Qdrant، یک راه اندازی پایگاه داده برداری منبع باز، می خواهد به توسعه دهندگان هوش مصنوعی کمک کند تا از داده های بدون ساختار استفاده کنند.

Qdrant، یک راه اندازی پایگاه داده برداری منبع باز، می خواهد به توسعه دهندگان هوش مصنوعی کمک کند تا از داده های بدون ساختار استفاده کنند.

برای بسیاری، ChatGPT و قطارهای هیجان‌انگیز هوش مصنوعی، ورود هوش مصنوعی به جریان اصلی را نشان می‌دهد. اما در حالی که از نظر آگاهی عمومی در مورد تغییرات لرزه‌ای در شش ماه گذشته تردیدی وجود ندارد، تقاضای فزاینده برای هوش مصنوعی می‌تواند از زیرساخت‌های مورد نیاز برای تامین انرژی مورد استفاده بی‌شماری که در حال ظهور هستند پیشی بگیرد – و این چیزی است که استارت‌آپ آلمانی Qdrant دارد. به دنبال آدرس دادن

Qdrant که در سال 2021 در برلین تأسیس شد، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار هوش مصنوعی را با موتور جستجوی منبع باز و پایگاه داده برای داده‌های بدون ساختار هدف قرار می‌دهد، که بخشی جدایی‌ناپذیر از توسعه برنامه‌های هوش مصنوعی است، به‌ویژه زیرا مربوط به استفاده از داده‌های بلادرنگ است. دسته بندی یا برچسب گذاری شده است.

Qdrant برای کمک به عمیق‌تر کردن فناوری خود در حوزه تجاری، امروز از سرمایه‌گذاری اولیه 7.5 میلیون دلاری از سوی سرمایه‌گذار اصلی Unusual Ventures با مشارکت 42cap، IBB Ventures و تعدادی از حامیان فرشتگان، از جمله بنیانگذار Cloudera، عمرو عوادالله خبر داد. این علاوه بر 2 میلیون یورو (2.2 میلیون دلار) بودجه پیش از بذری است که Qdrant در سال گذشته جمع آوری کرد.

بدون ساختار

پایگاه‌های اطلاعاتی برداری، برای افراد ناآشنا، برای ذخیره‌سازی داده‌های بدون ساختار، مانند تصاویر، ویدئوها و متن، به افراد (و سیستم‌ها) اجازه می‌دهد محتوای بدون برچسب را جستجو کنند، که به ویژه برای گسترش موارد استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) مهم است. به عنوان GPT-4 (که به ChatGPT قدرت می دهد).

به گفته گارتنر، داده های بدون ساختار 90 درصد از داده های جدید تولید شده در سازمان را تشکیل می دهند و سه برابر سریعتر از معادل ساختار یافته رشد می کنند. در عین حال، اکثریت قریب به اتفاق پروژه‌های تحقیق و توسعه هوش مصنوعی (R&D) هرگز به مرحله تولید نمی‌رسند، که آندره زائرنی، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Qdrant معتقد است که به دلیل کمبود ابزار مناسب است – در نهایت، توانایی اتصال یک LLM به داده‌های بی‌ساختار و بلادرنگ می‌تواند فرصت‌های فراوانی را برای هر کسی که به دنبال ساخت برنامه‌های کاربردی مفیدتر هوش مصنوعی است باز کند.

زایرنی به TechCrunch توضیح داد: «پایگاه‌های اطلاعاتی برداری، گسترش طبیعی قابلیت‌های (LLM) آنها هستند. “بزرگترین محدودیت GPT این است که فقط درباره رویدادهایی که قبل از آموزش مدل رخ داده اند “می داند”، اما اگر به یک پایگاه داده برداری متصل باشد، “حافظه” مجازی یک LLM را می توان با زمان واقعی افزایش داد و داده های دنیای واقعی.”

سرمایه گذاران نیز توجه داشته اند. همین سال گذشته، پیشنهادی مشابه به Qdrant به نام Pinecone 28 میلیون دلار به دست آورد، اگرچه زایرنی بنیاد منبع باز Qdrant را به عنوان یک نقطه فروش عمده برای مشتریان احتمالی در نظر می‌گیرد.

زائرنی گفت: «مهندسان به منبع باز اعتماد دارند و اگر یک محصول OSS با پیشنهاد مشابه یا حتی بهتر از آن وجود داشته باشد، رقابت نرم افزار اختصاصی در این بازار دشوار خواهد بود.

البته در حال حاضر بازیگران متن باز دیگری نیز وجود دارد، مانند Zilliz، استارتاپی که پایگاه داده منبع باز Milvus را تجاری می کند و سال گذشته 60 میلیون دلار جمع آوری کرد. و اوایل این ماه Chroma 18 میلیون دلار سرمایه اولیه را برای توسعه پایگاه داده منبع باز وکتور “بومی هوش مصنوعی” خود تضمین کرد.

این که Qdrant اکنون 7.5 میلیون دلار سرمایه اولیه جمع آوری کرده است تا حدودی نشان می دهد که سر سرمایه گذاران در حال حاضر کجا هستند – هر فناوری که قول کمک به پیشرفت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را می دهد و قابلیت های خود را به همه توسعه دهندگان گسترش می دهد، به وضوح پیشنهاد جذابی است.

زائرنی گفت که قدرت بخش بیشتری از یک ماه را صرف تنظیم دقیق سکوی خود برای دور سرمایه گذاری بذر خود کرد و اولین برگه ترم خود را در روز دوم پس از ارسال عرشه خود دریافت کرد که دو روز پس از آن برگه ترم دیگری دریافت کرد. که

زائرنی گفت: «ما بیش از 20 شرکت سرمایه گذاری علاقه مند داشتیم – تقریباً همه آنها می خواستند بعداً به عنوان سرمایه گذار مشترک بپیوندند – و به احتمال زیاد پیشنهادات بیشتری دریافت می کردیم. اما تجربه عمیق Unusual Ventures با OSS (نرم‌افزار متن‌باز) و مدل آن برای شریک عملیاتی فعال به جای سرمایه‌گذار بودن، برای ما فوق‌العاده جذاب بود، بنابراین تصمیم گرفتیم با آن‌ها همراه شویم.»

اخبار مالی امروز چند ماه پس از راه‌اندازی ارائه خدمات ابری مدیریت شده Qdrant منتشر می‌شود که برای کمک به توسعه‌دهندگان از طریق استقرار با یک کلیک، ارتقاء نسخه خودکار، پشتیبان‌گیری و رابط مدیریت پایگاه داده به‌زودی طراحی شده است.

زائرنی گفت که توانت با تزریق نقدینگی تازه خود نیز در حال کار بر روی یک محصول سازمانی است که می‌تواند در محل یا در یک ابر خصوصی میزبانی شود و او انتظار دارد اواخر امسال عرضه شود.