کتانی های مایکل جردن در فینال NBA در سال 1998 به قیمت رکورد 2.2 میلیون دلار فروخته شد.

نوشته شده توسط ژاکی پالمبو، CNN

این مطلب با قیمت نهایی فروش و سایر جزئیات در ادامه حراج به روز شد.

در سال 1998، مایکل جردن یک جفت از ایر جردن 13 مشکی و قرمز نمادین خود را بست تا پیروزی بولز را در جریان بازی 2 آخرین قهرمانی NBA خود به خانه بیاورد – و اکنون آنها گران ترین کفش های ورزشی هستند که تا به حال در حراجی فروخته شده اند.

این کفش ورزشی برنده بازی به قیمت 2.2 میلیون دلار در ساتبی در نیویورک فروخته شد روز سه‌شنبه، رکورد حراج کفش‌های کتانی 1.47 میلیون دلاری را شکست، که در سال 2021 توسط یک جفت کشتی نایک ایر که جردن در اوایل دوران حرفه‌ای خود پوشیده بود، ثبت شد.

این فروش در طول “سال جردن” انجام می شود – اشاره ای به پیراهن شماره 23 بازیکن ستاره NBA. در ماه ژانویه، ایر جردن با ساتبیز همکاری کرد تا 13 جفت کفش ورزشی رترو را به حراج بگذارد که به یاد The Notorious BIG طراحی شده بود. برآوردهای بالای 5000 دلار به صورت چند برابری، با بالاترین فروش بیش از 32000 دلار.

سال گذشته، پیراهن بازی 1 جردن، همچنین مربوط به فینال‌های سال 1998، با فروش 10.1 میلیون دلاری در حراجی ساتبی به گران‌ترین کالای یادگاری ورزشی پوشیده برای فروش در حراج تبدیل شد.

برنامه خداحافظی جردن با شیکاگو بولز اغلب به عنوان “آخرین رقص” نامیده می شود، پس از عنوان مستند ESPN و نتفلیکس که این فصل را روایت می کند. جردن هفته‌ها قبل از فینال بازنشستگی (دوم) خود را اعلام کرد، که منجر به این شد که سریال شش بازی مقابل یوتا جاز بر اساس رتبه‌بندی تلویزیونی نیلسن، پربیننده‌ترین سریال تاریخ NBA شود. (جردن بعداً از سال 2001 تا 2003 برای بازی با واشنگتن ویزاردز بازگشت، اما قهرمانی دیگری کسب نکرد).

عکس مایکل جردن با پوشیدن کفش‌های ورزشی رکورد شکن در فینال NBA در دلتا سنتر در سالت لیک سیتی، یوتا، در 5 ژوئن 1998.

عکس مایکل جردن با پوشیدن کفش‌های ورزشی رکورد شکن در فینال NBA در دلتا سنتر در سالت لیک سیتی، یوتا، در 5 ژوئن 1998. اعتبار: جف هاینز / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ / فایل

برام واچر، رئیس لباس‌های خیابانی و کلکسیون‌های مدرن ساتبی، در بیانیه‌ای مطبوعاتی پیش از فروش گفت: «یادگاری‌های ورزشی مایکل جردن بارها و بارها ثابت کرده‌اند که نخبه‌ترین و محبوب‌ترین اقلام موجود در بازار هستند. با این حال، آیتم‌های فصل «آخرین رقص» او از مقیاس و بزرگی بیشتری برخوردارند، همانطور که با فروش رکوردشکن ما از پیراهن بازی 1 او در سال 2022 مشاهده شد.»

جفت کفش کتانی سه شنبه فروخته شد در طول بازی 2، در سالت لیک سیتی، که بولز پس از شکست در بازی 1 با نتیجه 93-88 برنده شد، با جردن 37 امتیاز پوشیده شد. آنها آخرین جفت ایر جردن 13 مشکی و قرمز هستند که جردن تا به حال در زمین برای یک بازی NBA پوشیده است، بیانیه مطبوعاتی ساتبی اشاره کرد.

به گزارش ساتبیز، پس از بازی 2، جردن ست کفش های فرسوده را امضا کرد و به پسر توپ در رختکن میهمان هدیه داد، همانطور که او انجام می داد.

کفش‌های کتانی Air Jordan 13 در فروش یادگاری‌های ورزشی به نام “Victoriam” ایفای نقش کردند که شامل اقلامی بود که توسط ورزشکارانی از جمله تام برادی، کوبی برایانت و راجر فدرر پوشیده شده بود. چندین آیتم دیگر جردن در این حراجی دو قسمتی گنجانده شد، با پیراهن بولز 1998 و یک جفت Air Jordan 1 مدل 1985 که به ترتیب 508000 دلار و 127000 دلار فروخته شدند.

سایر بازی‌های برتر شامل یکی از پیراهن‌های تیراندازی کوبی برایانت در لس‌آنجلس لیکرز بود که بیش از 406000 دلار فروخته شد و یک پیراهن فوتبال که پله فقید در اولین بازی خود برای نیویورک کاسموس در سال 1975 پوشیده بود و بیش از 177000 دلار فروخته شد.

تصویر بالا: کفش ورزشی Air Jordan 13 با امضای مایکل جردن.