Google Cloud برای اولین بار سود می کند

ممکن است Google Cloud در بازی ابری آمازون و مایکروسافت را تعقیب کند، اما پس از انتشار درآمد امروز، چیز بزرگی برای مباهات دارد. این شرکت برای اولین بار از زمانی که چندین سال پیش گزارش درآمد ابری خود را آغاز کرد، برای واحد ابری خود سود کرد.

این شرکت درآمد ابری را در سه ماهه 12023 7.4 میلیارد دلار گزارش کرده است که نسبت به 5.8 میلیارد دلار در دوره سال قبل افزایش 27.5 درصدی دارد. اما این رشد، قطعه اصلی خبری در اینجا نیست. این شرکت همچنین یک سال پیش 706 میلیون دلار از دست دادن درآمد عملیاتی خود را گزارش کرد. امسال 191 میلیون دلار سود داشته است. این برای شرکتی که در جایگاه سوم بازار ابری دست و پنجه نرم کرده است بسیار بزرگ است.

با این حال، حتی در حالی که درآمد Google Cloud در این سه ماهه 27.5 درصد رشد کرده است، این رشد نسبت به سه ماهه گذشته 32 درصد و سه ماهه قبل از آن 38 درصد کاهش یافته است. به طور کلی هزینه های ابری کند شده است زیرا شرکت ها با دقت بیشتری به هزینه های ابری خود نگاه می کنند و تا جایی که می توانند کاهش می دهند.

بنیانگذار ری وانگ و تحلیلگر اصلی در Constellation Research می گوید که نشان می دهد برای رسیدن به این نقطه در این بازار چقدر افق زمانی لازم است. «این یک نقطه عطف مهم برای Google Cloud است که در آوریل 2008 شروع به کار کرد. پانزده سال بعد، اکنون سودآور است. وانگ به TechCrunch گفت: این نشان می‌دهد که ورود بازیکنان جدید به فضا چقدر سخت است و برای دستیابی به سرعت فرار برای پذیرش ابر چه چیزی لازم است.

مکس ویلنز، تحلیلگر ارشد Insider Intelligence می گوید که کاهش رشد، اخبار سودآوری را کاهش می دهد. سود بخش ابری آن قابل توجه است و گواهی بر سخت کوشی مدیریت در هدایت Cloud به سمت سودآوری است. اما واقعیت این است که Google Cloud به راحتی پشت سر دو رقیب مهم خود باقی می ماند و رشد آن کند می شود.

شایان ذکر است که Google Cloud هم زیرساخت و هم پلتفرم را به عنوان بخش خدمات – که مستقیماً با خدمات وب آمازون و مایکروسافت آژور رقابت می کند – همراه با Google Workspace، بسته نرم افزاری بهره وری آن که شامل GMail شرکتی، Docs، Calendar و غیره است، شامل می شود.

بنابراین این درآمد ترکیبی به این معنی است که دقیقاً مقایسه سیب به سیب با رقبای خود نیست، اما با این وجود هنوز قابل توجه است، به خصوص وقتی در نظر بگیرید که شرکت گزارش داده است که در سال 2020 5.6 میلیارد دلار در واحد ابری از دست داده است. این کاملاً یک چرخش است. فقط در سه سال

حتی با گزارش این سه ماهه مثبت، این شرکت 12000 نفر را در ژانویه اخراج کرد. همچنین گزارش داد که در حال بازخرید 70 میلیارد دلار سهام است. در همین حال سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد که ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت در سال گذشته ۲۲۶ میلیون دلار غرامت دریافت کرده است.