LayerZero و Immunefi بزرگترین برنامه جایزه باگ کریپتو را با حداکثر 15 میلیون دلار پاداش راه اندازی کردند.

برایان پلگرینو، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل LayerZero، به طور انحصاری به TechCrunch گفت: LayerZero Labs، تیم پشت پروتکل پیام‌رسانی زنجیره‌ای LayerZero، با پلتفرم خدمات امنیتی و باگ Immunefi برای راه‌اندازی جایزه باگ 15 میلیون دلاری برای پروتکل خود همکاری کرده است.

اتحاد باگ Bounty برای هر آسیب‌پذیری جدید که توسط هکرهای کلاه سفید پیدا شود، حداکثر پاداش ۱۵ میلیون دلاری ارائه می‌کند. پلگرینو گفت که این پلتفرم در گذشته پاداش های باگ را اعلام کرده است، اما هیچ کدام به این بزرگی نبود.

حداکثر پاداش 15 میلیون دلاری همچنین باعث می‌شود که این برنامه بزرگ‌ترین برنامه پاداش باگ در اکوسیستم کریپتو باشد و از برنامه 10 میلیون دلاری MakerDAO پیشی بگیرد.

ما آنقدر پول داریم که بتوانیم جوایز زیادی را بپردازیم. پلگرینو گفت: امنیت پروتکل مقدم بر هر چیز دیگری است. پلگرینو اضافه کرد که پول پاداش از سوی نهاد حقوقی LayerZero Labs خواهد آمد.

Immunefi می‌گوید که خدمات امنیتی را برای بیش از 60 میلیارد دلار از وجوه کاربران در پروژه‌های مبتنی بر کریپتو و شرکت‌هایی مانند Polygon، Synthetix، Chainlink، SushiSwap، MakerDAO و Optimism ارائه می‌کند. تا به امروز بیش از 75 میلیون دلار پاداش برای پاداش های باگ پرداخت کرده است.

ماه گذشته، LayerZero 120 میلیون دلار در دور سری B به ارزش 3 میلیارد دلار جمع آوری کرد. برخلاف پلتفرم‌های پیام‌رسانی وب ۲.۰ مانند واتس‌اپ و تلگرام، پروتکل پیام‌رسانی آن به کاربران اجازه می‌دهد انواع مختلفی از پیام‌ها را بین زنجیره‌های بلوکی ارسال کنند، مانند تعاملات زنجیره‌ای، و نیازی به واسطه‌ها را از بین می‌برد. LayerZero بیش از 30 بلاک چین اصلی، از جمله دو ماشین مجازی غیر اتریوم (EVM) و Aptos را به هم متصل می کند.

طبق پایگاه داده REKT De.Fi، در سال گذشته، اکوسیستم کریپتو حدود 9.33 تریلیون دلار به دلیل سوء استفاده، هک و کلاهبرداری از دست داده است و کمی کمتر از 1 تریلیون دلار بازیابی شده است.

بر اساس گزارش Immunefi’s Crypto Losses 2022، بیش از 3.9 میلیارد دلار در سال گذشته “از دست رفته” است. این گزارش نشان می‌دهد که اگرچه ممکن است به نظر مقدار زیادی سرمایه برای از دست دادن ردیابی آن باشد، 51.2 درصد کمتر از سال 2021 است که بیش از 8 میلیارد دلار به سرقت رفت.

در سال 2022، اکثر ضررها یا 3.77 میلیارد دلار به دلیل هک در 134 حادثه خاص بوده است. حدود 175 میلیون دلار به دلیل کلاهبرداری در 34 حادثه در یک بازه زمانی مشابه از دست رفت.

پلگرینو گفت که LayerZero که در مارس 2022 راه اندازی شد، در 14 ماه خود تاکنون بیش از 15 میلیارد دلار حجم تراکنش داشته است. وی افزود: از زمان آغاز به کار، پروتکل پیام رسانی “هیچ هک یا سوء استفاده امنیتی نداشته است.”

پلگرینو گفت که LayerZero در سال گذشته حدود 5 میلیون دلار برای ممیزی هزینه کرد تا از امنیت آن اطمینان حاصل کند، و قصد دارد فرآیندی را برای اطمینان از امنیت کد خود قبل از انتشار دنبال کند.

با وجود اینکه بازار زیان کمتری می بیند، اعدادی که از دست می روند همچنان بسیار زیاد است. در ماه مارس، هکرها حدود 200 میلیون دلار از پلتفرم وام دهی کریپتو Euler Finance سرقت کردند. در حالی که این پول زیاد به نظر می رسد – و این است – اینطور است فقط داده‌های De.Fi نشان داد که بیست و ششمین سرقت رمزنگاری بزرگ تا کنون بوده است.

پلگرینو گفت: «برای هر کسی که در این فضا می‌سازد، امنیت باید بیش از هر چیز اولویت داشته باشد. “اگر امنیت خوبی نداشته باشید، در نهایت هک خواهید شد.”