Space Forge بریتانیا فناوری جدید ورود مجدد را برای ماهواره‌های تولید داخل فضا معرفی کرد.

استارت‌آپ تولید فضایی ولزی Space Forge یک سیستم ورود مجدد ماهواره‌ای را توسعه داده است تا امکان بازیابی و استفاده مجدد از فضاپیمای تولیدی خود را در فضا فراهم کند.

این سیستم جدید که شامل یک سپر حرارتی و یک وسیله نقلیه آبی است که برای نرم کردن فرود فضاپیما طراحی شده است، در پلتفرم ماهواره‌ای ساخت فضایی این شرکت به نام ForgeStar ادغام خواهد شد.

برخلاف سپرهای حرارتی فرسوده، مانند آنهایی که در کپسول دراگون اسپیس ایکس استفاده می شود، که پس از هر ماموریت نیاز به تعویض دارند، اسپیس فورج می گوید که سپر حرارتی “Pridwen” خود را طوری ساخته است که به اندازه کافی بزرگ باشد تا گرمای تولید شده توسط ورود مجدد جو را از خود دور کند. این سپر که از آلیاژی با دمای بالا ساخته شده است، به گونه‌ای طراحی شده است که برای بلند شدن در داخل پرتابگر جمع شود و زمانی که فضاپیما به زمین باز می‌گردد باز شود.

دور شدن از سپرهای حرارتی فرسوده راهی است که Space Forge امیدوار است خود را از رقبای خود متمایز کند.

اندرو بیکن، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری Space Forge توضیح داد: «این یک فناوری قدیمی است. ایده سپرهای حرارتی فرسوده، چیزی که در هنگام بازگشت خودش را می خورد، این است [1950s] فن آوری.”

Space Forge بریتانیا فناوری جدید ورود مجدد را برای ماهواره‌های تولید داخل فضا معرفی کرد.

اعتبار تصویر: Space Forge

این شرکت همچنین یک وسیله نقلیه آبی بدون خدمه به نام “Fielder” ساخته است که خود را زیر ForgeStar مانور می دهد و آن را در یک فرود نرم “گرفتار” می کند. ایده این است که تا حد امکان استرس بر محموله های حساس داخل وسیله نقلیه کاهش یابد و در عین حال نیاز به بازسازی فضاپیما کاهش یابد.

Space Forge یکی از معدود شرکت‌هایی است که در رقابت برای اولین‌هایی هستند که از بازار بالقوه نجومی مواد ساخته شده در فضا استفاده می‌کنند. این استارت آپ پنج ساله برنامه های بلندپروازانه ای برای امکان ساخت نیمه هادی ها، داروها، آلیاژهای خاص و غیره دارد. در حالی که فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی ثابت کرده اند که این مواد را می توان در مدار تولید کرد، ساخت آنها در مقیاس – و بازگرداندن آنها به زمین – هنوز محقق نشده است.

اعتبار تصویر: Space Forge

بیکن گفت: «ایستگاه فضایی یک آزمایشگاه عالی است، اما یک کارخانه نیست. همچنین تولید در فضا به سادگی تبدیل کپسول Dragon، پرمصرف ترین وسیله نقلیه بار و خدمه در تاریخ، به یک کارخانه مداری نیست. او توضیح داد که کپسول به سادگی برای آن بهینه نشده است – از نظر هزینه یا مهندسی.

او گفت: «اسپیس ایکس کار فوق العاده ای در کاهش هزینه پرتاب انجام داده است، اما واقعاً هزینه بازگشت را کاهش نداده است.

علاوه بر هزینه، مکانیک ورود مجدد اژدها می‌تواند برای برخی از مواد، مانند فرهنگ‌های بیولوژیکی زنده، مشکلاتی ایجاد کند. بیکن توضیح داد: «ما با مشتریان بیولوژیکی صحبت کرده‌ایم که آزمایش‌های سه ساله توسعه خود را در آخرین میلی‌ثانیه فرود از دست داده‌اند،» به دلیل شوک شدید فرود.

این شرکت می گوید در مسیر راه اندازی ماموریت افتتاحیه خود در سال جاری است. این ماموریت، که هیچ محموله‌ای از مشتری را حمل نمی‌کند، تکنیک ساخت Space Forge را نشان می‌دهد و سایر فناوری‌های کلیدی، از جمله فناوری ورود مجدد ایمن را به اثبات می‌رساند. در حالی که بیکن از تعیین تاریخ پرتاب احتمالی یا ارائه‌دهنده پرتاب خودداری کرد، او گفت که این شرکت یک ارائه‌دهنده پرتاب ایالات متحده با میراث پرواز ثابت را انتخاب کرده است.

این شرکت برای اولین بار تلاش کرد تا یک فضاپیما را در ماموریت ژانویه Virgin Orbit از کورنوال، بریتانیا پرتاب کند، اما این محموله – و هر چیز دیگری – زمانی که پرتابگر Virgin دچار یک ناهنجاری شد و نتوانست به مدار برسد، از بین رفت.

Space Forge یک دور اولیه 10.2 میلیون دلاری را در سال 2021 با همکاری شرکت‌های آمریکایی SpaceFund و Type One Ventures و World Fund مستقر در برلین بست. Space.VC، Starbridge Venture Capital، Quiet Capital، Kencoa Aerospace، Trousdale Ventures، Newable Ventures، Dylan Taylor، و FJ Labs نیز شرکت کردند.

در مورد دور بعدی تامین مالی شرکت؟ بیکن گفت: «به زودی منتظر اعلامیه باشید.