استانداردهای زندگی در ژاپن همچنان در حال کاهش است. این یک دستور العمل برای رکود بیشتر است


هنگ کنگ
CNN

کارگران ژاپنی هنوز به اندازه کافی دستمزد دریافت نمی کنند تا با افزایش قیمت ها همگام شوند. این به استانداردهای زندگی لطمه می زند و برای رئیس جدید بانک مرکزی کشور در حالی که اولین هفته کار خود را آغاز می کند، دردسر بزرگی ایجاد می کند.

بر اساس داده‌های دولت منتشر شده در هفته گذشته، با تعدیل تورم، دستمزدها در ماه فوریه 2.6 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافت. علیرغم کمپین بزرگ نخست وزیر فومیو کیشیدا برای افزایش غرامت، تقریباً یک سال – 11 ماه متوالی – کاهش یافت.

اقتصاددانان می گویند که این موضوع احتمالاً به کازوئو اوئدا، رئیس جدید بانک مرکزی ژاپن که در آخر هفته سکان هدایت را بر عهده گرفت و با فشار برای از بین بردن سیاست پولی بسیار سست سلف خود، هاروهیکو کورودا، مواجه است، ادامه خواهد داشت.

با رسیدن تورم به 3.1 درصد در فوریه، بالاتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی، زمان آن فرا رسیده است که بانک مرکزی به برنامه محرک عظیم خود پایان دهد.

اما قیمت‌های مصرف‌کننده عمدتاً با افزایش هزینه‌های واردات افزایش می‌یابد تا تقاضای قوی داخلی. این بدان معناست که افزایش نرخ بهره برای Ueda دشوار خواهد بود، به خصوص که استانداردهای زندگی نیز در حال افزایش نیست.

سلف اوئدا معمار اصلی اقدامات محرک تهاجمی به سبک “بازوکا” بود که هدف آن تقویت اقتصاد ژاپن پس از دهه‌ها رکود بود. سیاست پولی فوق‌العاده آسان کورودا با وجود اینکه موفق به تضعیف ین و افزایش صادرات شده است، به دلیل ایجاد انحراف در بازارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

با این حال، اگر شرایط مناسب نباشد، هر حرکتی برای حذف آن ممکن است مشکلات بیشتری را به خطر بیندازد.

اگر Ueda سیاست های پولی خود را قبل از دستیابی به رشد ثابت و مستحکم سخت کند، منجر به کاهش تقاضا و آسیب به اقتصاد خواهد شد. به گفته اقتصاددانان، به همین دلیل است که رشد قوی در دستمزدها باید پیش از شروع افزایش نرخ‌ها توسط BOJ ایجاد شود.

“افزایش راکد دستمزد اوئدا چاره ای جز حفظ کوتاه مدت نخواهد گذاشت [interest] شیگتو ناگای، رئیس اقتصاد ژاپن در آکسفورد اکونومیکس گفت: نرخ سیاست در سال‌های آینده به طور موثر صفر خواهد بود. کاری که او در ماه های آینده انجام خواهد داد این است که به سادگی سیاست فوق العاده آسان را پایدارتر کند.

نخست وزیر کیشیدا از کسب و کارها خواسته است تا به کارگران کمک کنند تا با هزینه های بالاتر زندگی خود ادامه دهند. موضوع رکود دستمزدها در سال جاری می تواند بهبود یابد، زیرا شرکت ها به فراخوان افزایش حقوق ها در پاسخ به تورم توجه می کنند.

ماه گذشته، رنگو، بزرگترین گروه کارگری کشور، گفت که بیش از 800 اتحادیه و کارفرمایان آنها به توافقات اولیه برای افزایش دستمزدها به طور متوسط ​​3.8 درصد دست یافته اند.

این سازمان گفت که این بالاترین نرخ افزایش از سال 2013 است. انتظار می رود در این ماه که آغاز سال مالی است، لیست حقوق و دستمزد جدید آغاز شود.

اقتصاددانان می گویند این ممکن است کمک کند.

استفان آنگریک، اقتصاددان ارشد مستقر در توکیو در مودیز آنالیتیکس گفت: «افزایش دستمزد اعلام شده در مذاکرات دستمزد بهاره تاکنون شروع خوبی است، اما هنوز خیلی زود است که درباره تأثیرات کلان اقتصادی صحبت کنیم.

مسافران صبحگاهی در نزدیکی ایستگاه آکیهابارا در توکیو در ماه مارس.  کارگران در ژاپن با دستمزدهای راکد دست و پنجه نرم می کنند که منجر به فشار دولت برای افزایش دستمزد مشاغل شده است.

مانند سایر نقاط جهان، تورم در ژاپن نیز به یک دردسر تبدیل شده است. آنگریک خاطرنشان کرد که به لطف حمایت دولت از قبوض انرژی خانوار، قیمت‌های اصلی مصرف‌کننده، به استثنای مواد غذایی تازه، در ماه فوریه از 4.2 درصد در ماه قبل به 3.1 درصد کاهش یافت.

این در مقایسه با آمریکا یا اروپا پایین است. به گفته آنگریک، اما در ژاپن، با توجه به رشد دستمزد راکد، به اندازه کافی بالاست که احساس ناراحتی کند.

او گفت: اگرچه انتظار می‌رود که افزایش دستمزدها در سال جاری بیشتر از سال‌های گذشته باشد، اما بعید است که افزایش دستمزدها بتواند با تورم همگام شود.

BOJ از زمانی که کورودا دوره 10 ساله خود را به پایان رساند، سیاست فوق العاده آسان خود را اعمال کرده است. در آخر هفته، در سال 2013 کنترل را به دست گرفت.

سپس، در سال 2016، پس از سال‌ها خرید تهاجمی اوراق قرضه که نتوانست قیمت‌ها را بالا ببرد، برنامه کنترل منحنی بازده (YCC) را معرفی کرد که در آن مقادیر هدفمندی از اوراق را برای کاهش بازده خریداری کرد تا تورم را تحریک کند و رشد را تحریک کند.

به عنوان بخشی از این برنامه، بانک مرکزی برخی از نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت را در سطح فوق‌العاده منفی 0.1 درصد هدف قرار داد و بازده اوراق قرضه دولتی 10 ساله را حدود 0 درصد هدف قرار داد.

اما با افزایش قیمت‌ها و افزایش نرخ‌های بهره در سایر نقاط، فشار بر BOJ برای پایان دادن به این برنامه افزایش یافته است.

BOJ بین بازارهای مالی که یک چرخش سیاست را پیش‌بینی می‌کنند و به رسمیت شناختن آن گرفتار شده است [a] آنگریک گفت: خروج زودهنگام احتمالاً اقتصاد و هرگونه امید به دستیابی به تورم 2 درصدی پایدار و مبتنی بر تقاضا را که بانک مد نظر دارد، از مسیر خارج خواهد کرد.

“در عین حال، تورم قیمت مصرف کننده هنوز به طرز ناراحت کننده ای بالا است. همه اینها نیازمند مانور و ارتباط دقیق است.»

در ماه دسامبر، BOJ بازارهای جهانی را با اجازه دادن به بازده اوراق قرضه 10 ساله دولتی برای حرکت 50 واحد پایه در دو طرف هدف صفر درصد خود، شوکه کرد.

این اقدام گمانه‌زنی‌هایی را برانگیخت که بانک مرکزی ممکن است با اجازه دادن به افزایش بیشتر نرخ‌ها، همان مسیر سایر اقتصادهای بزرگ را دنبال کند – و نشان داد که همه نگاه‌ها به بانک حتی در کوچک‌ترین تعدیل‌ها جلب شده است.

— جولیانا لیو، لورا هی و موئری کاراساوا در این گزارش مشارکت داشتند.