M-KOPA بدهی +250 میلیون دلاری، سهام برای پلتفرم تامین مالی دارایی خود را جمع آوری می کند

M-KOPA، پلتفرم تأمین مالی دارایی که به مشتریان آفریقایی فاقد بانکداری دسترسی به «دارایی‌های مولد» و توانایی پرداخت برای آنها از طریق پرداخت‌های خرد دیجیتالی ارائه می‌کند، بیش از 250 میلیون دلار بودجه جدید را تضمین کرده است.

تزریق سرمایه شامل 55 میلیون دلار حقوق صاحبان سهام و بیش از 200 میلیون دلار بدهی، مبالغ هنگفتی در هر دو دسته که گواه پایه‌های قوی و عملکرد قوی برای هر شرکت در مرحله رشد در این انقباض سرمایه‌گذاری خطرپذیر است. پس از 75 میلیون دلار سهام فین تک مستقر در کنیا که در مارس گذشته اعلام شد، M-KOPA از زمان آغاز به کار خود در سال 2011، 245 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

شرکت تجاری ژاپنی Sumitomo Corporation، که یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل M-KOPA جسی مور در تماس با TechCrunch، آن را نوعی سرمایه گذار توصیف کرد که چشم انداز بلندمدت آن مکمل آرزوهای M-KOPA است. با اهدای سهم شیر به مبلغ 36.5 میلیون دلار، سرمایه رشد را رهبری کرد.

اظهار داشت: «آنها با ما این عقیده را دارند که حتی اگر ممکن است در اقتصاد نوسان‌هایی وجود داشته باشد، یک روند غیرقابل انکار به سمت پیشرفت و یک روند غیرقابل انکار وجود دارد که فعال‌سازی فناوری خدمات مالی و سایر خدمات دیجیتال فقط باعث موفقیت بیشتر این قاره می‌شود.» مدیر عامل در اولین سرمایه گذاری مهم سومیموتو با تمرکز بر فین تک در این قاره.

این شرکت که به خاطر معاملات زیرساختی خود در آفریقا شناخته می شود، در بیانیه ای گفت: «با استفاده از هر تخصص و منبع، ما معتقدیم که این مشارکت تأثیر مثبتی بر هر دو بخش مالی و مخابرات خواهد داشت و در نهایت زندگی مردم را در سراسر جهان غنی می کند. قاره.” در همین حال، Blue Haven Initiative، Lightrock، Broadscale Group و Latitude، صندوق خواهر Local Globe، در کنار سامیموتو در دور سهام شرکت کردند.

مشتریان کم بانک در بازارهای نوظهور به دلیل درآمد کم، سابقه اعتباری محدود و فقدان وثیقه با چالش هایی روبرو هستند. هویت قوی و زیرساخت امتیازدهی اعتباری در بازارهای توسعه‌یافته، گزینه‌های اعتباری مختلفی را ممکن می‌سازد و به افراد امکان می‌دهد از طریق روش‌های پس‌پرداخت، خریدهای بزرگ انجام دهند. با این حال، در کشورهای جنوب صحرای آفریقا، که در آن 85 درصد از جمعیت با کمتر از 5.5 دلار در روز زندگی می کنند، خرید عمده بدون اعتبار دشوار است، در حالی که دسترسی به اعتبار محدود است. همچنین، در این بازارها، افراد دارای هویت مالی از قبل موجود و وثیقه متعارف محدودی هستند.

تجارت M-KOPA حول محور استفاده از بدهی برای تامین مالی خرید مشتریان از محصولات و خدماتی است که می فروشد، مانند تلفن های هوشمند و سیستم های برق خورشیدی، و همچنین وام ها و بیمه سلامت در چهار بازار: کنیا، اوگاندا، غنا و نیجریه. با مدل اعتباری انعطاف‌پذیر خود، این کسب‌وکار به افراد اجازه می‌دهد تا برای دو محصول فوق یک سپرده کوچک بپردازند و از طریق اقساط خرد پرداخت کنند و به ساخت سابقه اعتباری آنها در طول زمان کمک کند. نرخ های پیش فرض کمی بالاتر از 10٪ است.

تا پیش از این، M-KOPA کمی بیش از 100 میلیون دلار سرمایه در گردش برای این چرخه بازپرداخت دریافت کرده بود. با این فاینانس جدید این مبلغ را دو برابر کرده است. بانک استاندارد، بزرگترین بانک آفریقا از نظر دارایی، نیمی از تامین مالی بدهی 200 میلیون دلاری “مرتبط با پایداری” را تامین کرد. مؤسسات مالی توسعه: IFC، FMO، و BII و صندوق های مدیریت شده توسط Lion’s Head Global Partners، Mirova SunFunder و Nithio بقیه را تأمین کردند.

مور در مصاحبه ای با TechCrunch اشاره کرد که این بودجه، یکی از بزرگترین افزایش بدهی و سهام در فناوری آفریقا، به M-KOPA این امکان را می دهد تا اندازه پایگاه مشتری فعلی خود را که اکنون 3 میلیون نیرو دارد در بازارهای موجود دو برابر کند (معیاری که قبلا شاهد یک 85٪ CAGR از 2020 تا 2022.)

سرمایه گذار دارایی همچنین قصد دارد: خدمات مالی و مجموعه محصولات خود را گسترش دهد و انتشار گازهای گلخانه ای را در کنیا و اوگاندا کاهش دهد، جایی که محصول خورشیدی آن برجسته تر است. با این حال، چیزی که اولویت اصلی این شرکت باقی می‌ماند این است که به مشارکت مالی زنان در سراسر فعالیت‌های خود ادامه دهد (در سال 2020، زمانی که M-KOPA گوشی‌های هوشمند را در کنیا فروخت، حدود 30 درصد از مشتریان آن را زنان تشکیل می‌دادند؛ دو سال بعد، اکنون همچنان پابرجاست. مدیر اجرایی شرکت خاطرنشان کرد: کمی بیش از 40٪، اما هدف رسیدن به بیش از 60٪ است.)

«در تمام بازارها، یک موضوع کلیدی برای ما، از نظر تأثیر گسترده‌تر، توانایی ما برای کاهش شکاف جنسیتی مصرف‌کنندگان است و من فکر می‌کنم که ما شروع به تأثیر قابل توجهی روی این مشکل کرده‌ایم. داده‌ها نشان می‌دهد که زنان در جنوب صحرای آفریقا 20 درصد کمتر از مردان صاحب گوشی هوشمند هستند. کارهایی وجود دارد که باید انجام شود و تسهیلات مرتبط با پایداری ما عملاً توافقی است بین وام دهندگان و M-KOPA برای ادامه تلاش برای دستیابی به موفقیت در این زمینه، به خصوص که کیفیت اعتبار مشتریان زن در بهترین حالت برای مردان در سطح جهان است.او توانایی دستیابی به مصرف کنندگان زن بیشتری را با تلفن های هوشمند افزایش دهنده زندگی، و خدمات مالی دیجیتال برای ما یک برد-برد است.

علاوه بر این، سال گذشته، M-KOPA ادعا کرد بیش از 600 میلیون دلار اعتبار انباشته را از طریق شبکه ای متشکل از بیش از 10000 نماینده برای مشتریانی که دارای بانک ضعیف هستند فراهم کرده است. مور در این تماس فاش کرد که 52 درصد از این نمایندگان زن هستند و رقم اعتبار اکنون بیش از یک میلیارد دلار است.

مدل‌های مختلف، مانند بانکداری آژانس و امور مالی مبتنی بر جامعه، با مشکل شمول مالی در آفریقا مقابله می‌کنند. اما مدل پرداختی که توسط M-KOPA استفاده می‌شود، که با ارائه دارایی‌ها بر اساس فروش اعتباری (به عنوان محصول فین‌تک گوه‌ای) و ایجاد این رابطه برای فروش متقابل خدمات مالی از طریق مشارکت شروع می‌شود (به عنوان مثال، برای ارائه بیمه درمانی با Turaco شریک شد)، به خودی خود منحصر به فرد است، و به گفته مور، “بسیار مقیاس پذیر، از نظر تجاری بسیار پایدار با تأثیر بسیار زیاد.”

M-KOPA با توجه به موفقیت خود در شرق و غرب آفریقا، جایی که بیش از یک میلیون سیستم خانه خورشیدی فروخته و به جلوگیری از انتشار 2 میلیون تن دی اکسید کربن کمک کرده است، اکنون هدف خود را در آفریقای جنوبی قرار خواهد داد، جایی که مور می گوید این شرکت آماده است. در چند هفته آینده یک عملیات آزمایشی را باز کنید. تحرک الکتریکی نیز مقوله‌ای است که سرمایه‌دار ده ساله دارایی، که به طور مستقیم نزدیک به 2000 نفر را در سراسر آفریقا استخدام می‌کند، قصد دارد آزمایش کند و از نایروبی شروع می‌شود.

مور می‌گوید: «تقاضای زیادی برای محصولات تقویت‌کننده زندگی مانند تلفن‌های هوشمند و سیستم‌های خورشیدی وجود دارد که خرید آن‌ها دشوار است، اما ما آنها را مقرون به صرفه و در دسترس مشتریان خود قرار داده‌ایم.» «دسته بعدی ما در تحقیق و توسعه در حال حاضر موتورسیکلت های برقی است. ما در مورد تحرک الکتریکی بسیار هیجان‌زده هستیم و مطمئن هستیم که در چند دهه آینده، تغییر بزرگی در مالکیت ایجاد می‌شود که در آن موتورسیکلت‌های برقی زمانی که بودجه لازم برای آن‌ها وجود داشته باشد، مقیاس خواهند شد.