Bluesky چیست؟ همه چیز در مورد برنامه ای که سعی می کند جایگزین توییتر شود

آیا علف آن طرف سبزتر است؟ ما مطمئن نیستیم، اما مطمئناً آسمان آبی‌تر است. بیش از یک سال از زمانی که ایلان ماسک پیشنهاد خود را برای خرید توییتر اعلام کرد می‌گذرد، و کسانی که با این فروش مخالفت کردند سعی کرده‌اند در پلتفرم‌هایی مانند Mastodon، Substack Notes، T2 خرید کنند… اما هیچ‌کدام از این جایگزین‌های توییتر واقعاً رعد و برق را در بطری‌هایی مانند آن ثبت نکرده‌اند. آسمان آبی.

Bluesky در نسخه بتای خود فقط به صورت دعوت‌شده باقی می‌ماند، اما با ورود افراد بیشتری به سایت، هیاهو در اطراف آن افزایش می‌یابد – اگرچه همانطور که از برنامه‌هایی مانند Clubhouse می‌دانیم، تبلیغات ممکن است برای همیشه دوام نیاورد. در این بین، Bluesky اکنون حدود 50000 کاربر دارد، اما طبق برآوردهای data.ai، این برنامه بیش از 375000 بار دانلود شده است. بسیاری از مردم در تلاش برای دریافت دعوتنامه هستند که شروع به فروش در eBay کرده اند (ما توصیه می کنیم این خرید را انجام ندهید).

در اینجا ما به رایج ترین سوالات در مورد Bluesky Social پاسخ می دهیم:

Bluesky چیست؟

Bluesky یک برنامه اجتماعی غیرمتمرکز است که توسط مدیر عامل سابق توییتر جک دورسی مفهوم سازی شده و به موازات توییتر توسعه یافته است. این شبکه اجتماعی دارای یک رابط کاربری شبیه توییتر با انتخاب الگوریتمی، طراحی فدرال و تعدیل خاص جامعه است.

Bluesky از یک چارچوب منبع باز ساخته شده در داخل، پروتکل AT استفاده می کند، به این معنی که افراد خارج از شرکت در نحوه ساخت و توسعه آن شفافیت دارند.

دورسی پروژه Bluesky را در سال 2019 زمانی که هنوز مدیرعامل توییتر بود معرفی کرد. در آن زمان، او گفت که توییتر بودجه «تیم مستقل کوچکی متشکل از حداکثر پنج معمار، مهندس و طراح منبع باز» را تأمین می‌کند که وظیفه ساخت استانداردی غیرمتمرکز برای رسانه‌های اجتماعی را بر عهده دارند، با این هدف که توییتر خودش این استاندارد را بپذیرد. . اما این قبل از خرید این پلتفرم توسط ایلان ماسک بود، بنابراین از اواخر سال 2022، Bluesky به طور کامل از توییتر جدا شد. دورسی حتی از Bluesky برای ابراز ناراحتی خود از رهبری ماسک استفاده کرده است.

چگونه از Bluesky استفاده می کنید؟

پس از دعوت، کاربران یک دسته ایجاد می کنند که سپس به عنوان @username.bsky.social و همچنین یک نام نمایشی که در متن پررنگ تر به نظر می رسد نشان داده می شود. اگر خیلی تمایل دارید، می‌توانید نام دامنه‌ای که متعلق به شماست را به نام کاربری خود تبدیل کنید – بنابراین، برای مثال، دارل اترینگتون از TechCrunch در Bluesky با نام @etherington.com شناخته می‌شود.

این برنامه به خودی خود مانند یک توییتر بدون استخوان عمل می کند، جایی که می توانید روی دکمه پلاس کلیک کنید تا یک پست 256 کاراکتری ایجاد کنید که می تواند شامل عکس نیز باشد. خود پست‌ها را می‌توان به آن‌ها پاسخ داد، بازتوییت کرد، لایک کرد و از یک منوی سه نقطه‌ای گزارش کرد، از طریق اشتراک‌گذاری iOS در برنامه‌های دیگر به اشتراک گذاشت یا به‌صورت متن کپی کرد.

می‌توانید افراد دیگر را جستجو و دنبال کنید، سپس به‌روزرسانی‌های آنها را در جدول زمانی «صفحه اصلی» خود مشاهده کنید. همچنین یک جدول زمانی «چه خبر داغ» وجود دارد که پست‌های جذابی را نشان می‌دهد. نمایه‌های کاربر دارای همان ویژگی‌هایی هستند که انتظار دارید: یک عکس نمایه، پس‌زمینه، بیوگرافی، و معیارها، و تعداد افرادی که آنها را دنبال می‌کنند. فیدهای نمایه به دو بخش مانند توییتر تقسیم می شوند: پست ها و پست ها و پاسخ ها.

همچنین یک برگه «Discover» در مرکز پایین ناوبری برنامه وجود دارد که پیشنهادات بیشتر «چه کسی را دنبال کنید» و یک فید در حال اجرا از به‌روزرسانی‌های Bluesky اخیراً ارسال شده را ارائه می‌دهد.

اسکرین شات از تب منو Bluesky

اعتبار تصویر: ناتالی کریستمن

چگونه می توانم به Bluesky دعوت شوم؟

کاربران جدید هر دو هفته که در برنامه Bluesky هستند یک کد دعوت دریافت می کنند. این شرکت نمودار اجتماعی را رصد می کند و به کاربرانی که از شرکت کنندگان قابل اعتماد دعوت می کنند، کدهای دعوت بیشتری را برای اشتراک گذاری می دهد.

Bluesky می‌گوید در درازمدت، سیستم کد دعوت را به عنوان بخشی از ابزار منبع باز می‌بیند تا به مدیران سرور کمک کند تا جوامع خود را مدیریت و تعدیل کنند.

چه کسی در Bluesky است؟

تا پایان آوریل 2023، Bluesky به 50000 کاربر در پلتفرم رسید. چهره‌ها و سازمان‌های برجسته از نماینده الکساندریا اوکاسیو-کورتز (D-NY) تا NPR تبعیدی توییتر، خانه جدیدی در Bluesky پیدا کرده‌اند.

آیا Bluesky درست مانند توییتر کار می کند؟

از بسیاری جهات، بله. با این حال، Bluesky هنوز DM یا برخی از ابزارهای پیشرفته مانند افزودن حساب ها به لیست ها را ندارد. علاوه بر این، توییتر از پروتکل غیرمتمرکز مانند ActivityPub یا AT استفاده نمی کند.

Bluesky در ابتدا به عنوان پروژه ای که توسط جک دورسی در سال 2019 و زمانی که او مدیر عامل توییتر بود آغاز شد. اما این اپلیکیشن اجتماعی از زمان تاسیس خود در سال 2021 یک شرکت مستقل بوده است.

آیا Bluesky رایگان است؟

بله، اما در حال حاضر دسترسی فقط دعوت است.

آیا Bluesky غیر متمرکز است؟

آره. تیم Bluesky در حال توسعه پروتکل غیرمتمرکز AT است که Bluesky در بالای آن ساخته شده است. . در مرحله بتا، کاربران فقط می‌توانند به شبکه bsky.social بپیوندند، اما Bluesky قصد دارد فدرال شود، به این معنی که جوامع بی‌پایانی که به صورت جداگانه اداره می‌شوند می‌توانند در شبکه منبع باز وجود داشته باشند. بنابراین، اگر یک توسعه‌دهنده خارج از Bluesky برنامه اجتماعی جدید خود را با استفاده از پروتکل AT بسازد، کاربران Bluesky می‌توانند به برنامه جدید بپرند و روی دنبال‌کنندگان، دسته‌ها و داده‌های موجود خود پورت کنند.

آیا Bluesky روی iOS و اندروید است؟

آره. Bluesky در 20 آوریل برای کاربران اندروید عرضه شد و در ابتدا در اواخر فوریه برای کاربران iOS راه اندازی شد. این پلتفرم از نظر فنی هنوز برنامه وب ندارد، اما اگر وارد سیستم شوید و به staging.bsky.app بروید، دنیای کاملا جدیدی برای شما باز خواهد شد.

آیا پست های Bluesky واقعاً “اسکیت” نامیده می شوند؟

از نظر فنی هیچ نامی برای پست‌ها وجود ندارد، اما کاربران اینترنت نام «skeets» را انتخاب کرده‌اند که ترکیبی از «توئیت» و «آسمان» است. علیرغم اعتراض جی گرابر، مدیرعامل Bluesky و دیگرانی که عامیانه سمن را سرگرم‌کننده نمی‌دانند، کاربران همچنان به طور گسترده به پست‌ها به عنوان «اسکیت» می‌گویند.

چرا مردم درباره «رشته جهنمی» پست می گذارند؟

افسوس، نخ جهنمی. تو باید آنجا می بودی. اساساً، افراد زیادی به یک رشته پاسخ دادند، همه افراد در اعلان‌های تاپیک شکستند، پست غیرممکن شد بی‌صدا شود، موضوع به دسته‌ای از رشته‌های فرعی مختلف تقسیم شد… هرج و مرج بود، و توسعه‌دهنده که می‌توانست آن را برطرف کند. تا دوشنبه سر کار نبود – از آنجایی که آخر هفته بود – و او به حق ایستادگی کرد و روزهای مرخصی خود را گرفت، به خصوص که به تازگی خستگی ناپذیر کار کرده بود تا ویژگی بلوک را فعال کند. آه، خوشحالی تیم های کوچک استارتاپی! اما این بدان معنی بود که نخ جهنمی برای کل آخر هفته تکثیر می شد. همان‌طور که پوستر برجسته جون نوشت: «تاکنون در روز 3 از تاپیک جهنمی، من برهنه‌ها، بازی تیک تاک، عشق پیدا شدن، آنچه که نخ جهنمی نمی‌تواند انجام دهد، دیده‌ام.»

اگر به hellthread پاسخ دهید، در hellthread گرفتار می‌شوید – یعنی شروع به دریافت همه اعلان‌ها می‌کنید، اما نمی‌توانید آنقدر بالا بروید تا کل hellthread را ببینید، که باعث می‌شود تا حدی گیج کننده باشد، و همچنین چگونه آیا می دانید که آیا در موضوع اصلی جهنمی هستید یا یک موضوع فرعی؟ اگر نخ جهنمی را بیشتر شبیه یک درخت جهنمی با ریشه ها و شاخه هایی با اندازه ها و قدرت های مختلف تصور کنید، مفهوم سازی آن آسان تر است.

به تعبیر جی گرابر، مدیرعامل Bluesky، هر اشکالی که به اندازه کافی وجود داشته باشد به یک ویژگی تبدیل می شود.

اوه، همچنین یک ربات اردک بود که مدام به جهنم پاسخ می داد و می گفت: “

تفاوت بین Bluesky و Mastodon چیست؟

اگرچه معماری Bluesky شبیه معماری Mastodon است، بسیاری از کاربران Bluesky را بصری‌تر می‌دانند، در حالی که Mastodon می‌تواند غیرقابل دسترس باشد: انتخاب نمونه‌ای برای پیوستن در ماستودون کاری غیرممکن به نظر می‌رسد، و کاربران طولانی مدت در مورد هنجارهای ارسال پست خود بسیار تدافعی می‌کنند. ، که می تواند پیوستن به گفتگو را ترسناک کند. برای حفظ رقابت، Mastodon اخیراً جریان ثبت نام خود را ساده کرده است و mastodon.social را به سرور پیش فرض کاربران جدید تبدیل کرده است.

مالک Bluesky کیست؟

اگرچه جک دورسی از Bluesky حمایت مالی کرد و در هیئت مدیره شرکت نشسته است، او در توسعه روزانه شرکت نمی کند. مدیرعامل Bluesky جی گرابر است که قبلاً به عنوان مهندس نرم افزار برای ارز رمزنگاری شده Zcash کار می کرد و سپس یک سایت برنامه ریزی رویداد به نام Happening را تأسیس کرد.

اگر سؤالات متداول بیشتری در مورد Bluesky دارید که در اینجا پوشش داده نشده است، در زیر برای ما نظر بگذارید.