پیامدهای وحشتناک حمله هوایی میانمار که در آن 100 نفر در منطقه ساگاینگ مرکزی کشته شدندCNN

بستگان هنوز در حال بازیابی اجساد سوخته و اندام قربانیانی بودند که در حمله هوایی نظامی به روستایی در مرکز میانمار کشته شدند، یک روز پس از یکی از مرگبارترین حملات از زمان به دست گرفتن قدرت توسط حکومت نظامی در کودتای دو سال پیش.

یک شاهد عینی که در حین حمله در یک تونل مخفی شده بود، هنگام نزدیک شدن به محل حمله هوایی نظامی، صحنه ای وحشتناک را توصیف کرد – کودکانی که می میرند، زنان فریاد می زنند، و اجساد روی زمین انباشته شده است.

به گفته گروه فعال کیونهلا که در محل حادثه بود، پس از بمباران شهرک کانبالو در منطقه مرکزی ساگاینگ توسط نظامیان میانمار در روز سه شنبه، دست کم 100 نفر از جمله زنان و کودکان کشته شدند. این گروه گفته است که حداقل 20 کودک در این حمله کشته و 50 نفر زخمی شده اند.

یک شاهد عینی که نخواست نامش فاش شود، به سی ان ان گفت که به دلیل ترس از انتقام، حدود 300 نفر صبح روز سه شنبه در روستای پازیگی جمع شده بودند تا افتتاح یک دفتر اداری محلی را جشن بگیرند. خانواده ها از روستاهای مجاور برای این مراسم سفر کرده بودند، جایی که چای و غذا ارائه می شد و همزمان با شروع جشن های سال نو Thingyan بود.

مانند بسیاری از ساگینگ، این منطقه تحت کنترل نظامیان نظامی نیست. دفتر جدید شهر تحت اقتدار حکومت وحدت ملی در سایه (NUG) برای مردم، به عنوان بخشی از مقاومت ضد حکومت نظامی، افتتاح شد.

شاهد عینی گفت: ما هیچ هشداری نداشتیم. “بیشتر روستاییان در داخل رویداد بودند، بنابراین آنها متوجه جت نشدند.”

شاهدان عینی و رسانه های محلی گزارش دادند که درست قبل از ساعت 8 صبح، یک هواپیمای حکومت نظامی روستای محل برگزاری مراسم را بمباران کرد. شاهد عینی به سی ان ان گفت که یک هلیکوپتر Mi35 سپس دقایقی بعد به سمت روستا شلیک کرد.

او گفت: «وقتی به محل حادثه رسیدم، سعی کردیم افرادی را که هنوز زنده بودند، جستجو کنیم. “همه چیز وحشتناک بود. مردم (هنگامی که در حال حمل و نقل بودند) با موتور می مردند. کودکان و زنان. برخی سر، دست و پا، دست خود را از دست دادند. گوشت را در جاده دیدم.»

شاهد عینی گفت که پس از حمله ده ها جسد از جمله کودکان پنج ساله را دیده است. او گفت که چهار تن از اعضای خانواده اش را در این اعتصاب از دست داده است و یک کودک خردسال اهل روستایش نیز در میان کشته شدگان است.

او گفت: “من افراد زیادی را دیدم که برای جستجوی فرزندان خود به صحنه آمدند و گریه می کردند و فریاد می زدند.”

او گفت که حوالی ساعت 5:30 بعدازظهر، جت های حکومت نظامی بازگشتند و همان جایی را که صبح آن روز بمباران کرده بودند، شلیک کردند.

سی ان ان نمی تواند به طور مستقل این حادثه را تأیید کند اما گزارش شاهد عینی با گزارش های رسانه های محلی و حکومت وحدت ملی مطابقت دارد.

پیامدهای وحشتناک حمله هوایی میانمار که در آن 100 نفر در منطقه ساگاینگ مرکزی کشته شدند

ویدئوها و تصاویر پس از آن که از سوی شاهدان و یک گروه فعال محلی به سی ان ان نشان داده شده است، همچنین اجساد، برخی سوخته و تکه تکه شده و همچنین ساختمان ها، وسایل نقلیه و آوار تخریب شده را نشان می دهد.

به گزارش رویترز، سرلشگر زاو مین تون، سخنگوی حکومت نظامی میانمار، حمله هوایی به روستای پازیگی را تایید کرد و گفت که اگر غیرنظامیان تلفات داشته باشند به این دلیل است که آنها مجبور به کمک به “تروریست ها” شده اند.

حکومت نظامی حکومت وحدت ملی و گروه های مقاومت موسوم به نیروی دفاع خلق در کشور را تروریست معرفی کرده است.

«ساعت 8 صبح…. زاو مین تون در کانال تلویزیونی ارتش میوادی گفت که NUG (حکومت وحدت ملی) و PDF (نیروی دفاع مردمی) مراسم افتتاحیه دفتر اداره دولتی در روستای پازیگی را برگزار کردند.

ما حمله به آنها را آغاز کرده بودیم. ما مطلع شدیم که PDF در آن رویداد تحت حمله کشته شدند. آنها با دولت ما مخالفت می کنند.»

این حمله در سطح بین‌المللی محکوم شد و یکی از مقامات ارشد سازمان ملل گفت که بی‌تفاوتی جهانی نسبت به وضعیت میانمار در این حمله نقش داشته است.

تام اندروز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در میانمار گفت: «حملات ارتش میانمار علیه مردم بی گناه، از جمله حمله هوایی امروز در ساگاینگ، با بی تفاوتی جهانی و کسانی که به آنها سلاح می‌رسانند، امکان‌پذیر است.

«چند کودک میانماری باید بمیرند تا رهبران جهان اقدامی هماهنگ و قوی برای توقف این کشتار انجام دهند؟»

وزارت امور خارجه آمریکا گفت که «عمیقا نگران» این حملات هوایی است و از رژیم خواست تا «خشونت وحشتناک را متوقف کند».

در این بیانیه آمده است: «این حملات خشونت‌آمیز بر بی‌اعتنایی رژیم به جان انسان‌ها و مسئولیت آن در قبال بحران وخیم سیاسی و انسانی در برمه پس از کودتای فوریه 2021 تأکید می‌کند».

کمی بیش از دو سال از زمانی که ارتش قدرت را به دست گرفته، دولت منتخب دموکراتیک را سرنگون کرده و رهبر آن آنگ سان سوچی را به زندان انداخته است. برای سرکوب مقاومت، حکومت نظامی مرتباً حملات هوایی و زمینی را به اهدافی که «تروریستی» می‌خواند، انجام می‌دهد.

این حملات غیرنظامیان از جمله کودکان را کشته و مدارس، درمانگاه ها، بیمارستان ها و دیگر زیرساخت های غیرنظامی را هدف قرار داده است. به گفته گروه‌های نظارتی محلی، کل روستاها توسط سربازان حکومت نظامی به آتش کشیده شده و هزاران نفر در این حملات آواره شده‌اند.

نبرد بین ارتش و گروه های مقاومت هر روز در سراسر میانمار رخ می دهد. این گروه‌های شورشی، که برخی از آنها با برخی از شبه‌نظامیان قومی قدیمی کشور همسو شده‌اند، عملاً بخش‌هایی از کشور را که از دسترس حکومت نظامی خارج است، کنترل می‌کنند.

گروه‌های مقاومت و سازمان‌های بشردوستانه بارها ارتش میانمار را به کشتار جمعی، حملات هوایی و جنایات جنگی علیه غیرنظامیان در مناطقی که درگیری‌ها در آن جریان دارد، متهم کرده‌اند، اتهاماتی که حکومت نظامی این کشور بارها آن را رد می‌کند – علی‌رغم وجود مدارک فزاینده.

آنها در حال از دست دادن کنترل کشور هستند. آنها در حال از دست دادن زمین هستند. اندروز از سازمان ملل روز چهارشنبه به سی‌ان‌ان گفت: اوضاع در زمین بسیار ناپایدارتر از همیشه است. در نتیجه، آنها بیشتر و بیشتر از نیروی هوایی استفاده می کنند و البته با این کار، غیرنظامیان بیشتر و بیشتری کشته می شوند.»

به گزارش رسانه های محلی میانمار ناو و ایراوادی، روز دوشنبه، حملات هوایی حکومت نظامی به شهری در شهرک فالام در ایالت چین در غرب چین، بر اثر انفجار بمب بر روی مدرسه ای کشته شدند.

بر اساس بیانیه روابط عمومی دفتر استانی تک تایلند که در فیس بوک منتشر شده است، هفته گذشته، 8000 پناهجو در ایالت کارن جنوبی از طریق مرز به تایلند گریختند و از درگیری در شهرستان میاوادی فرار کردند.

در ماه مارس، حداقل 22 نفر، از جمله سه راهب، در صومعه ای در جنوب ایالت شان کشته شدند. و حمله هوایی ارتش به مدرسه ای در ساگاینگ در ماه سپتامبر دست کم 13 نفر از جمله هفت کودک را کشت.

شاهد عینی حمله روز سه شنبه گفت: “وضعیت در میانمار اکنون بدتر است.”

«مردم مثل سگ یا گاو می میرند. ما هیچ سلاحی برای مقایسه با آنچه ارتش در اختیار دارد نداریم. ما به کمک جامعه جهانی نیاز داریم.»