Neobanks باید از عملکرد Monzo در سال 2022 دل کند

نئوبانک مونزو مستقر در بریتانیا سال بسیار تلخ و شیرینی را پشت سر گذاشت. نتایج مالی تمام سال شرکت برای سال 2022 تصویری از تجارتی را نشان می دهد که به سرعت در حال رشد است، هرچند به قیمت زیان های سنگین و بزرگ.

با این حال، این همه خبر بد نیست: مونزو از اکتبر 2022 جریان نقدی مثبتی داشته است و پس از پایان آخرین سال مالی خود به “سودآوری” رسیده است.


صرافی استارتاپ ها، بازارها و پول را بررسی می کند.

آن را هر روز صبح در TechCrunch+ بخوانید یا هر شنبه خبرنامه The Exchange را دریافت کنید.


مونزو چند سال پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته است.

Neobanks باید از عملکرد Monzo در سال 2022 دل کندزمانی که کووید شیوع پیدا کرد، مونزو کارمندان خود را اخراج کرد، دفاتر را تعطیل کرد، اعتراضی را به راه انداخت و شاهد خروج بنیانگذار تام بلومفیلد از شرکت بود. با این حال، پس از مشاهده کاهش ارزش آن به قیمت 1.3 میلیارد پوندی پس از پول در سال 2020، این شرکت دوباره برگشت. در اواخر سال 2021، یک دور 500 میلیون دلاری با ارزش گذاری پیش از پول 4 میلیارد دلاری جمع آوری کرد، که تزریق نقدی انبوهی به آن ارائه کرد و ارزش تلاش های خود را چندین بار افزایش داد.

از آن زمان، مونزو به رشد خود ادامه داده است و اکنون که هم جریان نقدی مثبت و هم سودآور است، می تواند تلاش های خود را تامین مالی کند. این امر آن را در یک شرکت خوب قرار می دهد و به استارلینگ، یکی دیگر از نئوبانک مستقر در بریتانیا که به لطف افزایش نرخ بهره نیز سودآور است و در حال رشد است، می پیوندد.

تم های مشابهی در Monzo در حال کار هستند. امروز، ما در حال بررسی نتایج مالی 2023 این شرکت هستیم و با توجه به آنچه که سودآوری اخیر آن در مورد عملکرد آن در سال گذشته به ما می گوید (هشدار اسپویلر: چیزهای خوب) را در نظر می گیریم. ما با چند یادداشت در مورد سایر نئوبانک ها به ارزش 1 میلیارد دلار یا بیشتر پایان می دهیم. به هر حال، ما در حال جمع‌آوری فهرست IPO در ذهن خود هستیم. برای کار!

یکی دیگر از فاکتورهای سودمند نرخ بهره

در اینجا نتایج کلیدی Monzo که از گزارش سالانه آن استخراج شده است:

  • درآمد خالص عملیاتی مونزو که به عنوان درآمد منهای مخارج ناشی از زیان اعتباری تعریف می‌شود، نسبت به سال قبل ۸۸ درصد افزایش یافت و به ۲۱۴.۵ میلیون پوند رسید.
  • هزینه ها (پرسنل، استهلاک و کاهش ارزش، و سایر هزینه های عملیاتی) نیز در سال 42 درصد افزایش یافت و به 330.9 میلیون پوند رسید.
  • افزایش هزینه‌های شرکت بر درآمدهای بزرگ‌تر آن تأثیر گذاشت و منجر به زیان 116.3 میلیون پوندی شد که 2 درصد از ضرر 119 میلیون پوندی مالی 2022 کاهش یافت.

چگونه شرکت تا این حد رشد کرد؟ کارمزدها و کارمزدهای خالص آن نسبت به سال گذشته 64 درصد افزایش یافت و به 132.9 میلیون پوند رسید، زیرا مشتریانش بیشتر هزینه کردند و تلاش‌های مونزو پلاس، پرمیوم و کسب و کار اشتراک، مشتریان بیشتری را جذب کرد. با این حال، بزرگترین محرک، درآمدهای بهره بود. درآمد خالص بهره نسبت به سال مالی 2022 با 382 درصد افزایش به 164.2 میلیون پوند رسید.

اما این رشد ارزان نبود: هزینه‌های پیش‌بینی‌شده از دست دادن اعتبار در سال مالی 2023 به 101.2 میلیون پوند از تنها 14 میلیون پوند در سال گذشته افزایش یافت.

دفتر وام بسیار بزرگتر مونزو هم این افزایش درآمد سود و هم ذخایر ضرر اعتباری را تقویت کرد. بر اساس نتایج آن، «کل وام‌ها و پیش پرداخت‌های ناخالص به مشتریان» از ۲۵۸.۸ میلیون پوند در سال مالی ۲۰۲۲ به ۷۵۹.۷ میلیون پوند در سال مالی ۲۰۲۳ افزایش یافت.

با این حال، تمام درآمدهای بهره مونزو از وام به دست نیامده است. نئوبانک همچنین شاهد افزایش درآمد حاصل از «نقد و موجودی در بانک‌های مرکزی» و «دارایی‌های خزانه‌داری» بود.

همانطور که مونزو در گزارش سالانه توضیح داد (تاکید ما):

برای بهینه سازی ایمن ترکیب ترازنامه، حفظ پوشش مناسب و بهبود حاشیه در حین حفظ نقدینگی، از برخی مانده های نقدی برای سرمایه گذاری در دارایی های خزانه و برای استقراض مشتریان از ما استفاده کردیم. افزایش نرخ پایه از 0.5٪ به 4.0٪ در سال مالی 2023 منجر به افزایش سود موجودی نقدی ما به میزان 43.7 میلیون پوند شد.. افزایش نرخ ها و رشد سبد خزانه داری ما به 2.7 میلیارد پوند، منجر به افزایش درآمد بهره خزانه داری نیز با 1125٪ به 29.4 میلیون پوند (2.4 میلیون پوند در سال مالی 2022) شد..

بنابراین در اینجا نمونه دیگری از یک شرکت فین تک داریم که از محیط نرخ بهره بالا سود می برد. هر شرکت کمی متفاوت است، اما آنها عنصر اصلی افزایش درآمدهای مرتبط با بهره در سه ماهه اخیر را به اشتراک می گذارند.

در نهایت، با توجه به اینکه مونزو موفق شد پس از پایان سال مالی 2023 وارد بازار سیاه شود، می توان نتیجه گرفت که این شرکت در طول سال به سمت سودآوری کار می کرد. اگر ما یک تفکیک سه ماهه از نتایج آن داشته باشیم، انتظار دارم که با پیشرفت سال مالی 2023 شرکت شاهد بهبود متوالی باشیم.

اکنون زمان خوبی برای نئوبانک شدن است

پس از اینکه دیدیم Robinhood و Coinbase چگونه از افزایش نرخ‌های بهره سود می‌برند و عملکرد Starling را در نظر گرفتیم، این تصور را داشتیم که جو نرخ بهره جدید برای فین‌تک‌های راه راه‌های مختلف یک مزیت است. با نتایج Monzo، ما اکنون داده های کافی برای اطمینان به چشم انداز کلی خود داریم.

می‌توانیم برخی از پایان‌نامه‌هایمان را در نتایج نوبانک ببینیم. نئوبانک آمریکای لاتین که امروز بیش از 30 میلیارد دلار ارزش دارد، در جدیدترین گزارش مالی خود (تاکید ما):

درآمد و سود (زیان) بهره ابزارهای مالی 103 درصد در سال افزایش یافته است. یا 105٪ FXN سالانه، به 1255.5 میلیون دلار در سه ماهه اول 23. این افزایش عمدتاً بیشتر منعکس شد سه عامل: (1) درآمد بهره بالاتر در سبد مالی مصرف کننده، مرتبط با گسترش مداوم وام های شخصی و کارت های اعتباری؛ (2) ترکیب اعتباری که عمدتاً با افزایش اقساط با بهره در پورتفولیوی کارت اعتباری همراه است. و (3) افزایش مداوم نرخ بهره برزیل (نرخ سپرده بین بانکی یا “CDI”) که 3.21 درصد در سه ماهه اول 23 در مقابل 2.42 درصد سه ماهه در سه ماهه اول 22 انباشته شد.

بنابراین ما شاهد تأثیر مثبتی بر عملکرد نئوبانک در بریتانیا و برزیل و احتمالاً در ایالات متحده نیز هستیم.

انتظار داشته باشیم کدام نئوبانک ها به طور مشابه سود ببرند؟ این خبر خوب می تواند به Chime، Varo و Current در ایالات متحده گسترش یابد تا چند مورد را انتخاب کنیم. ما انتظار داریم که Revolut و Monese بریتانیا از دستاوردهای مشابهی برخوردار شوند. N26 در اتحادیه اروپا نام واضح دیگری است که باید در نظر داشت.

آیا اقتصاد به اندازه کافی برای عرضه اولیه عمومی نئوبانک قوی است؟ مطمئناً، اما با توجه به اینکه هنوز ارزش‌گذاری‌های فین‌تک بسیار ضعیف است، ما شک داریم که پرونده‌های IPO جدید به این زودی کاهش یابد. با این حال، نتایج Monzo یک پرتوی دیگر از آفتاب گرم برای این زیربخش خاص از بازار محاصره شده فین تک است. و در سال 2023، از همه خبرهای خوب استقبال می شود.