دادگاه عالی برزیل به بولسونارو دستور داد تا درباره شورش های 8 ژانویه شهادت دهد


ریودوژانیرو
CNN

دادگاه عالی برزیل به ژائیر بولسونارو دستور داد تا ظرف 10 روز آینده در برابر پلیس فدرال شهادت دهد، زیرا بخشی از تحقیقات درباره رویدادهای 8 ژانویه، زمانی که هواداران رئیس جمهور سابق به ساختمان های دولتی حمله کردند.

در یک بیانیه مطبوعاتی روز جمعه از دادگاه، قاضی الکساندر دو موراس، روایت بولسونارو از آن روز را برای شفافیت در مورد این رویدادها ضروری توصیف کرد، که او آن را اقدامات «کودتا» توصیف کرد.

در 8 ژانویه، هزاران معترض در اعتراض به نتایج انتخابات 2022 که ریاست جمهوری را به لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رهبر فعلی، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا واگذار کرد، به مقر قوه اجرایی دولت برزیل، کنگره و خود دادگاه عالی حمله کردند.

بولسونارو در رویداد نقطه عطف ایالات متحده در استراحتگاه ملی ترامپ دورال میامی در 03 فوریه 2023 در دورال، فلوریدا.

تحقیقات دادگاه در مورد بولسونارو به ویژه بر این موضوع متمرکز است که آیا او با پخش ویدئویی از شخص دیگری که اعتبار رای اکتبر را زیر سوال می برد و در شب 10 ژانویه در شبکه های اجتماعی بازنشر کرد و سپس حذف کرد، جنایات علیه حاکمیت قانون را تشویق کرد یا خیر. بولسونارو همچنین به دلیل تحریک یا تحریک قیام 8 ژانویه تحت بررسی است.

رئیس جمهور سابق جناح راست این حملات را محکوم کرده و بارها هرگونه دخالت در تشویق آنها را رد کرده است. با این حال، او همچنین گفته است که افراد زیادی به ناحق در این رویداد بازداشت شده اند.

بولسونارو به طور علنی به حکم دادگاه واکنشی نشان نداده بود و CNN برای اظهار نظر با رئیس جمهور سابق تماس گرفته است.

رئیس جمهور کنونی لولا، رویدادهای 8 ژانویه را تلاشی برای “کودتا” توسط گروه های راست افراطی توصیف کرده است.

دادگاه روز جمعه خاطرنشان کرد که شهادت بولسونارو توسط دفتر دادستان کل برزیل درخواست شده بود، اما او در خارج از کشور بود.

بولسونارو در ماه دسامبر، کمی قبل از تحلیف جانشین خود، کشور را ترک کرد و در 30 مارس به برزیل بازگشت.