جمعیت ژاپن در سال 2022 نیم میلیون نفر کاهش می یابد

جمعیت ژاپن در سال 2022 نیم میلیون نفر کاهش می یابد


توکیو ژاپن
CNN

بر اساس داده های دولتی منتشر شده در روز چهارشنبه، با افزایش مرگ و میر و کاهش نرخ زاد و ولد، جمعیت ژاپن برای دوازدهمین سال متوالی کاهش یافته است.

جمعیت در سال 2022 به 124.49 میلیون نفر رسید که نشان دهنده کاهش 556000 نفری نسبت به سال قبل است.

این رقم هم نشان دهنده تغییر طبیعی جمعیت – به معنی مرگ و میر و تولد – و هم جریان ورود و خروج افراد از کشور است.

هیروکازو ماتسونو، دبیر کابینه کابینه، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که تغییر طبیعی در سال گذشته با کاهش 731000 نفری بزرگترین تغییر طبیعی ثبت شده بود – که به دلیل هجوم مردمی که وارد ژاپن شدند که افزایش 175000 نفری را ایجاد کرد، کاهش یافت.

ماتسونو گفت: «ضروری است که اقدامات قاطعانه ای برای مقابله با کاهش نرخ زاد و ولد، که عامل اصلی کاهش جمعیت است، به عنوان یکی از موضوعاتی که باید به آن رسیدگی شود، انجام دهیم.

ژاپن یکی از پایین ترین نرخ های تولد در جهان و همچنین یکی از بالاترین امید به زندگی را دارد. در سال 2020، طبق داده های دولتی، تقریباً یک نفر از هر 1500 نفر در ژاپن 100 سال یا بیشتر سن داشتند.

این به معنای افزایش جمعیت سالمندان، کاهش نیروی کار، و کمبود جوانان کافی برای پر کردن شکاف‌ها است – که یک بحران جمعیتی دهه‌ها در حال شکل‌گیری است.

این روند در سراسر کشور مشاهده می‌شود و بر اساس داده‌های منتشر شده در روز چهارشنبه، همه 47 استان ژاپن به جز توکیو کاهش جمعیت را در سال گذشته گزارش کردند. یکی از روستاهای مرکز ژاپن طی 25 سال فقط یک نوزاد تازه متولد شده را ثبت کرد – تولدی که به عنوان یک معجزه برای مردم این شهر اعلام شد. ساکنین مسن

وضعیت به حدی وخیم است که فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، در ژانویه به قانونگذاران هشدار داد که به دلیل کاهش نرخ زاد و ولد، این کشور “در آستانه ناتوانی در حفظ کارکردهای اجتماعی” قرار دارد.

او افزود که حمایت از فرزندپروری “مهمترین سیاست” دولت است و حل این مسئله “به سادگی نمی تواند بیش از این صبر کند.”

برخی از محققان و دانشمندان آب و هوا استدلال می‌کنند که کاهش جمعیت می‌تواند به نفع اکوسیستم آسیب‌دیده ما و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با بدتر شدن بحران آب و هوا باشد. اما برای کشورهایی مانند ژاپن نیز دردسر ایجاد می‌کند، زیرا کارگران کمتری برای تامین هزینه‌های بازنشستگی و مراقبت‌های بهداشتی و تعداد افراد کمتری برای مراقبت از سالمندان وجود دارد.

در ماه آوریل، ژاپن آژانس کودکان و خانواده های جدید خود را راه اندازی کرد که بر اقداماتی برای حمایت از والدین مانند ایجاد مهدکودک های بیشتر تمرکز دارد و خدمات جوانان مانند مشاوره را ارائه می دهد.

ابتکارات مشابه قبلی که اغلب توسط مقامات محلی انجام می شد، تاکنون نتوانسته است اوضاع را تغییر دهد.

سبک زندگی شلوغ شهری و ساعات کاری طولانی مدت زمان کمی برای برخی از ژاپنی ها برای تشکیل خانواده باقی می گذارد و افزایش هزینه های زندگی که به معنای بچه دار شدن است برای بسیاری از جوانان بسیار گران است.

بر اساس تحقیقات موسسه مالی جفریز، ژاپن در سال 2022 به عنوان یکی از گران ترین مکان های دنیا برای تربیت کودک رتبه بندی شد. با این حال، اقتصاد این کشور از اوایل دهه 1990 متوقف شده است، به این معنی که دستمزدهای ناامیدکننده پایین و تحرک اندک به سمت بالا است.

کاهش تعداد اتباع ژاپنی در سال گذشته همچنین دیدگاه عمیقا محافظه کارانه دولت در مورد مهاجرت را برجسته می کند. بر اساس گزارش دولت ژاپن، خارجی ها در سال 2021 تنها 2.2 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند، در حالی که این رقم در ایالات متحده 13.6 درصد است.

این نگرش ها در میان مردم نیز گسترده است. مطالعه‌ای در سال 2021 توسط مرکز تحقیقات پیو نشان داد که حدود نیمی از بزرگسالان ژاپنی می‌گویند داشتن جامعه متنوع، کشورشان را به مکان بدتری برای زندگی تبدیل می‌کند – اگرچه این درصد نسبت به سال‌های گذشته کمتر است.