مکزیک از رئیس اداره مهاجرت در مورد آتش سوزی مرگبار در بازداشتگاه تحقیق می کندCNN

مقامات مکزیکی در پی آتش‌سوزی مرگبار ماه گذشته در یک مرکز نگهداری مهاجران که منجر به کشته شدن دست‌کم 38 نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر شد، از رئیس آژانس مهاجرت این کشور تحقیق می‌کنند.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک روز چهارشنبه تأیید کرد که دفتر دادستان کل فرانسیسکو گاردونیو، کمیسر مؤسسه ملی مهاجرت (INM) در سیوداد خوارز، در مورد این فاجعه تحقیق می‌کند.

لوپز اوبرادور در کنفرانس مطبوعاتی صبح خود گفت که از دامنه تحقیقات یا اتهامات خاص علیه گاردونو اطلاعی ندارد.

«چند نفر درگیر هستند و امروز صبح بحث شد که ممکن است برخی به سهل انگاری و برخی دیگر به قتل متهم شوند. رئیس‌جمهور مکزیک گفت: هنوز نیاز است که دادستانی گزارش بیشتری از تحقیقات انجام دهد و قضات مسئول اجرای عدالت باشند.

وی افزود: «از ابتدا ما معتقد بودیم که هیچ‌کسی از مجازات مصونیت نخواهد داشت».

CNN به دنبال اظهار نظر از گاردونو و نمایندگانش است.

مکزیک از رئیس اداره مهاجرت در مورد آتش سوزی مرگبار در بازداشتگاه تحقیق می کند

دادستان کل مکزیک پیشتر اعلام کرده بود که دادرسی کیفری شامل رئیس INM و یک مقام دیگر به نام آنتونیو “N” آغاز شده است.

هر دوی این افراد متهم به دست داشتن در «رفتار مجرمانه، با رعایت نکردن تعهدات خود برای نظارت، حفاظت و تأمین امنیت افراد و تأسیسات تحت مسئولیت خود، و تسهیل جنایات ارتکابی علیه مهاجران» هستند.

در این بیانیه آمده است که حادثه مشابهی در 31 مارس 2020 در تاباسکو رخ داده است که در آن یک نفر جان خود را از دست داد و 14 نفر دیگر مجروح شدند و این نگرانی ها را در مورد “الگوی رفتاری بالقوه ای که در آن تدابیر امنیتی ضروری و اجباری در این موارد وجود دارد، ایجاد کرده است.” توسط مسئولین حذف شده است.»

در پایان بیانیه آمده است که چهار کارمند دولتی دیگر نیز تحت تعقیب قضایی هستند و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

هدایایی به مهاجرانی که پس از آتش سوزی در یک مرکز مهاجرت در شهر مرزی سیوداد خوارز مکزیک در شمال مکزیک در 28 مارس 2023 جان خود را از دست دادند.

به گفته این آژانس، همانطور که CNN قبلاً گزارش داده بود، آتش سوزی مرگبار ماه مارس در تأسیسات INM کمی بعد از ساعت 10 شب در داخل یک منطقه اقامتی آغاز شد. مقامات گفتند که پس از آن رخ داد که گروهی از مهاجران را از خیابان های این شهر مرزی که روبروی ال پاسو، تگزاس قرار دارد، گرفتند و بازداشت کردند.

INM در بیانیه ای اعلام کرد که 68 مرد از آمریکای مرکزی و جنوبی شامل شهروندان گواتمالا، کلمبیا، اکوادور، السالوادور، هندوراس و ونزوئلا در این مرکز نگهداری می شوند.

به نظر می رسد ویدئوی نظارتی از داخل مرکز که توسط CNN به دست آمده نشان می دهد که افراد بازداشت شده در زمان آتش سوزی در پشت میله های زندان با دروازه قفل شده بودند.

یک شاهد عینی آتش سوزی، یک زن ونزوئلایی که شوهرش در داخل ساختمان گیر افتاده و در آتش سوزی مجروح شده بود، با خبرگزاری رویترز صحبت کرد. او با مقابله با اشک، مقامات مکزیکی را مقصر دانست و مدعی شد که درهای بازداشتگاه باز نشده است.

“در ساعت 10 شب، ما شروع به مشاهده دود کردیم که از همه جا بلند می شود، همه فرار کردند، اما مردان را قفل کردند. همه را از منطقه خارج کردند، اما مردان را در قفل گذاشتند. آنها هرگز در را باز نکردند.” ویانگلی اینفانته، یک تبعه ونزوئلا، به این خبرگزاری گفت.

INM در آن زمان گفت که به شدت “اعمالی را که منجر به این فاجعه شد” رد کرد و تحقیقاتی را در مورد این حادثه آغاز کرد.