Tanso یک بذر برای نرم افزار ردپای CO2 خود برای تولید کنندگان صنعتی ذخیره می کند

استارت‌آپ فناوری آب و هوایی تانسو مستقر در مونک، که نرم‌افزاری را برای کمک به تولیدکنندگان صنعتی در انجام گزارش‌دهی پایداری و حسابداری کربن می‌فروشد، 6.5 میلیون یورو برای رشد اولیه سرمایه گذاری کرده است.

این سرمایه‌گذاری به ۴ میلیون یورو افزایش بذر تقسیم می‌شود که توسط سرمایه‌گذار مستقر در کلن Capnamic رهبری می‌شود و سرمایه‌گذاران موجود از جمله شرکای UVC نیز در آن شرکت دارند. و 2.5 میلیون یورو در ماه گذشته از طریق کمک هزینه نوآوری اتحادیه اروپا تحت برنامه شتابدهنده EIC این بلوک دریافت کرد.

هدف برنامه اتحادیه اروپا حمایت از استارت‌آپ‌های داخلی در مقیاس است و برنامه کاری شتاب‌دهنده در سال 2023 شامل «هوش محیطی» در میان تعدادی از حوزه‌های فناوری سبز است که با هدف کلی این بلوک برای تبدیل شدن به «خنثی‌سازی آب‌وهوایی» تا سال 2050 همسو می‌شود.

ما اولین بار در پاییز 2021 با تانسو صحبت کردیم، زمانی که سه نفر از بنیانگذاران آن به تازگی بودجه اولیه را به دست آورده بودند. از آن زمان، آنها مشغول بوده اند – ارائه اولین محصول «هوش اقلیمی» خود به بازار و حمایت از تعداد فزاینده ای از مشاغل تولیدی برای گزارش انتشار کربن خود.

تعداد مشتریان Tanso در این مرحله دو رقمی است، به ازای یکی از بنیانگذاران و CPO Gyri Reiersen. تانسو نیز در حال رشد بوده است: با این که تعداد تیم در حال حاضر حدود 20 نفر یا بیشتر استخدام شده است.

رایرسن به TechCrunch می‌گوید که استارت‌آپ مشتریانی را در سراسر منطقه آلمانی زبان DACH، یعنی در اتریش و سوئیس و همچنین بازار اصلی آن آلمان، جذب کرده است. او می افزاید: «اکثریت در صنایعی مانند خودروسازی، ماشین سازی و تولید فولاد هستند. در مرحله بعدی، ما به سایر صنایع هیجان انگیز در تولید و مناطق همسایه نگاه می کنیم.

اتحادیه اروپا در حال گسترش الزامات گزارش‌دهی پایداری در شرکت‌ها، تحت مقرراتی مانند دستورالعمل گزارش‌دهی پایداری شرکتی (CSRD) – و همچنین از طریق قوانین و مکانیسم‌های تجارت آلاینده‌ها مانند مکانیسم تنظیم مرز کربن (CBAM) است. و Tanso خاطرنشان می کند که از سال 2025 هر شرکتی با گردش مالی سالانه بیش از 40 میلیون یورو و کل ترازنامه بیش از 20 میلیون یورو (یا بیش از 250 کارمند) باید ردپای کربن خود را به عنوان بخشی از گزارش سالانه خود محاسبه و منتشر کند. – بنابراین با پیش بینی افزایش تقاضا، مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری ایجاد می کند.

این نشان می‌دهد که مقررات پایداری شرکت‌های بیشتری را مجبور می‌کند تا محصولات خود را با هدف کاهش آلاینده‌ها بهبود بخشند تا رقابتی باقی بمانند – برای مثال به نام‌های تجاری معروفی مانند BMW و Bosch توجه می‌کنند که به پایداری به عنوان معیاری برای انتخاب تامین‌کننده توجه می‌کنند.

ما بر این باوریم که کربن به عاملی تبدیل می‌شود که فرآیندهای تدارکات و معیارهای عرضه‌کنندگان بر اساس عملکرد کربن آنها باشد. این بدان معناست که برای برنده شدن در قراردادها، محصولات باید با در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی طراحی و تولید شوند.» ما از مشتریان خود در محک زدن محصولات و شرکت‌هایشان با دیگران و شناسایی نقاط داغ و پتانسیل‌های کاهش برای رقابتی ماندن حمایت می‌کنیم.»

محصول اصلی، با نام مستعار Tanso Climate Intelligence Suite، پاییز گذشته عرضه شد. تمرکز آن بر شرکت‌های تولیدی صنعتی (بنابراین اکثراً کسب‌وکارهای متوسط) است که تانسو استدلال می‌کند که با توجه به میزان آلاینده بودن صنایع سنگین، تحت فشار خاصی برای کربن‌زدایی هستند. به ارقامی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد شرکت‌های تولیدی مسئول حدود یک سوم انتشار کربن در اروپا هستند، اما می‌گوید بسیاری از آنها تاکنون تحت شرایط گزارش‌دهی پایداری قرار نگرفته‌اند.

با این حال، با گسترش الزامات گزارش پایداری اتحادیه اروپا در چند سال آینده، تعداد زیادی از این تولیدکنندگان خواهند بود.

نرم افزار سازگار با ISO تانسو برای حمایت از مشتریان شرکت صنعتی هدف خود در محاسبه، مدیریت و کاهش انتشار کربن – در سطح شرکت و محصول طراحی شده است. «محصول اصلی ما ماژول ردپای کربن شرکتی (CCF) است، جایی که شرکت‌ها فرآیند استانداردی را برای مدیریت مستمر حسابداری کربن کامل خود برای تمام سایت‌های تولید در سراسر جهان برای محدوده کامل 1-3 تنظیم می‌کنند. [emissions reporting]ریرسن توضیح می دهد.

«واردات و ادغام های هوشمند به طور خودکار داده های خام را از ERP ترسیم می کنند [enterprise resource planning] و سیستم های لجستیک به عوامل انتشار در موتور محاسبات ما. بنابراین، ما تلاش را کاهش می‌دهیم و مبنایی را برای تجزیه و تحلیل داده‌های جامد ایجاد می‌کنیم و در گران‌ترین سطحی که ارزش افزوده به عمق می‌افزاید، حفاری می‌کنیم. مشتریان همچنین می‌توانند اهداف منطبق بر هدف مبتنی بر علم (SBTi) را تعیین کنند، اقدامات کاهشی خود را به طور استراتژیک بر اساس انتشار واقعی خود برنامه‌ریزی کنند و به طور فعال انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را هدایت کنند.

به گفته رایرسن، که یک راه‌اندازی در این زمینه را معرفی می‌کند، مقابله با ردپای کربن محصول (PCF) در مورد رسیدگی به «گلوگاه‌های اطلاعاتی در زنجیره تأمین» است.

“هفته آینده، ما یک ماشین حساب ساده PCF را برای محصولات جداگانه همراه با بزرگترین انجمن صنعتی اروپا VDMA راه اندازی خواهیم کرد. [Germany’s Mechanical Engineering Industry Association] با بیش از 3500 عضو، برای تسریع انتقال اطلاعات در زنجیره تامین.

ما قبلاً این را با بیش از 60 شرکت در مرحله بتا آزمایش کرده‌ایم. علاوه بر این، ما در حال حاضر محاسبات PCF خودکار را برای سبد محصولات کامل مشتریان خود و همچنین یک ماژول تعامل با تامین کننده برای پشتیبانی از تامین کنندگان در تبادل PCF آنها توسعه می دهیم. بزرگترین مانع برای تامین کنندگان برای به اشتراک گذاری داده ها، تخصص در محاسبات و پیچیدگی داده های داخلی است.

رایرسن می‌گوید که برنامه برای آخرین تزریق بودجه انتقال به فاز بعدی توسعه محصول است – که به معنای ماژولارتر کردن نرم‌افزار است تا استارت‌آپ بتواند پشتیبانی هدفمندی را برای محاسبه و بهینه‌سازی CCF و PCF ارائه دهد و نیازهای تولیدکنندگان بیشتری را تامین کند.

او می افزاید: “برای این منظور، ما به طور قابل توجهی در حال گسترش تیم خود هستیم و تعدادی متخصص از حوزه های ارزیابی چرخه زندگی و تجزیه و تحلیل داده ها را برای توسعه و گسترش بیشتر ارائه محصول خود استخدام خواهیم کرد.” برای ریختن منابع بیشتر برای ساخت ماژول های محصول اضافی همزمان با افزایش تیم فروش برای محصول اصلی. بنابراین پای روی گاز است تا به دیگران کمک کند پاهای خود را از روی گاز بردارند.

او می افزاید: “مأموریت ما این است که نه تنها انتشارات صنعتی اروپا را به عنوان “کربن تحت مدیریت” در نرم افزار خود داشته باشیم، بلکه باز کردن و تسریع کربن زدایی برای کاهش تغییرات آب و هوایی است.”