دیوار بزرگ چین: شش بخش با مناظر زیباCNN

تقریباً 12 سال است که در پکن زندگی کرده ام، زمان زیادی برای سفر گسترده به چین داشته ام.

من از بیش از 100 شهر دیدن کرده‌ام، بدون ذکر شهرک‌ها و روستاهای بی‌شماری در سراسر 31 استان سرزمین اصلی.

با نگاهی به گذشته، متوجه شدم که بازدیدهای مکرر من از بخش‌های مختلف دیوار بزرگ در پکن بود که نیروی محرکه‌ای در پشت میل من برای کشف بقیه کشور و همراه با آن، بخش‌های زیادی از دیوار بود. خارج از مرزهای پایتخت قرار دارد.

کار بر روی دیوار بزرگ بیش از 2500 سال پیش آغاز شد و منشأ آن به دوره بهار و پاییز چین در حدود 770 قبل از میلاد تا 476 قبل از میلاد برمی گردد. بخش‌های مختلفی در دوره‌های بعدی اضافه شد، زیرا سلسله‌ها و جناح‌های رقیب به دنبال اعمال کنترل خود بودند.

کار در نهایت در قرن هفدهم متوقف شد.

اگرچه این دیوار یک سازه واحد و ناگسستنی نیست، اما بیش از 21000 کیلومتر را در بر می گیرد و از 15 استان، 97 استان و 404 شهرستان می پیچد.

و در حالی که بخش های خاصی در بین گردشگران محبوبیت باورنکردنی داشته اند، بسیاری از بخش ها در ابهام، خرابی و گاهی اوقات فراموش شده اند.

چه برای اولین بار یا پنجاهمین بار قصد بازدید از دیوار بزرگ را داشته باشید، مقاصد زیر مطمئناً سفر شما به چین را ارزشمندتر خواهند کرد. (ویدئوی بالا را برای تصاویر هوایی دراماتیک از برخی از این سایت های شگفت انگیز ببینید.)

شهر لاک پشت یونگ تای در شمال استان گانسو مرکزی است.

دیوار بزرگ فقط یک سنگر آجر و ملات نیست. در مکان‌های خاصی، برج‌های روی قله‌های ناهموار کوه، شهرهای دژ یا حتی رودخانه‌های وسیع به‌عنوان بخش‌هایی از «دیوار» به‌شمار می‌آیند.

شهر لاک پشت، که در سلسله مینگ (1368-1644) به عنوان بخشی از “خط دفاعی رودخانه زرد” دیوار بزرگ ساخته شد، در سال 1608 تکمیل شد و در زمان اوج استفاده، محل زندگی حدود 2000 پیاده نظام و 500 واحد سواره نظام بود.

امروزه این شهر قلعه در شهرستان سیتان شهرستان جینگتای در شمال استان گانسو مرکزی واقع شده است.

در حالی که لاک پشت های واقعی زیادی در “شهر لاک پشت ها” وجود ندارد، شهر پادگان به دلیل شکل منحصر به فردش نام مستعار خود را گرفت.

دروازه جنوبی به عنوان سر و دروازه های غربی و شرقی به عنوان باله ها عمل می کند. دیوار بیضی شکل شهر بدنه است، در حالی که دروازه شمالی به عنوان دم آن عمل می کند. به‌عنوان یکی از حفظ‌شده‌ترین و اصیل‌ترین شهرهای دیواری که امروزه در چین باقی مانده است، قطعاً ارزش وقت گذاشتن را دارد.

اقامت در مرکز شهرستان جینگتای توصیه می شود. این شهر باستانی تنها 30 دقیقه با تاکسی از اقامتگاه شما فاصله دارد، بنابراین می توانید هر زمان که نور برای عکس گرفتن مناسب است، از آن بازدید کنید.

وقتی در جینگتای هستید، غذاهای محلی مانند پنج توفوی بودا و نودل های مخلوط سرد جینگتای را امتحان کنید – هر دو غذاهای گیاهی تند هستند. پیاده روی در بازار شبانه گسترده در میدان مردمی شهرستان جینگتای، که دارای بیش از 50 غرفه اسنک است، نیز برای افراد اهل غذای ماجراجو توصیه می شود.

رسیدن به آنجا: لانژو، مرکز استان گانسو، دارای یک فرودگاه بین المللی بزرگ و قطارهای پرسرعت از بسیاری از شهرهای چین است. رانندگی به شهر لاک پشت یونگتای از مرکز شهر لانژو حدود 2.5 ساعت (195 کیلومتر) طول می کشد. از فرودگاه لانژو ژونگ چوان، تنها 1.5 ساعت (125 کیلومتر) فاصله است.

طول بخش های دیوار موتیانیو و جیانکو حدود 25 کیلومتر است.

Mutianyu و Jiankou دو بخش از همان اژدهای سنگی هستند – دو بخش به هم پیوسته از دیوار بزرگ که با هم تقریباً 25 کیلومتر در امتداد قله‌های کوه پکن امتداد دارند.

سوابق تاریخی نشان می دهد که میلیون ها مرد قرن ها را صرف ساختن دیوار بزرگ کردند. بالای دیوار در موتیانیو یا جیانکو بایستید و گرانش این جمله را درک خواهید کرد.

این دو بخش مسلماً دو نمونه کلاسیک از دیوار بزرگ سلسله مینگ هستند که امروزه باقی مانده است، و صعود از هر یک به طور قطع تجربه تغییر دهنده زندگی است.

Mutianyu بهترین بخش از “دیوار توریستی” است. بازسازی شده در دهه 1980، بسیار تجاری است اما همچنین فوق العاده زیبا است. بازدیدکنندگانی که برای پیاده‌روی حضور ندارند، می‌توانند با تله‌کابین به بالای آن بروند.

در غرب Mutianyu، Jiankou در عامیانه به عنوان “دیوار وحشی” شناخته می شود – بدون نیاز به بلیط و تجاری سازی نشده است. همانطور که گفته شد، از سال 2020، پیاده‌روی در جیانکو به دلیل نگرانی‌های ایمنی از سوی دولت محلی تا حدودی مورد انزجار قرار گرفته است.

Mutianyu و Jiankou کمتر از 90 دقیقه رانندگی (بدون ترافیک) از مرکز شهر پکن فاصله دارند، اما اگر زمان اجازه می‌دهد، به شدت توصیه می‌شود از یک شب در حومه شهر لذت ببرید.

از طریق روستای Xizhazi می توان به جیانکو دسترسی داشت. اگر تاریخ ها مطابقت داشته باشند، حتی ممکن است بتوانید چند روزی را با ویلیام لیندزی، مورخ مشهور دیوار بزرگ جهان، و خانواده شگفت انگیزش در The Barracks، خانه حیاط کنار دیوارشان بگذرانید.

برای اقامت در اطراف Mutianyu، The Brickyard یک انتخاب فوق العاده راحت است.

در پاییز و بهار، سایه‌های آجر خاکستری دیوار با رنگ‌های زنده طبیعت تضاد دارند. اوج شاخ و برگ های پاییزی و شکوفه های گیلاس بهاری پس زمینه های خیره کننده ای را برای عکس ها فراهم می کنند.

برای علاقه مندان به ورزش های زمستانی، اسکی و اسکیت در کنار دیوار در مکان هایی نه چندان دور از Mutianyu وجود دارد.

دسترسی به Mutianyu: محدودیت‌های درخواست گواهینامه رانندگی موقت در چین در سپتامبر 2019 کاهش یافت، بنابراین اجاره ماشین به عنوان یک گردشگر خارجی کاملاً امکان پذیر است. (گواهینامه رانندگی بین المللی در چین پذیرفته نمی شود.)

همچنین می‌توانید برای یک روز ماشین با راننده کرایه کنید یا از ایستگاه اتوبوس Dongzhimen Wai با اتوبوس ویژه گردشگری Mutianyu استفاده کنید.

رسیدن به جیانکو: اجاره ماشین یا رزرو حمل و نقل خصوصی توصیه می شود. از آنجایی که Xizhazi روستای کوچکی است، اتوبوس ها کمیاب هستند، بنابراین رسیدن به آنجا با حمل و نقل عمومی تا 5 ساعت طول می کشد، در حالی که 90 دقیقه با ماشین.

این کلیسای گوتیک در سال 1876 ساخته شده است.

روستای Bataizi درست در داخل بخش Motianling دیوار بزرگ قرار دارد و خانه ویرانه‌های یک کلیسای گوتیک است که در سال 1876 به سرپرستی یک مبلغ آلمانی ساخته شد.

کلیسا در تاریخ نزدیک به 150 ساله خود بارها آسیب دیده و تعمیر شده است. برج ناقوس تنها بخشی است که هنوز پابرجاست.

کنار هم قرار گرفتن ویرانه‌های آن در برابر دیوار بزرگ زمین‌خورده، Bataizi را به مکانی منحصربفرد برای گذراندن یک صبح یا بعد از ظهر تبدیل می‌کند.

پس از اتمام پیاده روی در امتداد دیوار و بازدید از ویرانه های کلیسا، به کلیسای “جدید” روستا بروید تا به پدر پان سلام کنید. اگر چینی صحبت می کنید، او می تواند به هر سوالی در مورد ارتباط طولانی روستا با مذهب کاتولیک پاسخ دهد.

علاوه بر Bataizi، Datong نیز باید در نقشه توریستی شما باشد. بازدید از غارهای یونگانگ (یک سایت میراث جهانی یونسکو) و معبد معلق هنگشان سفر شما را به یاد ماندنی تر خواهد کرد.

اواخر تابستان زمان ایده آلی برای بازدید از Bataizi است، زیرا تضاد فوق العاده ای را بین دیوار بزرگ و تپه های سرسبز خواهید دید.

رسیدن به آنجا: روستای باتایزی در 80 کیلومتری غرب داتونگ، یکی از بزرگترین و مشهورترین شهرهای استان شانشی قرار دارد. شهرستان زوئویون تنها 22 کیلومتر با Bataizi فاصله دارد – حدود 35 دقیقه رانندگی.

داتونگ با هواپیما یا قطار سریع السیر از شهرهای دیگر چین به راحتی قابل دسترسی است. هزینه یک تاکسی از مرکز شهر داتونگ به باتایزی تقریباً 300 یوان (حدود 43 دلار) است.

از طرف دیگر، می توانید با اتوبوس به شهرستان Zuoyun بروید و سپس سوار تاکسی شوید.

در داتونگ، افراد لوکس می خواهند به هتل پنج ستاره حیاط سنتی Yunzhong بروند. شهرستان Zuoyun یک هتل دارد که می تواند خارجی ها را بپذیرد: هتل بین المللی Zuoyun Jinshan. هر دو را می توان در سایت های محبوب رزرو هتل پیدا کرد.

Laoniuwan، جایی که دیوار بزرگ و رودخانه زرد به هم می رسند.

همانطور که مردم محلی می گویند، Laoniuwan جایی است که دیوار بزرگ و رودخانه قدرتمند زرد با یکدیگر دست می دهند.

قلعه Laoniuwan در سال 1467 ساخته شد، در حالی که مشهورترین برج دیوار بزرگ در این منطقه، برج Wanghe (به معنای واقعی کلمه به معنای برج تماشای رودخانه) در سال 1544 ساخته شد.

روستای Laoniuwan در شهرستان Pianguan، بخشی از شهر Xinzhou در استان شانشی، درست در آن سوی رودخانه از مغولستان داخلی واقع شده است.

اواخر تابستان یا اوایل پاییز زمان بسیار خوبی برای بازدید است، زیرا از جاده‌های کوهستانی بالقوه خطرناک در طول طوفان‌های بارانی بهاری یا سردی ناخوشایند در مکانی بدون زیرساخت‌های عالی جلوگیری می‌کنید.

در امتداد دیوار بزرگ، تنها چند مکان وجود دارد که در آن با توده های آبی برخورد می کند. از همه آنها، این خیره کننده ترین است.

قایق سواری در کنار رودخانه به شدت توصیه می شود. شما می توانید در زیبایی طبیعی دره رودخانه زرد غوطه ور شوید و در عین حال از عزم استوار این معماران باستانی شگفت زده شوید.

رسیدن به آنجا: Lدسترسی به aoniuwan با حمل و نقل عمومی دشوار است. بهترین گزینه اجاره یا رزرو ماشین برای بردن شما از داتونگ به لائونیوان از طریق باتایزی است – به این ترتیب، می توانید در یک سفر دو مکان باورنکردنی را در امتداد دیوار بزرگ ببینید.

Pianguan نزدیکترین شهر است که حدود یک ساعت با آن فاصله دارد. پیانگوان ایستگاه قطار یا فرودگاه ندارد. تنها راه رسیدن با اتوبوس است. Shuozhou، در 140 کیلومتری Laoniuwan، یک فرودگاه در اواخر امسال افتتاح می کند.

برج پری سیماتای ​​یک منظره دیدنی است.

ساخت دیوار بزرگ در سیماتای ​​در سال 1373 آغاز شد. این دیوار به طور دوره ای در سراسر سلسله مینگ گسترش و تقویت شد.

برج پری یکی از شناخته شده ترین برج های دیوار در سیماتای ​​است اما به دلیل دشواری دسترسی به آن یکی از کم بازدیدترین هاست.

در عوض، از برج Wangjing (فقط چند صد متر دورتر) مناظر باورنکردنی از برج پری را تماشا کنید. این سفری است که حتی ماجراجوترین کوهنوردان را سیر می کند، اما می تواند بدون هیچ طناب، نردبان یا سایر وسایل ایمنی ضروری انجام شود.

مانند بازدید از Mutianyu/Jiankou، این بخش از دیوار تضمینی است که مناظر خیره کننده را در هر زمان از سال ارائه می دهد. تنها پیشنهاد من این است که منتظر یک روز صاف باشید (معمولاً روز بعد از بارش باران یا برف دید عالی است)، زیرا منظره برج وانگجینگ از هر جهت بدون مانع است.

پیاده روی به سمت برج پری شما را از عزم فرضی بربرهای شمالی برای رسیدن به پایتخت شگفت زده می کند. کوه ها تقریباً با پای پیاده صعب العبور هستند، چه رسد به اسب، با صخره های محض در دو طرف.

این یک پیاده‌روی در سطح جهانی و یک درس تاریخ جالب است.

اقامتگاه های پنج ستاره در مزرعه Hobo موجود است. آنها همچنین یک رستوران باورنکردنی دارند که غذاهای خوشمزه غربی و چینی سرو می کند. برای اقامتگاه‌های 4.5 ستاره با برچسب قیمت پایین‌تر، Yatou’s Homestay را امتحان کنید. هر دو را می توان در سایت های اصلی رزرو هتل پیدا کرد.

رسیدن به آنجا: هر دو برج پری و برج وانگجینگ باید از طریق روستای Tangjiazhai واقع در منطقه Miyun پکن قابل دسترسی باشند.

روستای Tangjiazhai بسته به مسیر شما 140 کیلومتر از مرکز شهر پکن فاصله دارد. رزرو ماشین شخصی از شهر احتمالاً موثرترین راه برای رسیدن به آنجا است.

همچنین می توانید با قطار سریع السیر از ایستگاه پکن به منطقه میون بروید و از آنجا به اتوبوس یا تاکسی بروید.

دوشیکو در برخی نقاط هفت متر ارتفاع دارد.

این بخش تک دیواری که در زمان امپراتور جیاجینگ (1507-1567) ساخته شد، در برخی نقاط هفت متر ارتفاع دارد – با توجه به اینکه با انباشتن سنگ ساخته شده است، شاهکار کوچکی نیست.

درست در روبروی جاده شهر دوشیکو، در چیچنگ در استان هبی واقع شده است.

دیوار سنگ انباشته در دوشیکو منحصر به فرد است، زیرا بسیاری از بخش های دیگر دیوار بزرگ نزدیک به پکن با استفاده از آجرهای کوره ساخته شده است.

بهتر است از دوشیکو در تابستان بازدید کنید، به ویژه در جولای و آگوست، زمانی که تپه‌های علفزارهای اطراف اوج سبزی دارند. عصرهای خنک آب و هوای مناسبی برای کباب کردن/آتش در فضای باز ایجاد می کند.

می توانید اقامتگاه های مزرعه ای تمیز و راحت را در شهر دوشیکو پیدا کنید. در عوض، چیچنگ، 45 دقیقه دورتر، دارای طیف وسیعی از هتل ها برای انتخاب است.

سیخ بره و پای بره کباب در این قسمت ها تخصص دارند، زیرا این قسمت از هبی به مرز مغولستان داخلی بسیار نزدیک است. دوستداران رشته فرنگی باید رشته محلی جو دوسر را نیز امتحان کنند که خوشمزه است.

رسیدن به آنجا: به لطف تمامی زیرساخت های ساخته شده برای بازی های المپیک زمستانی 2022، رانندگی به دوشیکو تقریباً دو ساعت کوتاه شده است. اگر ترجیح می دهید رانندگی نکنید، از مرکز حمل و نقل Liuliqiao در پکن به سمت چیچنگ سوار اتوبوس شوید و با تاکسی 45 دقیقه ای به دوشیکو بروید.

توجه داشته باشید که حمل و نقل عمومی یک یا دو ساعت بیشتر از ماشین شخصی طول می کشد.