ناو USS Milius نیروی دریایی ایالات متحده در نزدیکی جزیره دریای چین جنوبی که توسط چین نظامی شده است حرکت می کند

ناو USS Milius نیروی دریایی ایالات متحده در نزدیکی جزیره دریای چین جنوبی که توسط چین نظامی شده است حرکت می کندCNN

نیروی دریایی ایالات متحده یک ناوشکن را به نزدیکی جزیره مورد مناقشه در دریای چین جنوبی فرستاده است که پکن با تاسیسات نظامی آن را تقویت کرده است تا ادعاهای ارضی خود را در این منطقه به خطر بیندازد.

این کشتی در حالی انجام شد که ارتش چین وارد سومین روز نمایش قدرت در اطراف تایوان، هزار مایلی دورتر در نزدیکی ورودی شمالی دریای چین جنوبی شد. در پاسخ به سفر کوتاه رئیس جمهور تایوان به ایالات متحده.

روز دوشنبه، بیانیه ناوگان هفتم نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که ناوشکن موشک هدایت شونده USS Milius در عرض 12 مایل دریایی – حد شناخته شده بین المللی آب های سرزمینی یک کشور – از ریف Mischief در جزایر اسپراتلی، معروف به جزایر نانشا در چین، گذشت. .

ویتنام و تایوان نیز ادعای مالکیت ریف شیطانی را که در منطقه اقتصادی انحصاری فیلیپین قرار دارد، دارند. اما پکن با ساختن این جزیره و قرار دادن زیرساخت های نظامی در آن، ادعاهای خود را در مورد این جزیره اعلام کرده است.

ایالات متحده ادعا می کند که چنین اقداماتی نقض کنوانسیون قانون دریا است.

«ویژگی هایی مانند Mischief Reef که در حالت جزر و مد در حالت طبیعی خود به زیر آب می روند، حق داشتن دریای سرزمینی را ندارند. در بیانیه ناوگان هفتم ایالات متحده آمده است که تلاش‌ها، تأسیسات و سازه‌های احیای زمین که در ریف Mischief Reef ساخته شده‌اند، این توصیف را تحت قوانین بین‌المللی تغییر نمی‌دهند.

چین تقریباً تمام دریای وسیع چین جنوبی را به‌عنوان بخشی از آب‌های سرزمینی خود، از جمله بسیاری از جزایر دوردست و ورودی‌های آب مورد مناقشه، که بسیاری از آن‌ها – مانند ریف Mischief – پکن را نظامی کرده است، مدعی است.

سخنگوی فرماندهی تئاتر جنوبی ارتش آزادیبخش خلق گفت که ناوشکن آمریکایی “به طور غیرقانونی” به آب های چین در نزدیکی ریف Mischief نفوذ کرده است. پکن میجی را ریف می نامد.

سرهنگ ارشد نیروی هوایی تیان جونلی در بیانیه ای گفت: «چین حاکمیت غیرقابل انکاری بر جزایر دریای چین جنوبی و آب های مجاور آنها دارد».

در بیانیه ناوگان هفتم آمده است که عملیات به اصطلاح آزادی ناوبری ناوشکن آمریکایی (FONOP) از حقوق شناورهای هر کشوری برای فعالیت در منطقه دفاع می کند.

کشتی‌های جنگی ایالات متحده مرتباً چنین FONOPهایی را در دریای چین جنوبی انجام می‌دهند و کشتی روز دوشنبه دومین کشتی در سه هفته گذشته بود که در 23 مارس در نزدیکی جزایر پاراسل، معروف به جزایر شیشا در چین، در بخش شمالی دریای چین جنوبی حرکت کرد. .

ناوگان هفتم در بیانیه روز دوشنبه اعلام کرد: «ایالات متحده هرجا که قوانین بین‌الملل اجازه دهد، پرواز، کشتی و عملیات خواهد کرد – بدون توجه به محل ادعاهای دریایی بیش از حد و بدون توجه به رویدادهای جاری».

تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع چین گفت، پس از FONOP در ماه مارس، پکن مدعی شد که ایالات متحده حاکمیت این کشور را نقض کرده و در عین حال «صلح و ثبات در دریای چین جنوبی را تضعیف کرده است».

روز دوشنبه FONOP ایالات متحده در حالی برگزار شد که نیروهای چینی وارد سومین روز از مانورهای نظامی بزرگ خود در اطراف جزیره تایوان شدند، دموکراسی خودمختار در شمال دریای چین جنوبی که حزب کمونیست حاکم چین علیرغم اینکه هرگز بر آن حکومت نکرده است، مدعی است قلمرو آن است. .

پکن عملیات ها را در اطراف تایوان روز شنبه آغاز کرد، یک روز پس از بازگشت تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان از یک سفر 10 روزه به آمریکای مرکزی و ایالات متحده، جایی که با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کرد.

پکن بارها نسبت به ملاقات تسای با مک کارتی هشدار داده بود و پیش از این تهدید کرده بود که در صورت انجام این دیدار “اقدامات قاطعانه و قوی” اتخاذ خواهد کرد.