وال استریت می گوید خبر بد دیگر خبر خوب نیست. در اینجا دلیل آن است.

نسخه ای از این داستان برای اولین بار در خبرنامه CNN Business’ Before the Bell ظاهر شد. مشترک نیستید؟ می توانید ثبت نام کنید درست همین جا. با کلیک بر روی همین لینک می توانید به نسخه صوتی خبرنامه گوش دهید.


نیویورک
CNN

یک تغییر لرزه ای در دیدگاه سرمایه گذار وجود دارد: اخبار بد دیگر خبر خوبی نیستند.

در سال گذشته، وال استریت امیدوار بود داده‌های اقتصادی ماهانه جالبی داشته باشد که فدرال رزرو را تشویق به توقف کند. سرعت تهاجمی افزایش نرخ بهره برای مهار تورم.

اما در نشست ماه مارس خود – تنها چند روز پس از اینکه یک سری ورشکستگی بانک ها باعث ایجاد نگرانی در مورد ثبات اقتصاد شد – بانک مرکزی نشان داد که قصد دارد افزایش نرخ ها را در سال جاری متوقف کند. با در نظر گرفتن پایان افزایش نرخ بهره، سرمایه گذاران تلاش برای حدس زدن حرکت بعدی فدرال رزرو را متوقف کرده و در عوض به سلامت اقتصاد روی آورده اند.

این بدان معنی است که، در حالی که نرم کردن داده‌های اقتصادی برای سیگنال دادن به خبرهای خوب – که فدرال رزرو به طور بالقوه می‌تواند افزایش نرخ‌ها را متوقف کند – استفاده می‌شد – اکنون، چاپ‌های اقتصادی سرد به سادگی نشان می‌دهند که اقتصاد در حال ضعیف شدن است. این باعث می شود سرمایه گذاران نگران شوند که کند شدن اقتصاد ممکن است وارد رکود شود.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟ بازارها پس از انبوهی از گزارش‌های اقتصادی که نشان می‌داد بازار کار داغ بالاخره در حال سرد شدن است (در ادامه در مورد آن بیشتر می‌شود) و سیگنال‌های هشدار دهنده در سراسر وال استریت چشمک می‌زند، دچار رکود شدند.

بر این اساس، سرمایه‌گذاران سهام‌های با رشد بالا و سرمایه بزرگ را که اخیراً افزایش یافته و به سمت سهام دفاعی در صنایعی مانند مراقبت‌های بهداشتی و کالاهای مصرفی افزایش یافته‌اند، کنار می‌گذارند.

در حالی که سهام های فناوری تا پایان هفته معاملاتی کوتاه تا حدودی بهبود یافتند – بازارها به مناسبت جمعه خوب بسته شدند – نزدک کامپوزیت همچنان 1.1 درصد کاهش داشت. شاخص S&P 500 0.1 درصد سقوط کرد و داو جونز صنعتی میانگین 0.6 درصد رشد کرد.

این برای بازارها چه معنایی دارد؟ اکنون که وال استریت در حالت «خبر بد، خبر بد است و خبر خوب خبر خوب است» است، به دنبال نشانه‌هایی مبنی بر انعطاف‌پذیری اقتصاد خواهد بود.

چیزی که تغییر نکرده این است که سرمایه‌گذاران همچنان می‌خواهند داده‌های تورم خنک‌کننده را ببینند. در حالی که بانک مرکزی سیگنال داده است که امسال افزایش نرخ ها را متوقف خواهد کرد، اقداماتش تاکنون انجام شده است فقط تا حدودی قیمت ها را تثبیت کرد. شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی، شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو، برای 12 ماه منتهی به فوریه 5 درصد افزایش یافت – بسیار بالاتر از هدف تورم 2 درصدی خود.

علاوه بر این، وال استریت ممکن است نسبت به نحوه عملکرد فدرال رزرو در آینده بیش از حد خوش بین باشد: برخی از سرمایه گذاران انتظار دارند که بانک مرکزی در سال جاری چندین بار نرخ بهره را کاهش دهد، حتی اگر بانک مرکزی ماه گذشته اعلام کرد که قصد ندارد این کار را انجام دهد. نرخ های پایین تر در سال 2023

اگر فدرال رزرو امسال نرخ بهره را کاهش ندهد، مشخص نیست که بازارها چگونه واکنش نشان خواهند داد. جورج سیپولونی، مدیر پورتفولیوی در پن متیوآست مدیریت گفت، اما احتمالاً افزایش قابل توجهی وجود نخواهد داشت، مگر اینکه بانک مرکزی تغییر کند یا حداقل نشان دهد که به زودی برنامه ریزی می کند.

او می افزاید، اظهارنظری که جنگ طلبانه است یا نشان می دهد که نگرانی های تورمی می تواند به بازارها آسیب برساند. “این نقطه جوش و آن دما را کمی بالا نگه می دارد.”

بعدش چی پیش میاد؟ فدرال رزرو نشست بعدی خود را در اوایل ماه مه برگزار می کند. قبل از آن، باید چندین گزارش اقتصادی را تجزیه و تحلیل کند تا درک کند که اقتصاد چگونه کار می کند، و چه چیزی می تواند از عهده آن برآید. بازارها در حال حاضر انتظار دارند که فدرال رزرو نرخ بهره را یک چهارم واحد افزایش دهد به ابزار CME FedWatch.

به نظر می رسد بازار کار تا حدودی در حال سرد شدن است، حداقل بر اساس داده های منتشر شده در هفته گذشته. اما هنوز خیلی زود است که فرض کنیم بازار کار قدرت خود را از دست داده است.

رئیس جمهور جو بایدن روز جمعه در بیانیه ای گفت که داده های ماه مارس “گزارش شغلی خوبی برای آمریکایی های سختکوش” است.

گزارش مشاغل مارس نشان داد که کارفرمایان ایالات متحده در ماه گذشته 236000 شغل کمتر از حد انتظار اضافه کردند. طبق گزارش Refinitiv، اقتصاددانان انتظار داشتند که در ماه 239000 شغل افزایش یابد.

بر اساس گزارش اداره آمار کار، نرخ بیکاری به 3.5 درصد کاهش یافته است. این کمتر از حد انتظار برای ثابت ماندن است 3.6 درصد

گزارش مشاغل همچنین اولین گزارش در 12 ماه گذشته بود که کمتر از حد انتظار بود.

اما این بدان معنا نیست که بازار کار دیگر قوی نیست.

محققان بانک آمریکا روز جمعه در یادداشتی نوشتند: “بازار کار نشانه هایی از سرد شدن را نشان می دهد، اما همچنان بسیار محدود است.”

با این حال، سایر داده‌های منتشر شده در هفته گذشته به این موضوع کمک می‌کند که بالاخره شکاف‌هایی در بازار کار شروع شده است. نظرسنجی فرصت های شغلی و گردش کار در ماه فوریه هفته گذشته نشان داد که تعداد مشاغل موجود در ایالات متحده به پایین ترین سطح خود از ماه می 2021 رسیده است. گزارش حقوق و دستمزد بخش خصوصی ADP بسیار کمتر از انتظارات بود.

معنای این امر برای فدرال رزرو این است که کاهش در آخرین گزارش مشاغل احتمالاً برای متوقف کردن نرخ بهره در جلسه بعدی بانک مرکزی کافی نخواهد بود.

کوئینسی کراسبی، استراتژیست ارشد جهانی در LPL Financial گفت: «فدرال رزرو در ماه مه به احتمال زیاد نرخ‌ها را افزایش خواهد داد، زیرا بازار کار همچنان با اثرات تجمعی افزایش نرخ‌ها که بیش از یک سال پیش آغاز شد، مخالفت می‌کند.

دوشنبه: موجودی های عمده فروشی

سهشنبه: شاخص خوش بینی کسب و کارهای کوچک NFIB درآمد حاصل از CarMax (KMX)، Albertsons (ACI) و First Republic Bank (FRC).

چهار شنبه: شاخص قیمت مصرف کننده و صورتجلسه FOMC.

پنج شنبه: گزارش ماهانه اوپک و شاخص قیمت تولیدکننده درآمد حاصل از خطوط هوایی دلتا (DAL).

جمعه: خرده فروشی و بررسی احساسات مصرف کننده دانشگاه میشیگان. درآمد حاصل از JPMorgan Chase (JPM)، Wells Fargo (WFC)، BlackRock (BLK)، Citigroup (C) و PNC Financial Services (PNC).