طوفان ایلسا با نزدیک شدن به خشکی در استرالیای غربی به سرعت تشدید می شود


بریزبن، استرالیا
CNN

طبق گفته پیش بینی رسمی این کشور، طوفان عظیمی که در سواحل غربی استرالیا می چرخد، احتمالاً به عنوان طوفان دسته 5 – قوی ترین در مقیاس ملی – به خشکی می رسد.

اداره هواشناسی (BOM) انتظار دارد طوفان ایلسا عصر پنجشنبه یا صبح جمعه به وقت محلی از ساحل پیلبارا در استرالیای غربی بین پورت هدلند و والال داونز عبور کند و منطقه را با وزش باد با سرعت بیش از 285 کیلومتر در ساعت (177 مایل در هر ساعت) بکوبد. ساعت).

وزش باد شدید در حال حاضر در مناطق ساحلی احساس می شود، ساعاتی قبل از سقوط پیش بینی شده ایلسا، و خدمات اورژانس از مردم می خواهند تا هر چیزی را که ممکن است پرواز کند را مسدود کنند.

بادهایی با این قدرت بسیار خطرناک هستند. میریام بردبری، هواشناس ارشد BOM، گفت: نه تنها می‌توانند درخت‌ها، خطوط برق را پایین بیاورند و به سقف‌ها و خانه‌ها آسیب برسانند، بلکه می‌توانند اشیاء لق بزرگ – قایق‌ها، تریلرها یا کاروان‌ها – را از حیاط شما بلند کنند و به هوا ببرند.

استرالیا از یک سیستم پنج لایه برای دسته‌بندی طوفان‌ها استفاده می‌کند، سیستمی متفاوت با مرکز هشدار توفان مشترک که قبلاً بادهای ایلسا را ​​با سرعت 215 کیلومتر در ساعت (134 مایل در ساعت) می‌ساخت و آن را معادل طوفان دسته 4 اقیانوس اطلس می‌سازد.

این منطقه کم جمعیت است و بزرگترین شهر نزدیک به چشم طوفان پورت هدلند است که حدود 16000 نفر را در خود جای داده است. جوامع بومی، ایستگاه های گاوداری، سایت های معدن و اپراتورهای توریستی در اطراف منطقه پراکنده شده اند.

پیست ایلسا

همچنین انتظار می‌رود که طوفان ایلسا باران شدیدی را در این منطقه ببارد – طبق گزارش BOM، بین 200 تا 300 میلی‌متر – و مناطق وسیعی از ایالت تحت نظارت سیل هستند.

بردبری گفت: «سیل رودخانه ها ممکن است به طور قابل توجهی بر جاده ها و مسیرهای دسترسی تأثیر بگذارد و بسیاری از مسیرها در روزهای آینده گل آلود یا حتی غیرقابل دسترس شوند.

قوی‌ترین طوفانی که تا به حال به هر بخشی از استرالیا رسیده است، طوفان مونیکا بود که در سال 2006 با بادهای پایدار حدود 290 کیلومتر در ساعت (180 مایل در ساعت) وارد شد، زیرا بخش‌های شرقی و شمالی استرالیا را درنوردید.

آن طوفان مناطق پرجمعیت را از دست داد، اما درختان را از بین برد و باعث آسیب شدید به پوشش گیاهی همراه با موج طوفان تا ارتفاع شش متری شد.