هنرمندان گیلبرت و جورج گالری خود را باز کردند و گفتند موزه‌ها «خیلی پر شده‌اند»

نوشته شده توسط ژاکی پالمبو، CNN
مصاحبه کریستین امان پور، CNN

مشارکت کنندگان
الکس هاردی، CNN

دو هنرمند مشهور گیلبرت و جورج، که خود را به عنوان دو مرد که با هم یک هنرمند توصیف می کنند، از گالری جدیدی در لندن رونمایی کرده اند که به کارهای خود اختصاص داده شده است.

این زوج – گیلبرت پروش و جورج پاسمور – به مدت شش دهه با هم کار کرده‌اند و هنر پرفورمنس پوچ و آثاری مبتنی بر تصویر خلق کرده‌اند که بر این ایده متمرکز شده‌اند که هنرمندان «مجسمه‌های زنده» هستند – و هر کاری که انجام می‌دهند هنر است.

اولین نمایش مرکز گیلبرت و جورج، “تصاویر بهشتی” که در اول آوریل برای عموم باز می شود، مجموعه ای از آثار رسانه ای ترکیبی در مقیاس بزرگ توهم آمیز را به نمایش می گذارد که مانند شیشه های رنگی به نظر می رسند و دارای نقوش مذهبی و طبیعت و خودنگاره هستند.

پروش در گفتگو با کریستین امانپور از سی‌ان‌ان پیش از راه‌اندازی، گفت: «موزه‌های جدید دیگر فضای لازم را ندارند و چیزی که می‌توانند نشان دهند محدود است.

ما با این ایده شروع کردیم که می‌خواستیم دیده شویم، و تنها راه برای دیده شدن این است که موزه کوچک خود را بسازید… آنها خیلی پر از هنرمندان دیگر هستند.»

کریستین امانپور با گیلبرت و جورج ملاقات می کند

در سال 2021، هنرمندان در مصاحبه ای به فایننشال تایمز گفتند که “همه موزه ها اکنون بیدار شده اند” و پروش گفت که تیت 23 اثر آنها را دارد که “آنها هرگز نشان نمی دهند.” او افزود: “در حال حاضر این همه هنر سیاه است، همه هنر زنان، این همه هنر و آن هنر. فقط بروید و به تیت مدرن نگاه کنید، مطمئن هستم که آنها (فرانسیس) بیکن بالا ندارند.”

اظهارات آنها سال گذشته دوباره مطرح شد، و منتقدان اشاره کردند که نظرات آنها با اخلاق آنها “هنر برای همه” در تضاد است.

دیگران کلمات را خرد نکردند. چیکا اوککه آگولو، هنرمند و آکادمیک نیجریه‌ای، در اکتبر 2022 در اینستاگرام پست کرد: «این دو مرد سفیدپوست بریتانیایی در حال ساخت موزه خودشان هستند، زیرا [B]فقدان مردم و زنان موسسات هنری مردان سفیدپوست را تصاحب کرده اند.”

هنرمندان در گفتگوی اخیر با امانپور در مورد نژاد یا جنسیت صحبت نکردند و زمانی که CNN Style پس از مصاحبه در مورد اظهارات قبلی هنرمندان با گیلبرت و جورج تماس گرفت، یکی از نمایندگان از اظهار نظر خودداری کرد.

سابقه تحریک

"تصاویر بهشتی،" ورود به مجموعه ای از آثار میکس مدیا مانند ویترای مانند همه نمایش های گالری رایگان است.

«تصاویر بهشتی»، مجموعه‌ای از آثار میکس مدیا شبیه شیشه‌های رنگی، مانند همه نمایش‌های گالری، رایگان است. اعتبار: جو ماهر/ گتی ایماژ

در مصاحبه با سی ان ان، هنرمندان بیان کردند که به دلیل اعتقادات محافظه کارانه خود، افراد دور افتاده سیاسی هستند.

پاسمور به امانپور گفت: «در بریتانیا، برای سال‌های متمادی، گفتن اینکه شما محافظه‌کار هستید، چیز بدی بود؛ انگار که شما عجیب و غریب یا چیزی شبیه به آن هستید. ما همیشه به محافظه‌کار رای می‌دهیم زیرا دوست داریم به حزب برنده رای بدهیم… ما فکر می‌کنیم محافظه‌کار عادی‌تر است؛ طرف مقابل خارجی‌تر، انقلابی‌تر، کمونیست‌تر یا ملحدتر یا چیز عجیبی است. محافظه‌کار یعنی عادی، متوسط.

اما پروش و پاسمور مدت‌هاست که در کارهایشان تحریک‌آمیز بوده‌اند، و عکس‌هایی از جریان ادرار، مدفوع، و شمایل‌نگاری کاتولیک خلق کرده‌اند و خود را بی‌مناسب نشان می‌دهند – امری نادر – و در سال 1994 در سلف پرتره “Bum Holes” خم شده‌اند. هنرمندان جوان در سال 1969، در یک دوتایی اولیه با هم، حروف برش خورده را روی کت و شلوارهای خود می پوشیدند که با املای «جورج سی ***» و «گیلبرت اس ***» نوشته شده بود.

پاسمور در پاسخ به این سوال که آیا آنها خود را “عجیب و غریب” می دانند، پاسخ داد “مطمئناً نه. ما عادی هستیم – معمولی عجیب و غریب” و افزود: “ما نمی خواهیم عجیب باشیم زیرا به طور سنتی همه هنرمندان عجیب و غریب بودند، با صندل و لوله تنباکو. و ما نمی‌خواهیم عادی باشیم، زیرا چه کسی می‌خواهد مثل بقیه باشد؟ اما به نظر ما، عجیب و غریب بودن و در عین حال عادی بودن تعادل خوبی است.”