عباس مقدم

عباس مقدم

 

میکس و مسترینگ

میکس و مسترینگ

برای دانستن تفاوت میکس و مسترینگ ، کافیست بدانیم میکس چیست و چه مراحلی را شامل میگردد و همینطور بدانیم مسترینگ چیست و چه زمانی یک موسیقی را مستر میکنند میکس و مسترینگ ، در واقع دو قسمت جدا از هم در فرایند ایجاد موسیقی ست . آن گاه از پروسه آهنگسازی ، ضبط و تنظیم ، نوبت به مرحله میکس میرسد. و سپس از اتمام میکس وقت مستر کردن موسیقی هست . بعد از آن از مسترینگ هم روند دیگری وجود داراست که مربوط به پخش ترانه می‌شود . کارهایی که در طول میکس انجام میدهیم ، تماما متفاوت می باشد حساس کارهایی که در مسترینگ انجام میشود . در مرحله اولیه ترانه عالم ، مسئولیت میکس حساس یک نفر یا این که یک مجموعه بوده و مسئولیت مسترینگ دارای شخص یا این که گروهی دیگر هست . ولی اینجا ما به دنبال ادراک معنا میکس و مسترینگ و تفاوت آن حیاتی یکدیگر هستیم . به این معنی که هر دو مرحله را خودمان میخواهیم انجام دهیم و تجهیزاتی که در اختیار داریم ممکن است در حد استودیو خانگی باشد . در هر رخ بایستی بدانید میکس و مسترینگ ، مطالب گسترده و پیچیده ای دارد و اشخاص متعددی را گیج می کند ! پس در صورتی که الان در درحال حاضر یادگیری هستین ، عالی هست بدانید چالش هایی که تا الان در انجام میکس و مسترینگ روبرو شدید برای تمامی افراد دیگر نیز نیز واقعه می افتد . در حدی که اشخاص متعددی از ادامه دادن یادگیری میکس و مسترینگ منصرف میشوند همینطور عالی می باشد بدانید در صورتی که در حالا حاظر در درحال حاضر ضبط و تنظیم موسیقی برای پخش بین المللی می‌باشید ، انجام دادن میکس و مسترینگ بنیادین ، الزامی است . پس بهتر است همین فعالیت توسط کسی که خدمات میکس و مسترینگ دارد انجام شود . ولی اگر به دنبال یادگیری میکس و مسترینگ هستید و زمانه مجزایی را به جهت آن در نظر گرفته اید ، کسب هرچه اکثر دانش و تجربه حیاتی فراوانی داراست . همانطور که در نخست گفته شد به جهت فهمیدن تفاوت میان میکس و مسترینگ باید مفهوم هر کدام را به رخ منقطع دانست که در تحت به سادگی تفسیر دیتا شده هست

میکس

میکس آهنگ ، به این معنی که مخلوط تمام چیزهایی که در پروژه شما وجود دارد . مانند صدای خواننده ، صدای سازها و … این صداها ممکن هست ضبط شده باشند و یا ساز مجازی VST باشند . ترکیب صداها یعنی برای هر کدام از صدا ، مقدار قابل قبولی از بلندی صدا Level در لحاظ بگیرید ، صداها را اکولایز نمایید و یا کمپرس نمایید ، همینطور افکت هایی که به صداهای خام پروژه رنگ میبخشند و … همین یک‌سری مثال بالا از کارهای اهمیت میکس می باشد . میکس ، نظیر دسته کردن تکه های پازل میباشد . در عین هم اکنون که تکه های پازل را می بایست پیدا نمایید ، باید مطمئن شوید همگی چیز به درستی به نیز متصل شده اند . در نهایت هم دستی به سر و بر روی آنچه انجام دیتا اید ، می بایست بکشید . آن‌گاه از اتمام میکس ، آهنگ می بایست حالا و هوای مهربانی داشته باشد و شنیدن آن باعث خشنود شدن شما شود . یعنی هنگامی که آهنگ را میشنوید از همه صداها راضی باشید . وقتی که به همین تراز رسیدید ، می بایست از پروژه خروجی بگیرید و تمامی اجزا و لاینهای آهنگ را به یک فایل صوتی تبدیل نمایید . نیز اکنون مرحله مسترینگ فرا رسیده است .

 مسترینگ

مسترینگ

مسترینگ آهنگ ، به این معنی که بخشیدن شفافیت و درخشش به ترانه . همینطور حجیم شنیده شدن آن . بخشیندن شفافیت و درخشش یعنی ترانه واضح شنیده شود نه کدر و بم یا تیز و گوش خراش . حجیم شنیده شدن به این معنی که آهنگ پر و چاق شنیده شود نیکی لاغر و سوای انرژی . به طور ساده ، گوش دادن به موزیک بعد از آن از مسترینگ نباید باعث به وجود آمدن حساس انفجار در اسپیکرها شود ، به عبارتی مرحله صداها اهمیت یکدیگر متعادل و در تمام آهنگ حساس جاذبه داشته باشد . یکی از از بزرگترین تفاوت های مسترینگ مهم میکس همین است که در مسترینگ شما تنها اساسی یک لاین صدا سر و فعالیت دارید ، در صورتی که در میکس حیاتی تعداد متعددی از لاین ها روبرو هستید . مستریگ نسبت به میکس بحثی مبهم و سر بسته تری می باشد ، یعنی مسترینگ پروسه ای ست متعلق ای به دانش در همین حوزه ! ممکن است بتوان میکس را اساسی امتحان و غلط به جایی رساند ، ولی مسترینگ تحت هیچ شرایطی اساسی امتحان و غلط عاقبت نخواهد اعطا کرد .

 نتیجه

نتیجه

 به جهت انجام میکس نیاز به حرفه ای بودن نمی باشد و از این الان میتوانید شروع به میکس کردن کنید اما برای مسترینگ بدون شک و تردید باید یک رشته ای باشید . خوب است بدانید ، میکس و مسترینگ به طریق اعتقادوباور نکردنی بهم متصل میباشند . یعنی اگر استاد مسترینگ باشید ، و کسی به جهت شما پروژه غیر حرفه ای میکس شده به جهت مسترینگ ارسال کند ، حتما با نقص‌ روبرو خواهید شد و نمی توانید دقیقا آنچیزی که برای مسترینگ در لحاظ دارید پیاده نمایید . و صرفا خط مش آن تصحیح میکس هست . پس در هر رخ میکس نیز می بایست حرفه ای انجام شود تا در مرحله بعدی به این معنی که مسترینگ کلیه چیز به مهربانی پیش برود و پازل شما کامل شدن شود . هم اکنون پلاگین و نرم افزارهای زیادی وجود داراست که انجام میکس و مسترینگ را در استودیو خانگی راحت تر کرده می باشد . به این برهان می باشد که اکثری از آهنگسازان پروژه های خود را در خانه میکس و مسترینگ مینمایند . هر چندین کیفیت خروجی که به وسیله مهندس صدا و در استودیو تجاری انجام شده به مراتب فراتر از میکس و مسترینگی که آهنگساز و در استودیو خانگی خود انجام داده هست .