Wayve ، استارتاپ خودران بدون Lidar ، 13.6 میلیون دلار از Ocado دریافت می کند-TechCrunch

Wayve ، یک استارتاپ خودران مستقر در انگلستان که به دلیل استفاده از یادگیری عمیق و دوربین به جای Lidar و دیگر حسگرها برای هدایت وسایل نقلیه ، بسیار مشهور است ، در حال آماده شدن برای مرحله بعدی توسعه خود با پشتیبان استراتژیک در جیب خود است. به امروز Ocado – خواربارفروش آنلاین که سیستم های خواربارفروشی آنلاین سایر خرده فروشان مانند Kroger در ایالات متحده را نیز تأمین می کند – اعلام کرد که 10 میلیون پوند (معادل 13.6 میلیون دلار با نرخ امروز) در راه اندازی سرمایه گذاری می کند.

این معامله به Ocado اجازه دسترسی زودهنگام به فناوری Wayve مستقر در لندن را می دهد ، که در آزمایشی که سخت افزار و نرم افزار Wayve بر روی ون های Ocado نصب می شود و به مدت یک سال در سناریوهای واقعی که شامل ازدحام ترافیک می شود آزمایش می شود ، استفاده می شود و باعث ناراحتی می شود. خیابان های مسکونی کوچک را روشن می کند و از چیدمان خیابان های پیچیده و بدون شبکه استفاده می کند.

در درازمدت ، Ocado می خواهد از این فناوری در سراسر جهان استفاده کند: شرکت بریتانیایی مجوز انتخاب مواد غذایی ، موجودی و تدارکات خود را که به عنوان پلت فرم هوشمند Ocado (OSP) به سایر خرده فروشان در سراسر جهان می نامد ، صادر می کند.

این معامله از نظر داده ها یک دو طرفه است: Wayve همچنین خودروهای Ocado را با رایانه ها و دوربین های خود مجهز می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد رانندگی هنگام تحویل به طور کلی جمع آوری کند: ادعای بزرگ شرکت این است که به Lidar گران قیمت و سنسورهای دیگر برای کارکردن ، و این بدان معناست که می توان از آن در محیط های ناآشنا استفاده کرد ، اما هنوز برای یادگیری ماشینی خود برای کار با آن سیستم به داده های آموزشی زیادی نیاز دارد.

“گروه Ocado ده ها سال است که نوآوری را در تدارکات جهانی مواد غذایی هدایت می کند. الکس کندال ، مدیرعامل Wayve ، در بیانیه ای گفت: رویکرد پیشرفته آنها در زمینه فعالیت های خواربارفروشی و دسترسی بین المللی به شدت با فرهنگ وویو و جاه طلبی های جهانی همخوانی دارد. “من بسیار مشتاق هستم که با گروه Ocado همکاری کنم و از تخصص گسترده آنها درس بگیرم. در سطح جهانی ، حرکت عظیمی برای تغییر تحرک در عملیات خواربار فروشی در حال حاضر وجود دارد. ما بر ارائه راه حل مستقل مایل آخر برای پشتیبانی از نیازهای خرده فروشان مواد غذایی در همه جا متمرکز شده ایم. هدف ما از طریق مشارکت با گروه Ocado این است که تحویل خودکار را سریعتر در نقاط مختلف جهان باز کنیم. “

ممکن است Wayve در مورد بسیاری از شرکت های دیگر که سیستم های خودران ایجاد می کنند ، رویکرد متفاوتی داشته باشد ، اما قبل از همکاری با Ocado ، این شرکت قبلاً از اعتبار خاصی برخوردار بوده است ، در قالب برخی از معاملات در جیب خود.

این شرکت با سایر خرده فروشان بزرگ در بریتانیا کار می کند – ماه گذشته ، Asda (خرده فروش بریتانیایی که قبلاً متعلق به Walmart بود اما دیگر نیست) محاکمه با این شرکت را آغاز کرد. طبق سوابق در Companies House ، Wayve چند ماهی است که با Ocado کار می کند.

Wayve سرمایه گذاران استراتژیک دیگری در این شرکت دارد: ویرجین – مجموعه ای که در مشاغل مختلف سهام دارد – در ماه مارس سرمایه گذاری مبلغ نامعلومی در این استارتاپ اعلام کرد. در مجموع Wayve بیش از 58 میلیون دلار از بودجه خود را افشا کرده است ، که یان لکون ، بالدرتون و Firstminute (VC برنت هوبرمن) در میان سایر سرمایه گذاران هستند.

یک انگیزه مهم برای شرکای احتمالی Wayve این واقعیت است که پیاده سازی سیستم این استارتاپ نسبت به سیستم Lidar و دیگر حسگرها بسیار ارزان تر است. (Wayve روش خود را به عنوان “نرم افزار AI ، سخت افزار ناب و پلت فرم یادگیری ناوگان برای AV 2.0” می فروشد.)

با توجه به اینکه هر دو رویکرد هنوز تا حدودی با پیاده سازی های کامل و واقعی فاصله دارند ، مهم این است که ما در این مرحله به دنبال رویکردهای گوناگون برای یافتن بهترین و ایمن ترین راه حل ها (نه فقط آنهایی که مقرون به صرفه ترین راه ها هستند) باشیم. به

این معامله یک گام دیگر برای اوکادو در توسعه نسل بعدی فناوری خود محسوب می شود و نشان می دهد که چگونه این شرکت سیستم های خودران را در قلب این استراتژی قرار داده است. در اوایل سال جاری نیز مبلغ مشابهی را در Oxbotica سرمایه گذاری کرد ، که نرم افزاری را برای تأمین این سیستم ها می سازد. (مشخص نیست که چگونه فناوری Oxbotica با Wayve کار می کند: ما می پرسیم و با کسب اطلاعات بیشتر به روز می کنیم.)

الکس هاروی ، سرپرست فناوری پیشرفته گروه Ocado ، در بیانیه ای گفت: “Ocado در حال توسعه سیستم های تحرک خودگردان بسیار هوشمند است تا اقتصاد عملیاتی و پیشنهاد پلت فرم هوشمند Ocado را برای شرکای خرده فروشی OSP ما تغییر دهد.” به “ما از روش Wayve برای حل این پیچیده ترین چالش ها تحت تأثیر قرار گرفته ایم و مشتاق هستیم که توانایی های خود را افزایش دهیم تا شرکای خرده فروشی ما در سطح جهانی در اولین فرصت از آنها استفاده کنند.”