شو ژیونگ و دینگ جیاکسی: دو فعال حقوقی برجسته چینی برای براندازی


هنگ کنگ
CNN

وکیل شو ژیونگ نزدیک به دو دهه را صرف مبارزه برای حقوق بشر در چین کرده است و روز دوشنبه یکی از طولانی‌ترین احکام زندان صادر شده برای فعالیت‌های مدنی تحت سرکوب مخالفان توسط شی جین پینگ صادر شد.

به گفته همسر دینگ، لو شنگچون، که در ایالات متحده زندگی می کند، شو به 14 سال زندان محکوم شد و شریک قدیمی و وکیل حقوق بشر، دینگ جیاکسی، به دلیل “براندازی قدرت دولتی” به 12 سال زندان محکوم شد. و مدتهاست برای آزادی آنها کمپینی کرده است.

حکم روز دوشنبه تقریباً یک سال پس از محاکمه جداگانه آنها در پشت درهای بسته توسط دادگاهی در شاندونگ صادر شد، به این دلیل که پرونده آنها “شامل اسرار دولتی است”. هر دو نسبت به اتهامات براندازی بی گناه اعتراف کردند.

شو، 50 ساله، و دینگ، 55 ساله، پس از شرکت در یک گردهمایی خصوصی با دیگر فعالان در شهر جنوب شرقی Xiamen در دسامبر 2019 توسط مقامات بازداشت شدند.

آنها سرانجام حدود یک سال پس از اولین بازداشت، اجازه ملاقات با وکلای خود را پیدا کردند.

در اوایل سال 2021، از آنجایی که او اجازه نداشت کاغذ و قلم را خودش بنویسد، ژو بیانیه ای را به وکلایش دیکته کرد تا اعتقادات و دیدگاه های خود را برای چینی دموکراتیک، آزاد و عادلانه بیان کند.

ژو در بیانیه‌ای که چند روز قبل از محکومیت این زوج توسط لو منتشر شد، گفت: «یک چین دموکراتیک باید در زمان ما تحقق یابد، ما نمی‌توانیم نسل بعدی را بر عهده این وظیفه بگذاریم».

مانند جلسات دادگاه آنها، حکم نیز محرمانه بود. لو گفت که نتوانسته است نسخه ای از احکام خو و دینگ را از وکلای مدافع آنها دریافت کند.

لو گفت: “وکلا اجازه ندارند با رسانه ها صحبت کنند و به شدت از به اشتراک گذاری حکم دادگاه منع شده اند – در غیر این صورت مجوز فعالیت آنها لغو خواهد شد.”

این زوج قبلاً به خاطر نقش‌شان در جنبش شهروندان جدید، ابتکاری که توسط شو برای حمایت از حقوق مدنی، حاکمیت قانون و شفافیت بیشتر در ثروت مقامات تأسیس شده بود، زندانی شده بودند.

احکام طولانی آنها اعضای خانواده و حامیان آنها را شوکه و اندوهگین کرده است.

آنها وکلای حقوق بشر هستند و تنها کاری که انجام دادند این بود که قانون اساسی و قوانین چین را اجرا کنند. چگونه با صدور چنین احکام سنگین، جهان خارج را متقاعد می کنید که چین کشوری است که قانون بر آن حاکم است؟» لو به CNN گفت.

تنگ بیائو، یک وکیل برجسته حقوق بشر که دو دهه است شو را می شناسد، گفت که احکام ژو و دینگ شدیدترین احکام صادر شده برای وکلای حقوق بشر چینی از زمان سرکوب گسترده این حرفه در سال 2015 بوده است.

او گفت: «این نشان می‌دهد که پکن برای مجازات حامیان حقوق بشر و استفاده از روش‌های ظالمانه برای سرکوب جنبش حقوق مدنی چین، هر کاری که می‌تواند انجام می‌دهد.

شو ژیونگ و دینگ جیاکسی: دو فعال حقوقی برجسته چینی برای براندازی

دینگ در اواخر دسامبر 2019، دو هفته پس از پیوستن به یک گردهمایی غیررسمی با ژو و سایر دوستانش در شیامن برای بحث در مورد مسائل مربوط به جامعه مدنی و امور جاری، توسط مقامات بازداشت شد.

شو در فوریه 2020 در شهر جنوبی گوانگژو پس از گذراندن نزدیک به دو ماه در مخفی شدن بازداشت شد.

در حالی که از مقامات طفره می رفت، ژو نامه ای سرگشاده خطاب به شی صادر کرد و از او خواست استعفا دهد – درخواستی بسیار صریح که به سرعت در اینترنت چین سانسور شد. درخواست علنی برای کناره‌گیری یک رهبر، اقدامی بسیار خطرناک در چین است، جایی که مخالفت‌های سیاسی به‌شدت سرکوب شده و به‌شدت مجازات می‌شوند، به‌ویژه در دوران شی.

ژو در نامه خود یک حمله مهیب علیه سیاست های شی، از تشدید کنترل های حزب کمونیست بر اقتصاد گرفته تا سرکوب آزادی ها در هنگ کنگ و مدیریت شیوع اولیه کووید در ووهان، آغاز کرد.

من فکر نمی‌کنم که تو آدم بدی باشی. تو فقط به اندازه کافی باهوش نیستی،» او نوشت. “بنابراین، من دوباره از شما می خواهم – که به اعتقاد من این یک احساس عمومی است: آقای شی جین پینگ، لطفا کناره گیری کنید.”

تنگ، که اکنون در ایالات متحده مستقر است، گفت که نامه سرگشاده شو احتمالاً بر شدت مجازات او افزوده است، صرف نظر از اینکه آیا در حکم دادگاه گنجانده شده است یا خیر.

او شو را یکی از مهم ترین چهره های جنبش حقوق مدنی چین خواند.

شو، مدرس سابق دانشگاه با مدرک دکترای حقوق از دانشگاه معتبر پکن، اولین بار در سال 2003 زمانی که پرونده دانشجویی را که در بازداشتگاه گوانگژو تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفت، مطرح کرد، به شهرت رسید. مبارزات انتخاباتی او با چند محقق حقوقی دیگر، دولت چین را وادار کرد تا سیستم بدنامی را که در آن مهاجران روستایی به طور خودسرانه توسط پلیس در شهرهای بزرگ بازداشت، جریمه و اخراج می شدند، لغو کند.

در سال 2010، او جنبش شهروندان جدید را با فعالان همفکر خود از جمله دینگ تأسیس کرد.

آنها به محض اینکه با یکدیگر آشنا شدند و از آن زمان با هم کار می کردند، خیلی خوب با هم کنار آمدند. “زو” اصول راهنما را ترسیم می کند و دینگ مسئول اجرای کارها خواهد بود.”

لو شنگچون، همسر وکیل حقوق بشر زندانی چین، دینگ جیاکسی، با عکسی از او در خانه اش در نیویورک در 28 ژوئیه 2022 عکس می گیرد.

این زوج در سال 2013 به دلیل فعالیت قانونی خود بازداشت شدند. دینگ به جرم «جمع آوری جمعیت برای برهم زدن نظم عمومی» به سه سال و نیم محکوم شد و شو به چهار سال زندان محکوم شد.

پس از آزادی از زندان در سال 2017، شو همچنان در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی صحبت می‌کرد و مقالاتی را در وبلاگ شخصی‌اش منتشر می‌کرد، حتی زمانی که فهرست فزاینده‌ای از فعالان همکار، دانشمندان حقوقی، وکلای حقوق بشر و روزنامه‌نگاران او در دام سرکوب شی قرار گرفتند. در مورد مخالفت

شو حتی پس از بازداشت دوباره امید خود را برای یک چین بهتر از دست نداد.

او در سال 2021 به وکلایش گفت: «مفتخرم که به خاطر آزادی، عدالت و عشق رنج می‌برم.

“من باور ندارم که آنها بتوانند روی شن های روان دروغ ها تجدید قوا کنند. من معتقد نیستم که ملت چین مقدر به اقتدارگرایی و برده داری است. من باور ندارم که آزادی را بتوان برای همیشه پشت دیوارهای بلند حبس کرد. و من باور ندارم که آینده برای همیشه یک شب تاریک و بدون طلوع خواهد بود.»

گروه های حقوق بشر خواستار آزادی شو و دینگ شده اند.

یاکیو وانگ، پژوهشگر ارشد چین در دیده بان حقوق بشر گفت: محکومیت ها و احکام مسخره ظالمانه برای شو ژیونگ و دینگ جیاکسی نشان دهنده خصومت بی دریغ رئیس جمهور شی جین پینگ نسبت به فعالیت های صلح آمیز است.

دولت‌های سراسر جهان باید از مقامات چینی بخواهند که فورا و بدون قید و شرط این دو وکیل را آزاد کنند.»