تجارت و اعتبارات کربن، نه اوکراین، دستور کار مذاکرات لولا – شی را رهبری می کنندCNN

در حالی که رئیس جمهور برزیل، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا امروز وارد چین می شود، سفر او نشان دهنده بازگشت برزیل به صحنه دیپلماتیک در میان جنوب جهانی است – اما همچنین نشان دهنده فاصله فزاینده از مسائل ژئوپلیتیکی است که غرب را به خود مشغول کرده است.

در حالی که تهاجم روسیه به اوکراین بر بسیاری از گفتگوهای دیپلماتیک در اروپا و واشنگتن مسلط بوده است، برنامه رسمی لولا علیرغم وعده های قبلی مبنی بر بحث در مورد استراتژی های صلح با رهبر چین، شی جین پینگ، به آن اشاره ای نکرده است.

ایگور پاتریک، محقق پژوهشی در موسسه کیسینجر در مورد چین در مرکز ویلسون، می‌گوید: «از آنچه من شنیدم، حذف اوکراین از فهرست مواردی که قرار است در مورد آنها بحث شود، درخواستی از سوی دولت چین بود.

وی ادامه داد: «هنوز علاقه‌ای از طرف برزیل برای طرح موضوع و بحث درباره ایده‌ها وجود دارد، و آنها امیدوارند بیانیه‌ای مشترک منتشر کنند که در آن به مناقشه اوکراین، درخواست راه‌حل مسالمت‌آمیز و میانجی‌گری دیپلماتیک اشاره کنند، اما این موضوع به طور رسمی در برنامه نیست و پاتریک به CNN گفت تا حد زیادی قابل انتظار بود.

در عوض، تمرکز این سفر عمدتاً بر تجارت، چگونگی کمک به سرمایه‌گذاری چینی برای بازگشت اقتصاد برزیل به مسیر اصلی و جهان بالقوه پرسود اعتبارات کربن خواهد بود.

تجارت بین دو کشور در دهه های اخیر رونق گرفته است. چین از سال 2009 شریک تجاری اصلی برزیل بوده و تنها در سال گذشته تقریباً 90 میلیارد دلار کالاهای برزیلی – سویا، سنگ آهن، بنزین- وارد کرده است. در عین حال، برزیل دومین دریافت کننده بزرگ سرمایه گذاری عمومی چین در آمریکای لاتین و بزرگترین بازار واحد برای محصولات چینی در آمریکای جنوبی است.

برنامه این بازدید به تنهایی نشان می‌دهد که برزیلی‌ها کسب‌وکار ضعیفی دارند: هیئت لولا قصد دارد 20 معامله دوجانبه مختلف را امضا کند، از جمله چارچوبی برای بانک‌های برزیلی برای فعالیت در یوان به منظور تسهیل تجارت. سفر دولتی او به دنبال سفر زیارتی صدها تن از رهبران تجاری برزیل به پکن در ماه گذشته انجام شد. انتظار می رفت لولا همان سفر را انجام دهد اما به دلایل بهداشتی به تعویق افتاد.

انتظار می رود یک موضوع اصلی بازار کربن باشد که انرژی و محیط زیست در پکن و برازیلیا در اولویت قرار دارد.

رناتو اونگارتی، یکی از همکاران مقیم در Observa China، یک اندیشکده برزیلی که بر روی مطالعه روابط چین و برزیل متمرکز است، می‌گوید: «این انتظار وجود دارد که برزیل و چین بیانیه‌ای مشترک درباره بحران آب و هوا امضا کنند.

آنگارتی به CNN گفت: این دو غول اقتصادی در تجارت کربن “مکمل” یکدیگر هستند. فرصت‌های خوبی در بازار اعتبار کربن برای شرکت‌های چینی وجود دارد که به دنبال کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خود هستند و مؤسسات برزیلی در تلاش برای فروش این طرح‌ها هستند.»

بازار اعتبارات کربن به کشورهایی که مقادیر کم دی‌اکسید کربن منتشر می‌کنند این امکان را می‌دهد تا بخشی از سهمیه انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را به کشورهای دیگر بفروشند و به آلاینده‌های بزرگ‌تر اجازه می‌دهد تا انتشارات خود را جبران کنند. این سیستمی است که برای کمک به کشورهای با آلودگی بالا طراحی شده است تا به تعهدات آب و هوایی بین المللی خود عمل کنند و به طور کلی آلودگی ناشی از گرم شدن سیاره را کاهش دهند.

از آنجایی که کشورهای بیشتر و بیشتری متعهد می شوند که مجموع انتشار گازهای گلخانه ای خود را محدود کنند، خرید اعتبار کربن در خارج از کشور امکان راه حل را فراهم می کند. یکی از بزرگترین خریداران در این بازار، چین است که متعهد شد تا سال 2060 به انتشار خالص صفر برسد، اما انرژی ورودی هنوز تحت سلطه زغال سنگ و نفت است که باعث گرم شدن سیاره می شود.

به گفته مشاور تجاری مک کینزی، به لطف بیوم آمازون، برزیل حدود 15 درصد از پتانسیل جهان را برای جدا کردن کربن از جو کنترل می کند، و این پتانسیل به طور فزاینده ای به معنای پول است.

تجارت و اعتبارات کربن، نه اوکراین، دستور کار مذاکرات لولا – شی را رهبری می کنند

لولا قبلاً متعهد شده است که جنگل زدایی را کاهش دهد – که در برزیل حدود نیمی از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهد – و فروش اعتبار کربن به چین می تواند راهی برای تامین مالی آن باشد. انعقاد چنین توافقی همچنین برازیلیا را به عنوان یک رهبر در میان کشورهای در حال توسعه که به دنبال ترتیبات مشابه هستند قرار می دهد.

برای سال‌ها، کشورهای آفریقا، آمریکای لاتین و آسیای جنوبی از افزایش هزینه‌ها برای تامین مالی انتقال به انرژی پاک‌تر شکایت داشتند و از کشورهای توسعه‌یافته خواستند تا با کاهش بدهی‌های خارجی یا افزایش سرمایه‌گذاری‌های چندجانبه کمک کنند.

برزیل، کشوری که بیشترین سهم را در این موضوع دارد (حدود دو سوم جنگل های بارانی آمازون به قلمرو آن می ریزد) در زمان رئیس جمهور سابق ژائیر بولسونارو، که قوانین آب و هوا را برچیده و از جنگل زدایی بی رویه حمایت می کرد، عمدتاً در بحث حضور نداشت.

اما لولا اکنون قصد دارد راه را رهبری کند.

لولا پتانسیل این موضوع را می‌بیند: وقتی صحبت از سیاست بین‌الملل می‌شود، برزیل می‌تواند در مقایسه با کشورهایی مانند اروپا، ایالات متحده کمک بسیار کمی داشته باشد… اما راهی برای تبدیل برزیل به بازیگر اصلی در صحنه جهانی صحبت در مورد حفاظت است. پاتریک به CNN گفت.

مک کینزی تخمین می زند که بازار اعتبار کربن در این دهه رونق خواهد گرفت و از ارزشی در حدود 1 میلیارد دلار در سال 2021 به 100 میلیارد دلار در سال 2030 خواهد رسید.

یافتن چنین توافقی با چین همچنین پیامی را برای واشنگتن و بقیه کشورهای توسعه یافته ارسال می کند که اغلب متهم به عدم توجه کافی به جنوب جهانی می شوند: ما می توانیم با نگاه به شرق و نه شمال، فرصت های رشد بهتری پیدا کنیم.

سفر گسترده لولا در این هفته قطعاً در تضاد با سفر سریع او به واشنگتن در ماه فوریه است، زمانی که امیدهای دولت بایدن برای کمک به یک صندوق بین‌المللی برای حفاظت از جنگل‌های بارانی برزیل که در سال 2009 ایجاد شد، ناکام ماند.

نفوذ واشنگتن در آمریکای لاتین پس از آن که هندوراس رسما روابط دیپلماتیک خود را با تایوان قطع کرد و به رسمیت شناختن دیپلماتیک خود را به پکن تغییر داد، ضربه دیگری خورد.

در حالی که دولت بایدن برخلاف سال های ترامپ وعده تعامل عمیق تر با منطقه را داده بود، ثمره این تعامل هنوز محقق نشده است.