Micron 3.6 میلیارد دلار در ژاپن برای تراشه های حافظه نسل بعدی سرمایه گذاری می کند

Micron 3.6 میلیارد دلار در ژاپن برای تراشه های حافظه نسل بعدی سرمایه گذاری می کند

فناوری میکرون گفت تا چند سال آینده با حمایت دولت ژاپن تا 500 میلیارد ین (3.6 میلیارد دلار) در ژاپن سرمایه گذاری خواهد کرد تا بازی خود را در تراشه های حافظه نسل بعدی ارتقا دهد.

این اقدام نشان می‌دهد که دولت ژاپن بلندپروازانه در حال پیشبرد تجدید حیات فضای نیمه‌رسانا و آوردن فناوری تراشه به کشور برای تقویت زنجیره تامین تراشه در بحبوحه تنش فزاینده بین ایالات متحده و چین است.

غول تراشه آمریکایی قصد دارد لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) را در ژاپن نصب کند تا نسل بعدی حافظه‌های دسترسی تصادفی پویا (DRAM) به نام تراشه‌های 1-گاما را در کارخانه هیروشیما بسازد.

گره 1-گاما، که از پیشرفته ترین گره 1 بتا صنعت فعلی پیروی می کند، کوچکترین اندازه سلول در جهان خواهد بود. Micron انتظار دارد از سال 2025 به بعد EUV را در گره 1-گاما در تایوان و ژاپن به تولید برساند. در نوامبر، Micron تولید انبوه DRAM 1-beta خود را در کارخانه هیروشیما آغاز کرد.

Micron، تنها شرکت سازنده DRAM در ژاپن، اولین شرکتی خواهد بود که تجهیزات ساخت تراشه EUV را به ژاپن می آورد. فناوری EUV با گره 1 گاما به نود نسل بعدی این امکان را می‌دهد که «محصولات حافظه سریع‌تر، کارآمدتر و با کارایی بالاتر را ارائه دهد».

تراشه‌های آمریکایی حدود یک سوم DRAM را که شرکت‌های ژاپنی در بخش‌هایی از جمله خودرو، مرکز داده، زیرساخت‌های 5G و تجهیزات پزشکی استفاده می‌کنند، تولید می‌کند.

سانجی مهروترا، مدیرعامل Micron در بیانیه ای گفت: “ما مفتخریم که اولین کسی هستیم که از EUV در ژاپن استفاده می کنیم و در کارخانه هیروشیما 1-گاما را توسعه و تولید می کنیم.”

ژاپن از صنعت تراشه کشور حمایت کرده است.

سال گذشته، دولت ژاپن، با تعداد انگشت شماری از شرکت های فناوری از جمله Kioxia، SoftBank، Sony، Toyota و NEC از Rapidus حمایت کردند که هدف آن ساخت تراشه های 2 نانومتری تا سال 2027 است. همچنین یارانه هایی را برای مرکز تحقیقات تراشه مشترک و سازندگان تراشه مانند Kioxia، TSMC، در نظر گرفته است. و Micron کارخانه های خود را در ژاپن تاسیس کنند.

رحم امانوئل، سفیر ایالات متحده در ژاپن، گفت: “این مشارکت نشان می دهد که چگونه متحدان، هنگام همکاری با یکدیگر، می توانند فرصت های اقتصادی و امنیت در فناوری های پیشرفته ایجاد کنند.”

در همین حال، میکرون در حال بررسی امنیت سایبری در چین بوده است، یک ماه پیش توسط سازمان دیده بان امنیت سایبری کشور راه اندازی شد.

Micron که اکنون بیش از 4000 مهندس و تکنسین در ژاپن دارد، طی پنج سال گذشته بیش از 1500 نیروی کار در این کشور استخدام کرده است.