مکرون: رئیس‌جمهور ناشنوای فرانسه به دلیل اظهارات تایوان با واکنش‌های شدید مواجه شدCNN

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، ممکن است امیدوار باشد که این هفته بر آنچه که ممکن است بزرگترین آزمون داخلی رهبری او را ثابت کند، تمرکز کند، زیرا شورای قانون اساسی فرانسه روز جمعه آماده می‌شود درباره اینکه آیا او می‌تواند اصلاحات بحث‌برانگیز بازنشستگی را پیش ببرد یا نه، تصمیم بگیرد.

در عوض، او خود را درگیر واکنش بین‌المللی از دیدار دوستانه هفته گذشته از چین می‌بیند – و به‌ویژه از اظهارنظرهایی که او را هم در واشنگتن دی‌سی و هم نزد برخی از متحدانش در اروپا نسبتاً منفور کرده است.

مکرون در پرواز خود از پکن به خانه خود با پولیتیکو اروپا مصاحبه کرد. در آن، او گفت که اروپا نباید «فقط پیروان آمریکا» شود، وقتی در مورد چشم انداز حمله چین به تایوان سؤال شد.

«سوالی که اروپایی ها باید به آن پاسخ دهند… آیا به نفع ما است که سرعت بخشیدن به آن را انجام دهیم؟ [a crisis] در تایوان؟ ماکرون گفت: نه. بدتر از آن این است که فکر کنیم ما اروپایی‌ها باید در این موضوع دنباله‌رو شویم و از دستور کار آمریکا و واکنش بیش از حد چین استفاده کنیم. که مانع از ایجاد استقلال استراتژیک خود می شود.»

خودمختاری استراتژیک یک اصطلاح بروکسل است که به اتحادیه اروپا دارای یک سیاست ژئوپلیتیک مستقل است که تا حدی متکی بر این است که این بلوک بتواند به قدرت سوم تبدیل شود و بین ایالات متحده و چین له نشود. با این حال، شاهین‌های چینی، معمولاً در اروپای شرقی، همیشه نسبت به هر چیزی که آب شفافی را بین اروپا و ایالات متحده ایجاد می‌کند، تردید داشته‌اند.

ماکرون از آن زمان تاکنون تلاش کرده است تا اظهارات خود را کم اهمیت جلوه دهد و روز چهارشنبه گفت که فرانسه «حامی وضعیت موجود در تایوان» است و این موضع «تغییر نکرده است». اما شاهین ها قبلاً پاسخ داده اند.

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، گفت: من به جای ایجاد خودمختاری استراتژیک از ایالات متحده، یک مشارکت استراتژیک با ایالات متحده را پیشنهاد می کنم. وزیر خارجه لیتوانی در توئیتی نوشت: «ما قادریم بدون کمک چین از اروپا دفاع کنیم. به جای درخواست کمک، باید نقاط قوت خود را به نمایش بگذاریم.»

دیپلمات های اروپای شرقی کمتر زیرکانه رفتار کرده اند. یکی گفت که ماکرون «به سادگی نسبت به همه چیزهایی که در جهان رخ می دهد ناشنوا است. جای تعجب نیست که مکرونینگ بدون هیچ نتیجه ای به مترادف مزخرف تبدیل شده است. یکی دیگر گفت که آنها “نمی توانند” ماکرون را درک کنند، که سفر او به پکن و اظهاراتش در مورد تایوان “مفید نبود” و اروپا باید با کشورهایی که “برای دموکراسی و حاکمیت قانون” در مورد چین ارزش قائل هستند تعامل کند.

سفر ماکرون زمانی تضعیف شد که پکن یک روز پس از ترک چین، تمرینات نظامی خود را در اطراف تایوان انجام داد.

دیپلمات ها و مقامات اروپایی می گویند در حالی که مکرون به جای اروپا صحبت نمی کند و 27 کشور عضو اتحادیه اروپا همگی بر روی رویکردی در قبال چین توافق کرده اند، آنها از اظهارات او آگاه هستند – و معتقدند تلاش می کند خود را به عنوان رهبر اتحادیه اروپا معرفی کند. – می تواند اروپا را با ایالات متحده مشکلات واقعی ایجاد کند، به ویژه در زمینه امنیت اروپا.

و آنها درست خواهند بود. چندین منبع دولتی ایالات متحده به سی ان ان گفتند که در حالی که آنها می دانند که ماکرون واقعاً به جای تمام اروپا صحبت نمی کند، اما نگران هستند که سخنان او کار را برای ایجاد یک اتحاد قوی ترانس آتلانتیک با قانونگذاران در دی سی سخت تر کند.

نمونه موردی: سناتور فلوریدا، مارکو روبیو، اندکی پس از انتشار اظهارات مکرون در توییتر پستی منتشر کرد و پیشنهاد کرد که اگر ماکرون «برای اروپا صحبت می‌کند»، شاید ایالات متحده باید روی اهداف خود تمرکز کند و اجازه دهد «شما بچه‌ها اوکراین و اروپا را اداره کنید».

منابع دولتی ایالات متحده گفتند که اظهارات ماکرون تنها به شک و تردید برخی قانونگذاران جمهوری خواه در مورد حمایت مالی بی پایان از اوکراین می افزاید و بیم آن می رود که این اظهارات حتی به تصمیمی برای مسدود کردن یا محدود کردن چنین بودجه ای کمک کند. بدتر از آن، این منابع می‌ترسند که اگر کشورها به‌طور یکجانبه اولویت‌های دیگران را تضعیف کنند، می‌تواند وحدت ناتو را – که از زمان شروع بحران اوکراین بسیار قوی بوده – مختل کند.

یک مقام دولت اروپایی که هفته گذشته در مقر ناتو حضور داشت، گفت که توافق گسترده ای میان متحدان از جمله فرانسه وجود دارد که تایوان و امنیت در منطقه هند و اقیانوس آرام برای این ائتلاف اهمیت حیاتی دارد. آنها از دیدن اظهارات مکرون به این زودی پس از آن دیدار شگفت زده شدند.

با وجود همه این‌که اظهارات ماکرون می‌تواند به رئیس‌جمهوری تحت فشار در داخل کشور که کارهایی را در صحنه جهانی برای ایجاد حواس پرتی انجام می‌دهد، تحمیل کند، اظهارات او در مورد تایوان آسیب واقعی به روابط شکننده فراآتلانتیک وارد کرده است.

شاید این هدف او نبوده باشد، اما اظهارات ماکرون با هزینه ای ناشناخته همراه بوده است. و در همین حال، در خانه، او همچنان با یک بحران سیاسی جدی مواجه است.

پیشنهاد وی مبنی بر افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال که بدون رای گیری به مجلس کشیده شد، اعتراضات خشونت آمیزی و اعتصابات سراسری را در پی داشت.

این اصلاحات شامل سایر اقدامات کاهش هزینه است و به گفته دولت مکرون، برای جلوگیری از فروپاشی سیستم بازنشستگی ضروری است. اصلاحات اجتماعی مانند این در کمپین انتخاباتی مجدد او در سال 2022 نقش اساسی داشت. اگر آنها توسط شورای قانون اساسی مسدود شوند، مایه شرمساری بزرگی برای مکرون خواهد بود.

اورلین موندون، مدرس ارشد سیاست در دانشگاه، می‌گوید: «حتی اگر ماکرون به راه خود برسد، حتی اگر نخست‌وزیر خود را برکنار کند، اما ماکرون ضربه‌های سیاسی زیادی را متحمل شده است و به سختی می‌توان دید که چگونه اعتراضات بیشتری وجود نخواهد داشت». از حمام او همیشه می خواست به عنوان رهبر قدرتمند و یگانه فرانسه رهبری کند. هر مشکلی پیش بیاید، به عهده اوست.»