چین حملات دقیق «شبیه‌سازی شده» را به اهداف تایوان انجام می‌دهد


تایپه، تایوان
CNN

چین روز یکشنبه اعلام کرد که در حال شبیه سازی حملات دقیق به اهداف کلیدی در تایوان است، زیرا مانورهای نظامی که در پاسخ به دیدار رئیس جمهور جزیره با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا وارد دومین روز شده است.

رسانه های دولتی گزارش دادند که این رزمایش های ساختگی شامل “مانورهای تاکتیکی” توسط نیروی دریایی چین بود.

CCTV گزارش داد که چندین سرویس “حملات دقیق مشترک شبیه سازی شده به اهداف کلیدی در جزیره تایوان” و در آب های اطراف آن انجام داده اند.

این بیانیه گفت که این تمرینات که “شمشیر تیز متحد” نامیده شده است، تحت نظارت فرماندهی تئاتر شرق ارتش آزادیبخش خلق (PLA) انجام می شود.

وزارت دفاع تایوان گزارش داد که تا ظهر به وقت محلی، در مجموع 58 هواپیمای جنگی PLA را روز یکشنبه بر فراز تنگه تایوان شناسایی کرده است که 31 فروند از آنها از خط میانه عبور کرده و وارد منطقه ADIZ تایوان یا منطقه شناسایی پدافند هوایی شده اند. این سازمان همچنین گفت که در مجموع 9 کشتی نیروی دریایی PLA را شناسایی کرده است.

چین این رزمایش ها را روز شنبه آغاز کرد، یک روز پس از بازگشت تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان از یک سفر 10 روزه به آمریکای مرکزی و ایالات متحده، جایی که با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کرد.

چین حملات دقیق «شبیه‌سازی شده» را به اهداف تایوان انجام می‌دهد

این بیانیه آنها را “هشدار جدی در برابر تبانی نیروهای جدایی طلب تایوان با نیروهای خارجی و اقدامی ضروری برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی” توصیف کرد.

پکن بارها نسبت به ملاقات تسای با مک کارتی هشدار داده بود و پیش از این تهدید کرده بود که در صورت انجام این دیدار “اقدامات قاطعانه و قوی” اتخاذ خواهد کرد.

حزب کمونیست حاکم چین مدعی دموکراسی خودمختار تایوان به عنوان قلمرو خود است، علیرغم اینکه هرگز بر آن حکومت نکرده است، و دهه ها را صرف تلاش برای منزوی کردن آن از طریق دیپلماتیک کرده است. این کشور استفاده از زور برای کنترل جزیره را رد نکرده است.

در این تصویر جزوه منتشر شده در 8 آوریل 2023، یک کشتی نیروی دریایی چین در تمرینات اطراف تایوان شرکت می کند.

هنگامی که نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا در ماه اوت از تایوان بازدید کرد، چین نیز به شیوه ای مشابه واکنش نشان داد و مجموعه ای از رزمایش های نظامی را آغاز کرد که جزیره را محاصره کرد و موشک هایی را بر فراز آن شلیک کرد.

این رزمایش ها اولین باری بود که چین موشک هایی را بر فراز جزیره شلیک می کرد و بسیاری از کارشناسان آن را نشان دهنده تشدید ارعاب نظامی چین علیه تایوان می دانستند.

چین می گوید مانورهای نظامی عملیات شمشیر مشترک تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت.