Together 20 میلیون دلار برای ساخت مدل های مولد AI منبع باز جمع آوری می کند

هوش مصنوعی مولد – هوش مصنوعی که می تواند مقاله بنویسد، آثار هنری و موسیقی خلق کند، و موارد دیگر – همچنان توجه سرمایه گذاران بزرگ را به خود جلب می کند. به گفته یک منبع، استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی مولد ۱.۷ میلیارد دلار در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ جمع‌آوری کردند، با معاملاتی به ارزش ۱۰.۶۸ میلیارد دلار دیگر که در این سه‌ماهه اعلام شد اما هنوز تکمیل نشده است.

رقابت‌های زیادی وجود دارد، از جمله مدیران فعلی مانند OpenAI و Anthropic. اما علیرغم این واقعیت، VCها از بازیکنان آزمایش نشده و افراد تازه وارد دوری نمی‌کنند.

به عنوان مثال، Together، یک استارتاپ در حال توسعه AI مولد منبع باز، امروز اعلام کرد که 20 میلیون دلار – از طرف بزرگتر برای دور اولیه – به رهبری Lux Capital با مشارکت Factory، SV Angel، First Round Capital، Long Journey Ventures جمع آوری کرده است. , Robot Ventures, Definition Capital, Susa Ventures, Cadenza Ventures و SCB 10x. چندین فرشته سرمایه‌گذار برجسته نیز درگیر بودند، از جمله اسکات بنیستر، یکی از بنیانگذاران PayPal، و جف همرباچر، کارمند مؤسس کلودرا.

براندون ریوز از Lux Capital از طریق ایمیل به TechCrunch گفت: «Together با ارائه یک اکوسیستم باز در سراسر محاسبات و بهترین مدل‌های پایه کلاسی، «لحظه لینوکس» هوش مصنوعی را رهبری می‌کنیم. “تیم با هم متعهد به ایجاد یک اکوسیستم باز پر جنب و جوش است که به هر فردی از افراد گرفته تا شرکت ها اجازه می دهد در آن شرکت کنند.”

Together که در ژوئن 2022 راه اندازی شد، زاییده فکر Vipul Ved Prakash، Ce Zhang، Chris Re و Percy Liang است. پراکاش قبلاً پلتفرم جستجوی رسانه های اجتماعی Topsy را تأسیس کرد که در سال 2013 توسط اپل خریداری شد و بعداً مدیر ارشد شد. ژانگ دانشیار علوم کامپیوتر در ETH زوریخ است که در حال حاضر در حال انجام تحقیقات پیشرو در زمینه هوش مصنوعی غیرمتمرکز است. در مورد Re، او استارت‌آپ‌های مختلفی از جمله SambaNova را تأسیس کرده است که سخت‌افزار و سیستم‌های یکپارچه برای هوش مصنوعی می‌سازد. و لیانگ، استاد علوم کامپیوتر در استنفورد، مرکز تحقیقات مدل های بنیادی دانشگاه (CRFM) را مدیریت می کند.

با Together، Prakash، Zhang، Re و Liang به دنبال ایجاد مدل‌ها و سرویس‌های مولد AI منبع باز هستند که به قول آنها، “به سازمان‌ها کمک می‌کند تا هوش مصنوعی را در برنامه‌های تولید خود بگنجانند.” برای این منظور، Together در حال ساخت یک پلتفرم ابری برای اجرا، آموزش و تنظیم دقیق مدل‌های منبع باز است که هم‌بنیان‌گذاران ادعا می‌کنند محاسبات مقیاس‌پذیر را با قیمت‌های «به‌طور چشمگیری پایین‌تر» نسبت به فروشندگان غالب (مانند Google Cloud، AWS، Azure، و غیره.)

پراکاش در یک مصاحبه ایمیلی به TechCrunch گفت: «ما معتقدیم که مدل‌های مولد یک فناوری نتیجه‌ای برای جامعه هستند و جایگزین‌های باز و غیرمتمرکز برای سیستم‌های بسته برای ایجاد بهترین نتایج برای هوش مصنوعی و جامعه حیاتی هستند. از آنجایی که شرکت ها استراتژی های هوش مصنوعی مولد خود را تعریف می کنند، به دنبال حفظ حریم خصوصی، شفافیت، سفارشی سازی و سهولت استقرار هستند. ارائه‌های ابری فعلی، با مدل‌ها و داده‌های منبع بسته، نیازهای آن‌ها را برآورده نمی‌کنند.»

او یک نکته دارد – حداقل تا جایی که مدیران فعلی فشار را احساس می کنند. یادداشت داخلی گوگل که در اوایل ماه جاری منتشر شد، نشان می‌دهد که غول جستجو – و رقبای آن – نمی‌توانند در درازمدت با ابتکارات AI منبع باز رقابت کنند. در همین حال، گزارش شده است که OpenAI در حال آماده شدن برای معرفی عمومی اولین مدل AI تولید متن متن باز خود در میان گسترش جایگزین های منبع باز است.

یکی از اولین پروژه‌های Together، RedPajama، با هدف تقویت مجموعه‌ای از مدل‌های مولد منبع باز از جمله مدل‌های “چت” در راستای خطوط ChatGPT OpenAI است. یک کار مشترک بین Together و چندین گروه، از جمله موسسه هوش مصنوعی MILA Québec، CRFM و آزمایشگاه علم داده ETH، DS3Lab، RedPajama با انتشار مجموعه‌ای از داده‌ها آغاز شد که سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا مدل‌هایی را پیش‌آموزش دهند که می‌توانند به طور مجاز مجوز بگیرند.

دیگر تلاش‌های مشترک تا به امروز شامل GPT-JT، فورکی از مدل تولید متن متن باز GPT-J-6B (منتشر شده توسط گروه تحقیقاتی EleutherAI) و OpenChatKit، تلاشی برای معادل ChatGPT است.

پراکاش گفت: «امروز، آموزش، تنظیم دقیق یا تولید مدل‌های مولد منبع باز بسیار چالش برانگیز است. “راه حل های فعلی مستلزم آن است که شما تخصص قابل توجهی در هوش مصنوعی داشته باشید و به طور همزمان بتوانید زیرساخت های مورد نیاز در مقیاس بزرگ را مدیریت کنید. پلتفرم Together از هر دو چالش خارج از چارچوب، با راه حلی آسان و قابل دسترس مراقبت می کند.”

با این حال هنوز مشخص نیست که Together تا چه حد یکپارچه است – این پلتفرم هنوز در GA راه اندازی نشده است. و، ممکن است استدلال شود، تلاش های آن در زمینه چشم انداز گسترده تر هوش مصنوعی کمی تکراری است. تعداد مدل‌های منبع باز هم از گروه‌های اجتماعی و هم از آزمایشگاه‌های بزرگ، عملاً روز به روز افزایش می‌یابد. و در حالی که همه آنها برای استفاده تجاری مجوز ندارند، چندین مورد مانند Dolly 2.0 Databricks مجوز دارند.

در زمینه زیرساخت‌های سخت‌افزاری هوش مصنوعی، علاوه بر ارائه‌دهندگان بزرگ ابر عمومی، استارت‌آپ‌هایی مانند CoreWeave ادعا می‌کنند که محاسبات قدرتمندی را با نرخ‌های پایین‌تر از بازار ارائه می‌کنند. حتی تلاش‌هایی برای ایجاد سرویس‌های رایگان و مبتنی بر جامعه برای اجرای مدل‌های تولید متن با هوش مصنوعی صورت گرفته است. (Together قصد دارد با ساختن یک پلتفرم که به طور آزمایشی به نام Together Decentralized Cloud نامیده می شود، راه این گروه های اجتماعی را دنبال کند که منابع سخت افزاری از جمله GPU های داوطلبان در سراسر اینترنت را جمع آوری می کند.)

پس Together چه چیزی را سر میز می آورد؟ پراکاش استدلال می کند که شفافیت، کنترل و حریم خصوصی بیشتر. این یک پیشرفت فروش است که بی شباهت به هوش مصنوعی استیبلی است که محاسبات و سرمایه را به سمت تحقیقات منبع باز هدایت می کند و در عین حال محصولات نهایی مختلف را تجاری می کند – و خدمات را به فروش می رساند.

او گفت: «شرکت‌های تحت نظارت مشتریان بزرگ منبع باز خواهند بود، زیرا مدل‌های منبع باز که از قبل بر روی مجموعه‌های داده باز آموزش داده شده‌اند، سازمان‌ها را قادر می‌سازند تا مدل‌ها را به طور کامل بازرسی، درک و برای برنامه‌های خود سفارشی کنند.» ما معتقدیم که چالش های موجود در هوش مصنوعی تنها با همکاری یک جامعه جهانی قابل غلبه است. بنابراین ما وظیفه خود را ساختن و مدیریت یک اکوسیستم باز و خودپایه که بهترین سیستم های هوش مصنوعی را برای بشریت تولید می کند، قرار دادیم.

مطمئناً این یک هدف عالی است. و این روزهای اولیه برای Together است، که نمی‌گوید آیا در حال حاضر مشتری دارد یا خیر – درآمد بسیار کمتری. اما این شرکت در حال پیشرفت است و برنامه‌ریزی می‌کند تا اندازه تیم خود را از 24 کارمند به حدود 40 نفر تا پایان سال افزایش دهد و بقیه سرمایه اولیه را برای تحقیق و توسعه، زیرساخت‌ها و توسعه محصول صرف کند.

پراکاش گفت: «راه‌حل Together، مبتنی بر مدل‌های مولد منبع باز، بر اساس درک الزامات سازمان‌های بزرگ و رسیدگی به هر یک از این نیازها ساخته شده است تا بستر اصلی استراتژی هوش مصنوعی تولیدی خود را برای شرکت‌ها فراهم کند. “با هم شاهد علاقه فوق العاده ای از سوی شرکت هایی هستیم که به دنبال شفافیت، کنترل و حریم خصوصی بیشتر هستند.”