دالایی لاما پس از ویدیویی که پسری را می بوسد و از او می خواهد که زبانش را بمکد عذرخواهی می کند.

دالایی لاما پس از ویدیویی که پسری را می بوسد و از او می خواهد که زبانش را بمکد عذرخواهی می کند.


دهلی نو
CNN

دالایی لاما پس از انتشار ویدئویی که نشان می‌دهد رهبر معنوی یک کودک را در حال بوسیدن لب‌هایش و سپس از او می‌خواهد در مراسمی در شمال هند “زبانم را بمکد” عذرخواهی کرد.

در بیانیه روز دوشنبه، دفتر دالایی لاما گفت که او “مایل است از این پسر و خانواده اش و همچنین بسیاری از دوستانش در سراسر جهان به خاطر صدمه ای که ممکن است باعث شده باشد، عذرخواهی کند.” حادثه.

در بیانیه آمده است: «حضرت او اغلب افرادی را که با آنها ملاقات می کند به شیوه ای معصومانه و بازیگوش، حتی در ملاء عام و جلوی دوربین ها، مسخره می کند.

عذرخواهی او پس از آن صورت می گیرد که ویدئویی از تبادل نظر که در ماه فوریه در طی رویدادی در شهر Dharamshala در دامنه تپه رخ داد، در رسانه های اجتماعی منتشر شد و بسیاری از کاربران از اقدامات دالایی لاما انتقاد کردند.

در این ویدئو، پسر جوان در حال نزدیک شدن به برنده جایزه صلح نوبل قبل از پرسیدن “می توانم تو را در آغوش بگیرم؟”

سپس رهبر معنوی 87 ساله پسر را روی صحنه دعوت می کند و به گونه او اشاره می کند و می گوید: “اول اینجا” و باعث می شود پسر او را در آغوش بگیرد و بوسد.

دالایی لاما سپس به لب‌های او اشاره می‌کند و می‌گوید: «پس بالاخره اینجا هم فکر می‌کنم». سپس چانه پسر را می کشد و دهان او را می بوسد.

او پس از چند ثانیه در حالی که زبانش را بیرون می آورد، می گوید: «و زبانم را بمک!

هویت پسر مشخص نیست. او در یک رویداد با بنیاد M3M، بازوی بشردوستانه شرکت املاک و مستغلات هند M3M، مستقر در دارمشالا، جایی که دالایی لاما در تبعید دائمی زندگی می کند، حضور داشت. CNN برای اظهار نظر با بنیاد M3M تماس گرفته است.

در واکنش به این حادثه، گروه برجسته حقوق کودک مستقر در دهلی، حق: مرکز حقوق کودک، در بیانیه ای به سی ان ان گفت که «هر نوع کودک آزاری» را محکوم می کند. در ادامه این بیانیه آمده است: برخی اخبار به فرهنگ تبت در مورد نشان دادن زبان اشاره دارد، اما این ویدیو قطعاً در مورد هیچ گونه بیان فرهنگی نیست و حتی اگر هم باشد، چنین بیان فرهنگی قابل قبول نیست.

برخی از حامیان دالایی لاما این انتقاد را تقبیح کرده اند، با این حال، استدلال می کنند که اقدامات رهبر تحت یک لنز غربی سوء تعبیر شده است.

نامدول لاگیاری، یک فعال تبتی در تبعید، گفت: «بیان احساسات و آداب امروز با هم ذوب شده و به وضوح غربی شده است. نوشت در توییتر. آوردن روایتی از فرهنگ‌ها، آداب و رسوم و تأثیر اجتماعی دیگر بر جنسیت و تمایلات جنسی برای تفسیر شیوه بیان تبتی شنیع است.

به گفته مؤسسه مطالعات شرق آسیا در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، بیرون آوردن زبان نشانه احترام یا موافقت است و اغلب در فرهنگ سنتی تبتی به عنوان تبریک استفاده می شود.

دالایی لاما فعلی، تنزین گیاتسو، شناخته شده ترین شخصیت بودایی زنده جهان است.

دالایی لاما، رهبر معنوی اصلی مکتب “کلاه زرد” بودیسم تبتی، توسط میلیون ها نفر به عنوان تناسخ 13 سلف خود مورد احترام است.

این رهبر معنوی از سال 1959 و پس از قیام ناموفق تبتی ها علیه اشغالگری چین در هند مستقر شده است. او بعداً یک دولت در تبعید را در شهر دارمشالای هند در شمال هند تأسیس کرد و هزاران تبتی را رهبری کرد که از او پیروی کردند.

حادثه فوریه اولین بار نیست که این هشت ساله جنجال در سال های اخیر برانگیخته است.

او پس از مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۹ با بی‌بی‌سی عذرخواهی کرد، که طی آن گفت اگر یک دالایی لاما جانشین او شود، «باید جذاب‌تر باشد».

سال قبل، او پیشنهاد کرد که اروپا باید برای اروپایی‌ها حفظ شود، زیرا در مورد افزایش سطح پناهجویان آفریقایی که وارد این قاره می‌شوند صحبت می‌کند.

کل اروپا (آیا) در نهایت تبدیل به یک کشور مسلمان می شود؟ غیر ممکن یا کشور آفریقایی؟ همچنین غیرممکن است، وی افزود که بهتر است اروپا را برای اروپایی ها نگه داریم.