مطالعه نشان می دهد که درآمد اپ استور توسعه دهندگان کوچک در دو سال گذشته 71 درصد افزایش یافته است

اپل به تازگی یافته های یک مطالعه مستقل را منتشر کرده است که نشان می دهد درآمد توسعه دهندگان کوچک در اپ استور از سال 2020 تا 2022 به میزان 71 درصد افزایش یافته است. فروشگاه های اپلیکیشن دیگر

این غول فناوری، توسعه‌دهندگان کوچک را هر کسی با درآمد سالانه کمتر از ۱ میلیون دلار از اپ استور و کمتر از ۱ میلیون دانلود در تمام برنامه‌هایشان در یک سال معین تعریف می‌کند. در سال 2020، این شرکت هزینه های خود را از 30٪ به 15٪ برای چنین توسعه دهندگان کاهش داد.

این مطالعه بیان کرد که بیش از 90 درصد از توسعه دهندگان در اپ استور در سال 2022 توسعه دهندگان کوچک بودند. بسیاری از توسعه دهندگان مستقل که به اکوسیستم می پیوندند در اروپا مستقر هستند زیرا 25 درصد از توسعه دهندگان کوچک جدید از کشورهای اروپایی آمده اند. چین 23 درصد از برنامه‌نویسان اضافه شده و 14 درصد از ثبت‌نام‌های توسعه‌دهنده جدید از ایالات متحده بوده است، مناطق دیگر مانند کره جنوبی، هند و برزیل 35 درصد از نظر پیوستن توسعه‌دهندگان جدید به اکوسیستم اپ استور بوده‌اند.

در این گزارش بر دسترسی اپ استور در 175 کشور تاکید شده است. گفته می‌شود که 40 درصد از بارگیری‌های برنامه‌های کسب‌وکارهای کوچک از خارج از منطقه محل سکونت آنها بوده و 80 درصد از آنها برنامه‌های خود را در چندین ویترین فروشگاه دارند.

بر اساس مطالعه امروز، برخی از توسعه دهندگان درآمد خود را با سرعتی سریع افزایش می دهند. به عنوان مثال، 40٪ از توسعه دهندگانی که قبلا “توسعه دهندگان کوچک” بودند – اما از آن دسته فارغ التحصیل شده اند زیرا در سال 2022 بیش از یک میلیون دلار درآمد داشتند – در اپ استور نبودند یا فقط پنج سال پیش کمتر از 10000 دلار درآمد داشتند.

با این مطالعه، اپل می‌خواهد به این نکته اشاره کند که پلتفرم آن در میان بررسی‌های نظارتی به کسب‌وکارهای کوچک و توسعه‌دهندگان کمک می‌کند. در اوایل سال جاری، این شرکت گزارشی منتشر کرد که در آن اشاره کرد که از زمان آغاز به کار اپ استور در سال 2008، 320 میلیارد دلار به توسعه دهندگان پرداخت کرده است.

با این حال، مقامات مختلف در سراسر جهان به انحصار اپل (و گوگل) در توزیع برنامه ها در پلت فرم مربوطه خود نگاه می کنند. در ماه فوریه، دولت بایدن گفت که هر دو غول فناوری رقابت را از طریق فروشگاه های اپلیکیشن خود خفه می کنند. گفته می‌شود که این شرکت‌ها محیطی «نابهینه» برای رقابت ایجاد کرده‌اند و سیاست‌های آن‌ها در این فروشگاه‌ها «موانع و هزینه‌های غیرضروری را برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها ایجاد کرده است، از هزینه‌های دسترسی به محدودیت‌های عملکردی که به نفع برخی برنامه‌ها نسبت به سایرین است.»

طبق گزارش ها، این شرکت همچنین در حال آماده شدن برای اجازه بارگذاری جانبی برنامه در آیفون است که عمدتاً به لطف قانون بازار دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) است که در سال 2024 اجرایی می شود.