خطوط اعتباری در پی فروپاشی بانک سیلیکون ولی و بحران سیستم مالی متعاقب آن تنگ شده است.

صندوق بین المللی پول نوشت: افزایش تنش های ژئوپلیتیکی به آن اضافه می شود. بر اساس این گزارش، به رهبری ماریو کاتالان، معاون رئیس بخش پولی، «تحمیل محدودیت‌های مالی، افزایش عدم اطمینان، و خروج اعتبارات و سرمایه‌گذاری برون مرزی ناشی از تشدید تنش‌ها می‌تواند خطرات بازگرداندن بدهی بانک‌ها و هزینه‌های تأمین مالی را افزایش دهد». و اداره بازار سرمایه صندوق بین المللی پول.

محققان نوشتند که این تنش‌ها می‌تواند نرخ بهره اوراق قرضه دولتی را افزایش دهد، ارزش دارایی‌های بانک‌ها را کاهش دهد و بر هزینه‌های تامین مالی آنها بیفزاید.

در عین حال، تنش های ژئوپلیتیکی نیز از طریق اقتصاد واقعی بر بانک ها تأثیر می گذارد. اختلالات زنجیره تامین و بازار کالا به رشد آسیب می رساند و منجر به افزایش تورم می شود که سودآوری بانک ها را کاهش می دهد.

در این گزارش آمده است: «این استرس احتمالاً ظرفیت ریسک پذیری بانک ها را کاهش می دهد و آنها را به کاهش وام ها ترغیب می کند و بر رشد اقتصادی تأثیر می گذارد.

Walmart (WMT) قصد دارد سرعت استخدام خود را در سال آینده کاهش دهد و بر ایجاد فناوری هوش مصنوعی برای خدمات رسانی به مشتریان تمرکز کند.

این خرده فروش در نشست سالانه سرمایه گذاران خود در این هفته اعلام کرد که قصد دارد برای دستیابی به هدف خود برای افزایش بیش از 130 میلیارد دلار یا 4 درصد به فروش در پنج سال آینده، به شدت به اتوماسیون وابسته باشد.

داگ مک‌میلون، مدیرعامل، روز چهارشنبه به سرمایه‌گذاران گفت: «ما خط برتر خود را رشد خواهیم داد، حاشیه سود خود را بهبود خواهیم داد و بازگشت سرمایه خود را بهبود خواهیم داد. این در برنامه پنج ساله ما منعکس شده است. ما فکر می کنیم که رشد شرکتی با این اندازه در محدوده 4 درصد در طول زمان و افزایش سود سریعتر از فروش قابل دستیابی است.

والمارت همچنین گفت که قصد دارد تا سال 2026 حدود 65 درصد از فروشگاه های خود را به صورت خودکار خدمات رسانی کند. این شرکت همچنین اعلام کرد که انتظار دارد در سه سال آینده 55 درصد از حجم مراکز تکمیل از انبارهای خودکار عبور کند که به گفته او قیمت تمام شده واحد را کاهش می دهد. 20 درصد

سهام والمارت روز چهارشنبه 1.7 درصد افزایش یافت.