Flipboard اولین برنامه ای است که Bluesky، Mastodon و Pixelfed را در یک برنامه پشتیبانی می کند

برنامه مجله اجتماعی Flipboard با اخبار امروز مبنی بر ادغام آن با شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز، Bluesky و Pixelfed، به سرمایه گذاری خود در وب اجتماعی فدرال ادامه می دهد. این حرکت به کاربران برنامه تلفن همراه Flipboard اجازه می‌دهد تا به صورت بصری پست‌ها و عکس‌های هر دو شبکه را مرور کنند، نظر بدهند، مورد علاقه خود قرار دهند، پاسخ دهند و در فیدهای سفارشی مانند فید «چه خبر است» از پست‌های محبوب Bluesky حرکت کنند. قابل ذکر است، این همچنین باعث می‌شود Flipboard به اولین شرکت فناوری بزرگ تبدیل شود که با Bluesky، جایگزین جدید توییتر که در نسخه بتا خصوصی فقط دعوت‌شده باقی می‌ماند، و همچنین اولین برنامه تلفن همراه که از هر سه شبکه غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند، ادغام می‌شود.

طبق گفته Flipboard، ادغام Bluesky از امروز برای کاربران iOS و Android آغاز خواهد شد، در حالی که پشتیبانی Pixelfed در روزهای آینده ارائه خواهد شد.

همانند پشتیبانی قبلی Flipboard از Mastodon، کاربران می‌توانند از بخش حساب‌های برنامه (در برگه زیر) دیدن کنند تا حساب‌های Pixelfed و Bluesky خود را اضافه کنند، که شامل استفاده از رمز عبور برنامه برای Bluesky برای امنیت بیشتر، به جای ورود به سیستم اصلی است. اعتبارنامه

اعتبار تصویر: فلیپ بورد

پس از تکمیل راه‌اندازی، کاربران Flipboard می‌توانند به طور موثر از برنامه به عنوان مشتری Pixelfed یا Bluesky برای ورق زدن پست‌ها، عکس‌ها و مقالات دیگران استفاده کنند. مرور پروفایل های فردی؛ و پاسخ، لایک و بازنشر محتوا؛ و همچنین پاسخ ها و نظرات دیگران را بخوانید. کاربران Bluesky همچنین می‌توانند فید پرطرفدار «What’s Hot» و در آینده هر فید سفارشی دیگری که در نهایت پشتیبانی می‌شود را مرور کنند.

اگرچه به‌طور پیش‌فرض، Flipboard طرح‌بندی بصری‌تری را در جایی که پست‌ها را ورق می‌زنید انتخاب می‌کند، اما اگر می‌خواهید یک رابط کاربری بیشتر شبیه توییتر برای مرور خط زمانی Bluesky داشته باشید، گزینه‌ای در تنظیمات وجود دارد که می‌توانید به فید قابل پیمایش بروید. (یا همانگونه که کاربران آن را «خط آسمان» نامیده اند.)

ادغام‌های جدید بخشی از تلاش‌های بزرگ‌تر Flipboard برای استقبال از آینده وب اجتماعی است که اکنون شامل فشار به سمت تمرکززدایی می‌شود.

از زمان تأسیس بیش از یک دهه پیش، Flipboard بر ساختن پلتفرمی متمرکز شده است که به کاربران امکان می دهد محتوایی را از سراسر وب کشف کنند و با مدیریت محتوا از سایت های رسانه ای، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی مختلف، «مجله هایی» اختصاص داده شده به علایق خود ایجاد کنند. اما با تصاحب توییتر توسط ایلان ماسک، توانایی Flipboard برای مدیریت از برنامه میکروبلاگینگ تحت تأثیر سیاست‌های تغییر در مورد استفاده از API و قیمت‌گذاری توییتر قرار گرفت. توییتر سپس دسترسی Flipboard را در ماه گذشته قطع کرد.

اعتبار تصویر: فلیپ بورد

در همان زمان، علاقه به شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز شروع به رشد کرد، زیرا کاربران به دنبال گزینه‌های جایگزین توییتر، مانند پلتفرم منبع باز و غیرمتمرکز Mastodon بودند تا نیازهای خود را برآورده کنند. با مشاهده پتانسیل در یک وب اجتماعی غیرمتمرکز – یا همان طور که به آن «فدیورس» می‌گویند – Flipboard در ماه فوریه اعلام کرد که پشتیبانی از Mastodon را در برنامه خود اضافه می‌کند، سرور Mastodon خود را راه‌اندازی می‌کند و در نهایت با ActivityPub، پروتکل اساسی که Mastodon را تامین می‌کند، یکپارچه می‌شود. و سایر برنامه های فدرال، مانند Pixelfed، جایگزین غیرمتمرکز اینستاگرام. یادداشت‌های Flipboard، ادغام ActivityPub چند ماه است که در حال انجام است و تکمیل آن چندین ماه دیگر طول خواهد کشید.

در همین حال، Flipboard به آرامی نمونه Mastodon خود، flipboard.social را توسعه داده است، که در حال حاضر برای دسترسی به آن دعوت نامه نیاز دارد. و کاربران Flipboard اکنون می توانند با شبکه Mastodon خود در برنامه تعامل داشته باشند، همانطور که قبلاً با توییتر می توانستند.

اعتبار تصویر: فلیپ بورد

اما برخلاف Mastodon و Pixelfed، Bluesky در حال توسعه پروتکل غیرمتمرکز خود، پروتکل AT است. در حالی که برخی از این تصمیم زمانی که یک گزینه نسبتاً تثبیت شده توصیه شده توسط W3C با ActivityPub وجود دارد انتقاد کرده اند، Bluesky ایده های متفاوتی در مورد قابلیت حمل حساب، هویت کاربر و انتخاب الگوریتمی دارد – بنابراین تیم احساس کرد که لازم است از نو شروع کند.

امروزه، این بدان معناست که کاربرانی که می‌خواهند هر دو شبکه غیرمتمرکز را مرور کنند – Bluesky مبتنی بر پروتکل AT و Mastodon مبتنی بر ActivityPub (و دنیای گسترده‌تر برنامه‌های فدرال) باید از برنامه‌های مختلف برای این کار استفاده کنند.

اکنون، آنها می توانند مستقیماً از برنامه Flipboard با هر دو شبکه تعامل داشته باشند.

مدیر عامل Flipboard مایک مک کیو نگران استانداردهای رقیب نیست، زیرا معتقد است مشکلات در طول زمان حل خواهند شد.

اعتبار تصویر: فلیپ بورد

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم که قدرت وب اجتماعی قطعاً اتفاق خواهد افتاد. «ویژگی‌های پروتکل AT، پروتکل ActivityPub، و اینکه چگونه همه آن چیزها با هم جمع می‌شوند، در نهایت حل خواهند شد. اینها فقط به نوعی مانند نقاط اصطکاک تاکتیکی هستند … اما این اتفاق می افتد.”

به علاوه، او خاطرنشان می کند، Flipboard در حال همکاری با توسعه دهندگان دیگر است تا برای ایجاد پل بین این دو پروتکل همکاری کنند.

مک کیو توضیح می‌دهد: «به این ترتیب، کاربران ActivityPub می‌توانند کاربران را در Bluesky با استفاده از پروتکل AT دنبال کنند و بالعکس.

در حال حاضر، او می‌خواست که Flipboard با هر دو پروتکل بدون برهم زدن تجربه کاربر کار کند.

کاری که ما در اینجا انجام می‌دهیم بسیار یادآور کاری است که مشتریان ایمیل در زمانی که شما POP3 و IMAP را انجام می‌دادند – دو پروتکل مختلف ایمیل. هنوز ایمیل است و کاربران عمدتاً اهمیتی نمی‌دهند. کلاینت فقط هر دو پروتکل را ادغام کرده و کار می کند. این واقعاً همان کاری است که ما در اینجا با Mastodon و Bluesky انجام می دهیم.» McCue می گوید.

با این حال، در حال حاضر، Flipboard در حال حاضر با Mastodon و Bluesky API ها یکپارچه می شود – نه پروتکل های مربوطه آنها. این کار برای ActivityPub ادامه دارد. و آینده پروتکل AT، از جمله اتصال احتمالی به ActivityPub از طریق یک پل، ناشناخته است.

اعتبار تصویر: فلیپ بورد

به علاوه، اگرچه هر دو شبکه از طریق برنامه Flipboard قابل دسترسی هستند، کاربران هنوز به نقطه ای نرسیده اند که بتوانند یک بار پست کنند تا محتوای خود را در هر دو پلتفرم به اشتراک بگذارند. (این بدان معناست که ممکن است پست‌های دوتایی از کسانی را ببینید که یک محتوا را به چندین مکان ارسال می‌کنند.)

در درازمدت، Flipboard این امکان را می بیند که تخصص سرپرستی خود را به وب اجتماعی غیرمتمرکز نیز بیاورد. در حال حاضر، شروع به اجرای “میزهای” سرمقاله در Mastodon کرده است تا به مردم کمک کند محتوای جالب را کشف کنند و مردم را دنبال کنند. با گذشت زمان، می تواند فیدهای سفارشی خود را برای وب غیرمتمرکز نیز معرفی کند.

«Flipboard فیدهای شگفت‌انگیزی دارد… ما فیدهایی داریم که با هوش مصنوعی تغذیه می‌شوند، فیدهایی که توسط کاربران ارائه می‌شوند – با نظارتی که آنها انجام می‌دهند. و ما ترکیبی از این دو را داریم،” مک کیو اشاره می کند. موتور هوش مصنوعی Flipboard می‌تواند تمام محتوای پست شده در Mastodon، Bluesky، Pixelfed و سایر ادغام‌های پشتیبانی‌شده مانند RSS و YouTube را تجزیه و تحلیل کند، سپس آن‌ها را بر اساس موضوع و افرادی که آن را سرپرستی می‌کنند طبقه‌بندی کند و آن را به یک مجله با کیفیت بالا تبدیل کند، شخصی‌سازی شده برای علایق کاربر

مک کیو می گوید: «این یک قابلیت واقعا قدرتمند است. او اشاره می‌کند: «اکنون، این فقط در برنامه Flipboard موجود است، اما می‌توانید تصور کنید که این فید چیزی است که ما می‌توانیم آن را برای کاربران در Bluesky در دسترس قرار دهیم.

این فیدهای سفارشی در نهایت می‌توانند مدل‌های کسب‌وکار جدیدی را نیز از طریق تبلیغات یا اشتراک‌ها یا سایر مواردی که هنوز اجرا نشده‌اند، ارائه دهند. مدیر اجرایی می‌گوید، اما این پایین‌تر از مسیر است.

ادغام های جدید از امروز در برنامه های iOS و اندروید Flipboard ارائه می شوند.