الیزابت هلمز، بنیانگذار ترانوس، فردا به زندان نمی رود

همانطور که اولین بار توسط WSJ گزارش شد، الیزابت هولمز، بنیانگذار ترانوس، فردا برای آغاز اجرای حکم 11 ساله به زندان نمی رود. اگرچه اوایل ماه جاری، ادوارد داویلا، قاضی دادگاه منطقه ای ایالات متحده، درخواست او برای آزاد ماندن را رد کرد، اما این هفته او مستقیماً از دادگاه تجدیدنظر ناحیه نهم ایالات متحده درخواست کرد که آیا می تواند تا زمانی که پرونده اش در جریان استیناف قرار می گیرد، از زندان بیرون بماند. روند؛ ژورنال می گوید، این درخواست به طور خودکار تاریخ گزارش او را در حالی که دادگاه درخواست او را بررسی می کند، به حالت تعلیق در می آورد.

این فقط آخرین پیچش در داستان دره سیلیکون است که دنیای تجارت گسترده‌تر را مجذوب خود کرده است و حتی به سریال محدود برنده جایزه امی به نام «ترک کردن» در Hulu منجر شده است.

در ژانویه 2022، پس از یک محاکمه تقریباً چهار ماهه، هولمز به چهار فقره کلاهبرداری و توطئه مرتبط با Theranos، استارت آپ شکست خورده خود در آزمایش خون محکوم شد. در جلسه صدور حکم در نوامبر سال گذشته، قاضی داویلا به او دستور داد تا در 27 آوریل 2023 “تسلیم شود”.

قاضی داویلا در رد درخواست قبلی هولمز برای آزاد ماندن در زمانی که محکومیت خود را تجدید نظر می کند، نوشت که در حالی که هولمز “شواهد روشن و قانع کننده ای مبنی بر عدم فرار او ارائه کرد”، او معتقد نیست که او احتمالاً “مسئله قانونی یا واقعی” را مطرح کرده است. منجر به “برگشت یا دستور آزمایش جدید همه موارد” شود.

رامش “سانی” بالوانی، رئیس سابق و مدیر ارشد اجرایی ترانوس – که سال گذشته نیز به دلیل کلاهبرداری از سرمایه گذاران و بیماران شرکت مجرم شناخته شد – به طور مشابه از Ninth Circuit پرسیده بود که آیا می تواند تا زمانی که محکومیت خود را به چالش می کشد آزاد بماند. پیشنهاد او سه هفته بعد رد شد، اما این اقدام او را قادر ساخت تا از اواسط مارس تا پنجشنبه گذشته، 20 آوریل، خود را به یک زندان با امنیت پایین در سن پدرو، کالیفرنیا تسلیم کند.

اگرچه مشخص نیست که آیا تأثیری خواهد داشت یا خیر، روز دوشنبه، انجمنی برای وکلای دفاع جنایی از حوزه نهم خواست تا دستور محاکمه جدیدی را برای هولمز بدهد و گفت که دادستان ها با افشای هویت یک شاهد – کینگ شوک، از شواهد و قواعد دادرسی چشم پوشی کردند. داس، مدیر سابق آزمایشگاه بالینی در ترانوس – فقط پنج هفته قبل از شروع استدلال های دولت در محاکمه. آنها استدلال می کنند که این اقدام نقض قانون 16 قواعد دادرسی کیفری فدرال است که هدف آن دادن زمان کافی به متهم برای آماده سازی دفاع است.

هلمز دو فرزند زیر دو سال دارد. قبل از این آخرین اتفاق، او قرار بود خود را به دفتر مارشال ایالات متحده تحویل دهد و سپس به یک زندان فدرال منتقل شود. طبق گزارش ها، دادگاه اردوگاه زندان فدرال در برایان، تگزاس، در حدود 100 مایلی خارج از هیوستون، جایی که هولمز تا حدی در آنجا بزرگ شد و همچنان در آنجا خانواده دارد، توصیه کرد.

به گفته هوستون کرونیکل، این مرکز با حداقل امنیت دارای خوابگاه برای تقریباً 550 زندانی است، نسبت پرسنل به زندانی پایینی دارد و به گفته اداره فدرال زندان ها «کار و برنامه محور» است.

هولمز که در سال 2003 برای ساخت ترانوس استنفورد را ترک کرد، به دلیل توسعه فناوری که به گفته او می‌تواند صدها بیماری را تنها با یک سوزن خون آزمایش کند، مورد تحسین مطبوعات تجاری قرار گرفت. سرمایه گذاران نیز به ادعاهای هولمز اعتقاد داشتند و بیش از 400 میلیون دلار سرمایه برای شرکت فراهم کردند و ارزش آن را 9 میلیارد دلار تعیین کردند.

این روایت در سال 2015 پس از اینکه مجموعه‌ای از مقالات WSJ نشان داد که فناوری آن همانطور که تبلیغ می‌شود کار نمی‌کند، شروع به از هم پاشیدگی کرد. در ژوئن 2018، هولمز و بالوانی هر دو به اتهام کلاهبرداری کیفری متهم شدند. بلافاصله پس از آن، شرکت به سهامداران اعلام کرد که به طور رسمی منحل می شود.